Větrání + chlazení + vytápění

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od sarculaSA » 12 úno 2019, 22:57

Dobrý den,

mohli byste, prosím, poradit, jak nejlépe navrhnout systém TZB.

Jde o RD, dvoupodlažní, čistý kvádr, velmi dobře zateplen, s vyřešenými detaily, těžká stavba (vápenopísek, plovoucí deska na XPS, monolitické stropy). Půdorys 14 x 9,3 m. Ztráty prostupem cca 2,4 kW, větráním cca 0,8 kW. V každé z pobytových místností otvíravé okno. Venkovní žaluzie.

Požadavky:
1) možnost nuceného větrání s rekuperací,
2) možnost chlazení, ale bez venkovních větráků (nebudu otravovat ani sebe ani sousedy hlukovými emisemi), chlazení ze stropů,
3) vytápění a ohřev vody TČ se zemním výměníkem nebo vrt (odmítám vzduch - voda, nebudu otravovat sousedy hlukovými emisemi), teplovodní podlahovka,
4) střecha je dimenzována na FTV a zatím jsou na ni i prostředky, řekněme 3 kWp.
5) nehraju na návratnosti (jak je vidět z předimenzování objektu TZB), jde mi o kvalitu vnitřního prostředí a beru to i jako investici na důchod, teď si to všechno předimenzujeme a až nebudou chechtáky, tak bude pořád energie slunce a bude mi příjemně.

Vůbec nevím, zda je to možné, ale líbilo by se mi něco takového. Větrání zvlášť s vlastními vzduchovody. Dvoje rozvody ke zdroji vytápění/ chlazení. V podlaze na vytápění, ve stropu na chlazení. Tepelné čerpadlo, které umožňuje přepínání mezi chladím/ topím. Ale když se nad tím víc zamyslím, tak je problém s dimenzováním TČ, nároky na chlazení budou větší než nároky na vytápění. A v létě si vrt oteplím. To je jasné. Otázkou zůstává, jestli mi to nějak významně vadí, když chci aktivní kompresorové chlazení, nikoliv pasivní. Další, co asi nejde vyřešit, je kombinace ohřevu vody a chlazení. No prostě mě nic nenapadá. Neznám žádné konkrétní stroje (teda znám Alpha Innotec, máme v kancelářích TČ a větrací jednotky, ale to jsou fakticky v Německu pře-štítkované Genvex). Vůbec mi nevadí, když mi poradíte konkrétní značky a typy. Ale úplně nejraději budu, když mi budete rozporovat moje úvahy.

Jen bych chtěla poprosit, požadavky na chlazení a topení bez venkovních větráků jsou požadavky základní, takže si odpusťte přesvědčování o hlukovém útlumu a že mi to fakt vadit nebude. Bude. Průvan a zvuk větráků jsou pro mne jedny z nejvíc nekonfortních záležitostí jak vniřního tak venkovního-klidového prostředí.

Děkuji!
Uživatelský avatar
sarculaSA
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 úno 2019, 22:24

od VZT » 13 úno 2019, 14:58

Začal bych tím vytápěním.
Je-li pravda, že jsou ztráty prostupem cca 2,4 kW, větráním cca 0,8 kW, tak jediným smysluplným vytápěním je elektřina. TČ by muselo být zadarmo, protože už jenom budovat teplovodní podlahovku bude pro 2,4 kW naprosto zbytečně drahé. 2,4 kW budou při -12 °C nebo -15 °C, pokud nebydlíš někde v horách, bude běžnější TZ kolem 1,5 kW a méně. Abys vyhověla požadavkům na podíl obnovitelných zdrojů, nějaké té FV na střeše se nevyhneš, 3 kWp by měly stačit. Je to tedy o volbě elektrovytápění. Doporučil bych stropní infrafólie, protože to je pocitově nejlépe vnímané teplo, podstatně lepší než podlahovka, která při tak malých TZ bude stejně pořád studená.
Technicky je to nějakou kompaktní jednotku. Doporučit lze Nilan VP18 K, splní všechny požadavky uvedených v bodech 1-5. Je i cenově nejpřijatelnější alternativa. Svým výkonem i pokryje významnou část topení a 100% teplé vody. Pokud nehrají roli investované peníze, je to jednotka Nilan Compact, která je vylepšena o pasivní výměník. Technicky to nechci rozebírat, pro uživatele je tam drobný komfort teploty přívodního vzduchu v přechodných obdobích navíc. Lze lépe využít venkovního vzduchu za situace, kdy není třeba ani topit a ještě ani chladit. Jednotka nemá žádné venkovní části.
VZT
 

od Josef Vávra » 13 úno 2019, 17:15

Zkusil jsem informativně udělat teplotní analýzu chování toho vašeho domu
http://petr.homolka1995.sweb.cz/1/salova-priz.jpg
a vyplývají z ní zajímavé závěry. Především musíte dát topné vrstvy co nejvýš, jinak budete doplácet na mnohahodinovou reakční dobu. Mé odhady pochopitelně upřesněte.
Topné výkony vycházejí do 12W/m2 nahoru, tudíž teplotní převýšení podlahy je kolem 1stupně. To současně znamená, že nemáte šanci poznat, zda topíte(chladíte) podlahou nebo stropem.
Svěřit vytápění vzduchotechnice ověříme výpočtem. 3 kW při větrání 0,3 tedy 160 m3/hod znamená přivádět vzduch o teplotě 20 + 3000/(160*1,2*1020/3600)= 20+55 = 75°C Obdobným výkonem chladit předpokládá přívod vzduchu 20-55 = -35°C
Dokázáno na krásném příkladu
http://kondenzace.kvalitne.cz/kks/18081 ... chlaz.xlsx
Dostávám se tedy konečně k fungujícím principům, jak to mám v podobné novostavbě já. Bydlím u podlahy, tudíž podlahou topím/chladím. Především je to tiché a nemusím se o nic starat.
Vynikající je bezbariérový výstup na zahradu a cesta do bazénu. Letní větrání neřeším, stejně je pořád otevřeno na zahradu . Zimní větrání řeším jako podtlakové s osvědčenými pozitivy. Tedy v podstatě bezúdržbové a nenarušující iontovou rovnováhu. K dočtení třeba zde
http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostre ... mikroklima
Radon není cítit a chráníme se před ním. Vzduch z rekuperace poznám na zvýšené únavě. Peněz na předělání chyb budete mít určitě dost a pokud vám jde jen o utracení dotací, tak je to vlastně v pořádku. :-) I s tou výrobou elektřiny, kterou nikdo nekoupí.
Uživatelský avatar
Josef Vávra
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 05 bře 2018, 22:28
Bydliště: Praha


Zpět na Vzduchotechnika

cron