Smí hluk ze vzduchotechniky v restauraci obtěžovat?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Marie Benetková » 17 črc 2018, 09:07

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu, neboť tento problém mne již dlouho obtěžuje a jsem v jeho řešení celkem bezradná.
V sousedním domě po rekonstrukci restaurace připojili vzduchotechniku z kuchyně do společného komína, do kterého je svedeno odvětrávání WC a koupelna v mém bytě. Vzduchotechnika běží každý den v podstatě od rána do večera a vydává konstantní zvuk, který se šíří do mého bytu. Tento hluk bohužel nepřekračuje povolenou hranici, ale přesto obtěžuje. Navíc se toto tiché vrčení šíří podlahou a stěnami také do sousední kuchyně a chodby, kde ho lze vnímat i jako jemné vibrace.
Vím, že je tato situace obtížně řešitelná, chtěla bych se na Vás ale obrátit s žádostí o radu, jestli je nějaký způsob jak se bránit, popř. je vůbec za těchto podmínek napojení vzduchotechniky restaurace do společného komína v obytném domě povoleno?
Děkuji.
Marie Benetková
 

od Vlnař » 17 črc 2018, 09:33

Dobrý den, dotaz má více poloh. Je komín funkční? Je to opravdu komín? Podle toho, že tam máte připojeno odvětrávání vlastní koupelny a WC, bych usuzoval, že se bude jednat o odvětrávací potrubí, světlík atd. V první řadě bych se obrátil na majitele, správce domu a požadoval řešení. Na hluk a jeho šíření jsou samosatné normy a jejich ověření jejich splnění můžete např. zde http://www.mertlakustika.cz/?page=stiznosti. Technicky určitá řešení jsou. Patrně by šel nainstalovat tlumič na potrubí, kterým se napojujete vy. Ideální je však řešit hluk už u zdroje, tedy tlumič by měli osadit již v restauraci.
Vlnař
 

od Marie Benetková » 17 črc 2018, 10:16

Moc Vám děkuji za odpověď, máte pravdu, jedná se pravděpodobně jen o odvětrávací potrubí, na které je připojena koupelna i WC. Jako laika mě překvapuje, že se zvuk šíří přes stěny i do vzdálenější kuchyně, která na potrubí napojena není (např. přes digestoř), proto jsem si zařízení představovala jako jakýsi "komín". Co mne také zaráží je to, že v bytě o patro níže, který je umístěn v bližším sousedství restaurace (vzhledem k terénu je můj byt cca 1,5 patra nad restaurací), údajně hluk slyšitelný není, nájemník bytu mi ale řekl, že má v koupelně kvůli vlhkosti stěnu sousedící s restaurací obloženou sádrokartonem - snad by to utlumení hluku vysvětlovalo?
S majitelem našeho domu (který je zároveň majitelem domu sousedního) jsem věc několikrát konzultovala, bohužel k věci přistupuje velmi laxně - údajně jsme jediný byt, který si na hluk stěžuje a on proto "neví, jak problém uchopit", odborné měření hluku bych musela hradit já, naposledy mi bylo doporučeno, abych restauraci navštívila a situaci řešila osobně s provozovatelem. Samozřejmě vystěhování je krajní řešení, ke kterému bych zatím nerada přistupovala, za stávající situace by mu ale v blízké budoucnosti nebylo vyhnutí.
Moc Vám děkuji za nasměrování, obrátím se tedy na odborníky a z jejich vyjádření budu při dalším postupu vycházet.
Marie Benetková
 


Zpět na Vzduchotechnika