Vetrani Rekuperace Zamrzani Ucinnost

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od MarianOV » 16 srp 2018, 14:51

Dobrý den,

bohužel i když jsem pročetl už desítky témat zde na fóru, odpověď na můj prostý dotaz jsem přímo nenalezl. Proto se ptám, ale nejdříve moje představa:
Můj požadavek je primárně řízené větrání s filtrací (optimálně F8/F9, ideálně E10. Pokud to není zásadní, neřešme větší tlakovou ztrátu na filtrech). K tomuto větrání bych rád přidal rekuperátor, abych trochu energie vrátil zpět do odvětraných prostor, nicméně toto není primární cíl. Dotaz zní: Když použiju rekuperační výměník s nižší účinností, tak by mohl fungovat i bez zamrzání do teplot -10, příp. -15°C ? Jde mi o nejjednodušší možnost, jak se vyhnout zamrznutí výměníku v našich podmínkách a nechci řešit předehřev, zemní, vodní a jiné systémy, které by vstupní vzduch ohřály. Celý systém tedy bude "hloupé" větrání a ideálně i v zimě nehnat do větraných prostor vzduch o venkovní teplotě.
MarianOV
 

od Návštěvník » 16 srp 2018, 21:48

Limitně stačí jen větrák, ten zamrzne vůbec. Ještě je důležité, jestli potřebujete rovnotlaké větrání nebo může být i podtlak.
Návštěvník
 

od MarianOV » 17 srp 2018, 10:46

Chápu, že s téměř nulovou účinností získání tepla, stačí větrák. Šlo mi o to, jestli např. s rekuperačním výměníkem s účinností např. 60% bude tato snížená účinnost stačit k tomu, aby odpadní vzdcuh byl dost teplý na to, aby ani při našich zimách výměník nezamrzl. Nemusíme brát v potaz ani extrémy pár dní, kdy bude -20°C, apd. Takže by šel použít např. menší výměník, který bude mít sníženou účinnost tím, že bude použit vyšší průtok vzuchu. Nevím, jestli by nemusela být účinnost výměníku např. jen 20% aby to nemrzlo a tím pádem už nebude mít žádný syml z hlediska ekonomiky, ani komfortu použití...
Odvětráváné takto bude horní patro budovy. Bohužel podtlak není možné použít, protože v přízemí je krb. Takže počítám spíše s rovnotlakým větráním.
MarianOV
 

od Návštěvník » 17 srp 2018, 12:12

To se těžko stanoví. Ta slavná účinnost výměníku nemusí úplně korelovat s namrzáním. Účinnost se měří porovnáním teplot do a ven. Jenomže ve výměníku probíhají poměrně zajímavé procesy a rozhodně nejsou rovnoměrně rozděleny. V celku i málo účinný výměník dokáže ze strany namrzat a led se postupně rozšiřuje. Vám by asi nelíp vyhověly tepelný trubice osazené dvěma ventilátory. To nezamrzne nikdy a účinnost je kolem 60%. Běžně se používají jako předrekuperátor nebo protimrazová ochrana. Trubice asi za dvacet tisíc dva potrubní ventilátory a do třiceti tisíc máte hotovo.
Návštěvník
 

od MarianOV » 17 srp 2018, 20:11

Myslel jsem právě, že když má výměník menší účinnost, tak na straně výstupu ochlazeného odpadního vzduchu je teplota dost vysoká na to, že ten kondenzát nezamrzne.

Tepelné trubice myslíte HeatPipe viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A1_trubice takže např. od Nilanu http://www.nilan.cz/web/cs/obchod/katal ... e-hp-fu-15 nebo něco jako "trubka v trubce" co se tu probíralo na fóru, např: https://mech.fsv.cvut.cz/~smilauer/inde ... rekuperace ? Jen by mě zajímalo jak to, že u tohoto druhého systému nedochází k zamrzání, i když tady také musí vznikat kondenzát.

Problém u toho prvního systému vydím v tom, že ty standartní do vzduchotechniky pracují podle média pouze za mínusových teplot (např.: viewtopic.php?f=18&t=840&start=40#p3724 ) a tím pádem to bude plnit funkci jen částečně a hlavně jen v mrazivých dnech. Ale i tak díky za natrknutí, možná by se daly najít ty HeatPipe i pro teplotní rozsah do např. +15°C
MarianOV
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron