Názor na RV - rozvody v nezatepleném podkroví

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Marian » 03 říj 2018, 09:13

Prosil by o Váš názor na ideový návrh řízeného větrání do RD. Primárně by mělo jít o větrání horního patra menšího RD s tím, že pokud to jen trochu půjde, tak by šla jedna větev čerstvého vzduchu do obývacího pokoje v přízemí.

- Vzhledem ke stavebně technickým možnostem (a ekonomické stránce) je vedení rozvodů v nezatepleném podkroví. Proto zateplení vedení 15cm izolace (vycházel jsem z výpočtu zde: https://www.qpro.cz/Tloustka-izolace-potrubi )

- Přívod a odtah jsou na jedná straně RD a odpad pro kondenzát na druhé straně, proto jsem pro přívod a odtah zvolil konstrukci "trubka v trubce", která bude sloužit jako menší rekuperační výměník. Vycházel jsem z informací zde: https://mech.fsv.cvut.cz/~smilauer/index.php?id=rekuperace Účinnost bude zřejmě relativně malá, ale trubky bych tam tahal stejně, tak mi přijde vhodné tuto možnost využít. Vnější trubku bych použil KG s těsněním o průměru 16cm pro odtah a vnitřní spiro (nebo podobnou kovovou) s průměrem 10cm. Případně 12,5cm vnější a 8cm vnitřní. Předpokládám, že kondenzát bude vznikat na straně odtahu a ne přívodu, proto vnější KG a odvodem kondenzátu.

- Ventilátory bych vzhledem k uvažované tlakové ztrátě a možnosti regulace volil např.: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/product/rm-100-ecowatt-ip44-usporny-ventilator nebo něco co by šlo řídit PWM.

- Ohledně řízení nemám ještě úplně jasno, protože jsem nenašel jednoduchý řídící prvek. Takže zatím uvažuji, že použiju Arduino s teploměry a jednouchým měřením proudu na ventilátorech (kvůli možnosti signalizace zanesení fitrů) a řízením převodu PWM na 0-10V pro ten Ecowatt. Pokud ale někdo znáte přiměřenou regulační jednotku pro větrání, budu rád za tip.

- Filtraci bych řešil pomocí boxů, např: https://www.ventilatory.net/potrubni-elementy/filtracni-boxy/ffr

- Hlavní větve bych opatřil zpětnýma klapkama s pružinkou, např.: https://www.ventilatory.net/rsk-100.html aby nedocházelo k "vytékání" studeného vzduchu ve chvílích, kdy větrání nepoběží

- Teoreticky by šel doplnit i rekuperační výměník tam kde je na obrázku s boxem ten sonovac, např: https://www.rekupex.cz/hlinikove-vymeniky/9-rekuperacni-vymenik-tepla-rx-02200-rekuperator-pro-rekuperace-vzduchu.html ale nevím, jestli komplikace s tím spojené stojí za to.

Pro ilustraci navrhovaného řešení přikládám obrázky. Pokud na tomto řešení spatřujete něco technicky úplně blbě, prosím o Vaše připomínky.

Moje další otázky:
- může v tomto konstrukčním řešení vznikat kondenzát i na straně vstupu?
- na přívodu v pokoji 1 a 2 bych použil T-kusy, místo kalhotových. Hlavně kvůli stavebně konstrukčnímu řešení. Takže ze stropu z podkroví přivedu spiro, dám t-kus kde odbočka půjde pře zeď do pokoje 1, pak další t-kus kde odbočka půjde do pokoje 2 a zúžený zbytek půjde dolů do přízemí. Bude to fungovat? Chci tím hlavně minimalizovat prostupy stropu a parotěsnou zábranou nad pokoji.
Přílohy
vetrani2.jpg
vetrani1.jpg
Marian
 

od míras » 06 říj 2018, 10:09

Marian píše: Vnější trubku bych použil KG s těsněním o průměru 16cm pro odtah a vnitřní spiro (nebo podobnou kovovou) s průměrem 10cm.

To je nějaký divný poměr. Vnitřní trubka mi za daných okolností vychází s o třetinu menší světlostí.
Udělat přívod jen o průměru 100 mm je málo. Aby byla zachována minimální rychlost proudění, bude to tak na 60-80 m3/h. Je to sice menší domek a na kontinuální větrání by to asi stačilo, ale větrací systémy se koncipují i na nárazové provětrání při použití WC, připálení pokrmu na plotně, návštěvě většího počtu lidí apod.
Izolace 150 mm bude dostatečná. Nemáte tam prakticky žádnou rekuperaci a tak do pokojů poženete ledový vzduch. To není nic komfortního, ale zase nemusíte řešit tepelné ztráty v potrubí, stačí zajistit bezpečnost proti kondenzaci. Rekuperace není o úsporách, ta je o komfortu. Do místností by měl foukat v zimě teplý vzduch. Mám vyzkoušeno, že ideální je minimálně o 8 až 10°C vyšší, než je pokojová teplota. Díky proudění je totiž vzduch pocitově vnímán právě o takovou diferenci chladnější a to zejména v zimě. Proto bych se zamyslel nad nějakou formou dohřevu.
Nejsem příznivec takového bastlení v domě, ale dělejte, co musíte.
míras
 

od MarianOV » 09 říj 2018, 08:39

Díky za názor, ikdyž "bastlení" nevidíte rád.
U těch poměrů trubek je to tak, že v KG a podobných s těsněním jsem našel jen rozměry 110, 125, 160 a 200mm vnější průměr. Proto jsem raději zvolil vnější trubku 160mm (plocha cca 181cm2) a vnitřní trubka 100mm (plocha cca 75cm2), ikdyž je tam nepoměr mezi průřezy, kdy plocha pro odtah bude 181-75=106 a plocha pro přívod 75. Takže jak píšete s cca 30% rozdílem.
Případně to můžu otočit a udělat to plochou "přetlakově", takže vnější 160 a vnitřní 125, kdy bude odtah cca 60cm2 a přívod 116cm2, ale tady už je rozdíl skoro dvounásobek. Ale vzhledem k tomu, že přívod bude mít na filtrech mnohem větší tlakovou ztrátu by to asi nevadilo a půjde to vyřešit regulací ventilátorů.
Trubky v rozměrech tak, aby to bylo plochou stejně jsem nedopasoval... Menší trubky jak navrhuje na konci svého článku p. Šmilauer (80 a 120mm) jsem z důvodu menší délky "výměníku" nechtěl dávat.
Menší domek to je a navíc se díky příliž komplikovanému vedení do přízemí bude odvětrávat v podstatě jen horní patro, kde jsou ložnice, tak by to s těmi průtoky jak píše "míras" kolem 70m3/h mohlo stačit.
Dohřev je asi dobrý nápad a v boxu je na něj místo, takže pokud bych po zprovoznění viděl v teplotě vzduchu problém, tak by tam měl jít snadno doplnit, např. s vestavěnýma ochranama tento: https://www.ventilatory.net/cb-125-0-6-230v-1.html

Jaký máte názor na ty kolmé odbočky pro pokoj 1 a 2?
Uživatelský avatar
MarianOV
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 říj 2018, 18:04

od míras » 09 říj 2018, 12:37

Já ještě neviděl domek, kde by nešly udělat normální rozvody a zakrýt je sádrokartonem. Rozvod bych dimenzoval s maximální snahou o vyvážení tlakových ztrát. Výměník trubka v trubce jsem viděl po domácku vyrobený jen jednou, ale u kutila experimentátora, který ho mockrát předělával. Testoval vnitřní trubku z mědi (okap), až nakonec dal několik měděných dohromady a částí šel vzduch ven a druhou částí dovnitř. Něco jako jsou takové ty brčkové výměníky. Finále spousta práce s nevalným výsledkem. Jeho slovy - tak něco to dá. Tkusy jsou nevyzptatelné, zkuste a uvidíte. Nevěřím, že se tu najde někdo, kdo by to dokázal fundovaně odmítnout nebo doporučit.
míras
 


Zpět na Vzduchotechnika