Systémair

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od jakub3737 » 09 úno 2019, 17:29

Dobrý den,
Stavím RD dřevostavbu pasivní a teď stojím před otázkou jakou rekuperaci docela mně zaujala firma systémair a jejich jednotka save VTR 250 B. Můžete mi někdo prosím poradit zda to stojí za to nebo jestli s ní má někdo zkušenosti? Budu vděčný za každou odpověď.
jakub3737
 

od Revel » 10 úno 2019, 18:35

Stojí za co? Co myslíš tím „TO“ ? Rotační výměník? Jsou dvě základní cesty pro větrání rodinných domů. Jednotky s pasivní rekuperací a jednotky s aktivní rekuperací. Hlavním rozdílem je uživatelský komfort. Nech stranou, kdo to vyrábí a různé technické detaily. Stejně bednu zavřeš do technický místnosti a jestli nejsi podivín, tak na ní za chvíli zapomeneš. Obě jednotky mají hlavní úkol vyvětrat dům, to splní obě. Bonusem navíc u aktivní rekuperace je v létě chladný vzduch a v zimě teplý vzduch z vyústek. Je na tobě, co chceš. Když pasivka, tak co nejjednodušší, proč nějaký rotační výměník? Proč se mi má v bedně něco zcela zbytečně točit, proč má bedna být složitější a dražší než jiná? Jaká funkce je tam navíc? Čidla a napojení na nějaký chytrý ovládání má dneska každý. Rotační výměník a vlastně cokoliv , co se točí a dlouhodobě točí, se dříve nebo později vyběhá, přestane těsnit. Proč za „TO“ tedy připlácet? Víš, jak rotační výměník vypadá a jaký je jeho hlavní princip? Vzduch je odváděn rotorem ven a stejný rotorem, stejnými průduchy přiváděn dovnitř. Hrubě si to představ, jako bys měl u umyvadla přívod vody a odpad stejnou trubkou. Dej si někdy nos k digestoři a představ si, že bys v ní otáčel chod ventilátoru. Jednou ven a všechnu to po čase usazenou mastnotu a zápach zase oplachoval vzduchem dovnitř. Já nevím, jestli bych chtěl za tohle připlácet. Stejně je to s tou vnitřní vlhkostí. Vracet zpět vlhkost je stejně hloupé, jako pít nebo inhalovat kondenzát. AŤ ti někdo z majitelů rekuperačku napustí PETku a pošle. Jestli to vypiješ nebo naleješ na tác, necháš odpařit a vychutnáš nosem všechno, co už někdo jednou „měl“ a bude ti to dělat dobře, pak si za „TO“ připlať.
Revel
 

od jakub3737 » 10 úno 2019, 19:02

Děkuji za názor. S tím, že rotory se časem nejspíš vyběhaji máš pravdu. Ale pokud jsem viděl dobře, tak tam jsou dva rotory jeden na odpadní a druhý na přívodní vzduch. Nic méně mohl by jsi mi tedy doporučit nějakou opravdu dobrou rekuperaci? Děkuji.
jakub3737
 

od Revel » 10 úno 2019, 22:54

Nezaměňuj rotory a ventilátory. Rotor je v jednotce jeden. Funguje to tak, že teplý smrad ohřeje spodní část rotoru a ta se potom otočí do proudu čistého studeného vzduchu. Sice přenese teplo, ale nutně také část zápachu. Namaloval jsem ti to do obrázku. Jakmile se dostane ta hnědá špína nahoru, je propláchnutá do obytných místností. Dobrá jednotka? Pasivní s kvalitním tichým motorem a deskovým výměníkem (nic jinýho v ní není), jak tu psal Zohan v ceně do 50 tisíc Kč. Na značce ani nezáleží. Aktivní VPL 15 (jiná na trhu za podobný peníze není) za 75 tisíc Kč.
Přílohy
rotační.jpg
Revel
 


od lucie.luxova » 01 bře 2019, 09:08

Dobrý den, vzduchař nám nabízí rekuperací SystemAir VRT/VRS 300, prosím o zhodnocení, nemohu na netu nalézt žádné recenze a dále tepelné čerpadlo Toshiba Estia HWS 455, celkem i s rozvody za cca 200 tis.
Uživatelský avatar
lucie.luxova
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 24 říj 2018, 18:24

od Návštěvník » 01 bře 2019, 14:34

Rekuperačky jsou s rotačním výměníkem, přečti si starší příspěvky. Cenově by to celkem nebylo špatný, ale chtělo by to položky oddělit. Kolik stojí rozvody, alespoň hrubý nákres, aby bylo vidět, o co jdu. Rozvody do RD se dnes pohybují práce do 30.000 Kč + materiál a to může být dost rozdílný. Můžeš to mít v nejlevnějších hadicích nebo také z kvalitního spira. Ve spiru jsou také rozdíly hlavně v těsnosti. Kdyby byla rekupka kolem 50.000 Kč, zbývá na tepelný čerpadlo nějak málo nebo nic.
Návštěvník
 

od lucie.luxova » 01 bře 2019, 15:28

A co SystemAir VTC 300?
Uživatelský avatar
lucie.luxova
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 24 říj 2018, 18:24

od Návštěvník » 02 bře 2019, 01:30

Ta je v pohodě i cena jde.
Návštěvník
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron