ZEHNDER COMFOAIR 70

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Jiří Ferenčík » 23 říj 2018, 23:32

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na Váš názor na decentrální rekuperační Zehnder Comfoair 70.
Uvažuji o instalaci do ložnice. Zajímají mě jakékoli zkušenosti s touto rekuperační jednotkou?

Děkuji předem za Váš názor a reakci k tomuto tématu.
Ferenčík Jiří
Jiří Ferenčík
 

od Luděk 44 » 24 říj 2018, 09:05

Bez ohledu na značku bych do ložnice už žádnou jednotku nechtěl. Mám nový dům (necelých 5 let) a větrání jsem neřešil. Vždy jsem si vystačil s otevřeným oknem. Po návštěvě několika jiných novostaveb a možná pod tlakem reklamy jsem nabyl dojmu, že mi větrání chybí a tak jsem do ložnice instaloval decentrální jednotku. Nebudu jmenovat žádnou značku, aby to nevyznělo jako antireklama. Dnes už je díra ve zdi opět zazděná a po vymalování už ani není poznat, kde jednotka byla. Asi nejvíc mě obtěžoval hluk. Jednotku jsem slyšel jako takovou, bohužel monotónní brumení, který během dne člověk vůbec neregistruje, v noci dost obtěžuje. Čím víc jsem se snažil na to nemyslet, tím víc to vadilo. Nabyl jsem dojmu, že si to ucho naschvál hlavě zesiluje. Vedle hlučnosti samotného ventilátoru, který měl být značkový a velmi kvalitní a údajně neslyšný, šuměl samotný proud vzduchu. Známý projektant mi to vysvětlil, že s tím nelze nic dělat, že je to dáno fyzikálními okolnostmi. Musel bych mít díru do zdi jako hrom, abych eliminoval rychlost proudu vzduchu. Rozměry jednotky fyzikálně neslyšný chod neumožní. To platí obecně u všech výrobců. Co mě překvapilo nejvíc, byl prostup venkovního hluku. Opět bych to přirovnal k pootevřenému oknu. Opravdu velký rozdíl mezi současným zazděným stavem. Před definitivním rozhodnutím o demontáži jsem celou jednotku na noc vypínal a zakrýval dekou, abych mohl v klidu usnout. Nadále jsem bez větrání a funguju jako dřív. Centrální jednotku neuvažuji, musel bych rozbourat celý dům a to už nepřipadá do úvahy. Pokud vám můžu radit, dobře si instalaci nějakého stroje přímo do ložnice rozmyslete.
Luděk 44
 


Zpět na Vzduchotechnika