Aktivní rekuperace + podlahové topení

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Petr2 » 02 bře 2019, 19:48

Zdravím, prosím o radu. V novostavbě s TZ 5kW mám jako hlavní zdroj vytápění navržené elektrické podlahové topení. Pro řízené větrání pak jednotku Nilan VPL15. Jsem před objednáním a provádím finální kontroly a narazil jsem na opakující se problém různých uživatelů této kombinace. Komplexně je to popsáno např. v tomto vlákně
https://forum.tzb-info.cz/139750-nilan- ... rekuperace

Pokud tomu rozumím správně, tak se v principu jedná o to, že při nastavené teplotě na termostatech PT např. 23°C a nastavené teplotě požadovaného přívodního vzduchu na RJ např. 21°C dochází k tomu, že RJ vzduch nedohřívá, protože nad odtahu vyhodnotí, že teplota je vyšší a pouští tak do místnosti teplotu blížící se teplotě venkovní. Např. 13°C. To je nepřijatelný stav.
Při opačném provozu, kdy RJ nastavím na 23°C a PT na 21°C bude pravděpodobně docházet k tomu, že RJ bude ohřívat vzduchu dokud bude výkonově stačit, což taky může být 3/4 topné sezóny. Tím se jaksi ztratí jeden z hlavních důvodů proč jsem chtěl PT a to je pocit tepla od nohou. I při dobře vytopené místnosti má člověk např. na dlažbě pocit zimy. Takže to se mi také nelíbí.

Bohužel jsem nikde nenašel, jestli se tento stav dá nějakým nastavením vyřešit. Pokud ne, tak nevím, jestli VPL15 nepřehodnotit za pasivní jednotku s integrovaným předehřevem, aby fungovala i při mínusových teplotách.

Poraďte prosím.

Bonusová otázka: Udávaný tepelný výkon VPL15 2kW je nutné ještě vynásobit x3, abych dostal skutečně množství dodávaného tepla?

Bonusová otázka 2: VPL18, která má integrovaný elektrokotel. Dá se tento elektrokotel použit i pro ohřev teplé vody pro koupel, myčku, atd? Všude se píše hlavně o využití pro otopnou soustavu pro radiátory nebo PT, o teplé vodě pro ostatní potřeby nic. Proč se uvádí, že jednotka má integrovaný elektrokotel místo toho, že má integrovaný zásobník na vodu, když se uvádí objem 180l v oficiálních podkladech?

Děkuji.
Petr2
 

od HBfin » 03 bře 2019, 01:55

Problém není rekuperační jednotky, problémem nízkoenergetických a zejména pasivních domů je přání majitelů mít podlahové vytápění. Podlahové vytápění je zdroj rozložený na velké ploše a pokud má citelně hřát, potřebujete mít teplotu alespoň kolem 30 °C. Ani to nezaručí pocit tepla, protože lidské tělo zdravého člověka má teplotu ještě alespoň o 5 °C vyšší. Podlaha při teplotě 30 °C bude na 1 m2 dodávat do místnosti kolem 50-60 W, když vezmete v úvahu dům o velikosti 150 m2, kde bude topné plochy jen kolem 100 m2, rázem jste na 5-6 kW topného výkonu. Tady hledejte zakopaného psa. Dnešní domy jsou počítány tak, aby takový topný výkon potřebovaly jen za opravdu velkých mrazů -12 °C nebo -15 °C. Za běžných zimních teplot, na podzim nebo na jaře bude podlahové topení buď vypnuté úplně nebo musí být povrchová teplota výrazně nižší. Obvykle se blíží požadované pokojové teplotě, což je někde kolem 23 °C. Taková podlaha je pocitově studená. Tady nastává zklamání a tady se hledá viník.
Samozřejmě, že každý další zdroj tepla je už navíc. Takže pak musí uživatel topit a obrazně nechat otevřená okna, jinak by dům přetápěl. Kompromisem je pasivní jednotka s nižší účinností bez dohřevu vzduchu. I tak narazí na limity a nakonec skončí s otevřeným oknem. To je praktická zkušenost. Vše ještě podtrhuje velká akumulace podlahového vytápění (pokud je zalité v betonu, jsou i jen verze pod podlahovou krytinu) v kombinaci s velkými prosklenými plochami pro zachycení pasivních zisků. Peklo nastane, když nízké slunce ohřeje místnost a do toho jede podlahovka, protože prostě uživatel chce mít teplo od nohou. Pak jdou všechny rekuperace pryč a otevírá se okno. Jinak je tam vedro k padnutí. Dalším paradoxem jsou právě ty skleníkové stěny. Zase všichni blázní s maxi prosklením, utratí slušné sumy za obří okna a ještě větší sumy za jejich stínění a letní chlazení. Hloupost dnešní doby se jmenuje velké prosklené plochy + podlahové topení+ pro romantiku krb a to všechno do pasivního domu.
HBfin
 

od HBfin » 03 bře 2019, 02:19

Co poradit? Nejezdit s Tatrou pro pytel cementu, nestřílet brokovnicí na mouchy, neinstalovat do pasivního domu podlahové vytápění a nekupovat si k němu tepelné čerpadlo, okna mít jen rozumně veliká, terasu nemít na jihozápadní straně domu. To všechno stejně odmítnete, buď sám nebo pod vlivem manželky. Reálně možná poslechnete s tou Tatrou, protože ne každý má C a zbrojní průkaz. Jinak si stejně nenecháte poradit. Kdybych se náhodou mýlil a o radu jste stál (většina lidí totiž nechce radu , ale jen schválení vlastního nápadu), doporučil bych připlatit si těch 20.000 Kč a koupit si rovnou od Nilanu Gott 2600, tam máte pasivní i aktivní rekuperaci a tak se nemůžete splést.

Bonusová otázka1: Udávaný tepelný výkon VPL15 2kW je nutné ještě vynásobit x3, abych dostal skutečně množství dodávaného tepla?
Ne, tak to není. VPL15 funguje jako klasické TČ, takže 2 kW je reálný výkon, ale příkon je za optimálních podmínek 3-4x nižší. Nenásobte, ale dělte.

Bonusová otázka 2: VPL18, která má integrovaný elektrokotel. Dá se tento elektrokotel použit i pro ohřev teplé vody pro koupel, myčku, atd? Všude se píše hlavně o využití pro otopnou soustavu pro radiátory nebo PT, o teplé vodě pro ostatní potřeby nic. Proč se uvádí, že jednotka má integrovaný elektrokotel místo toho, že má integrovaný zásobník na vodu, když se uvádí objem 180l v oficiálních podkladech?

Elektrokotel slouží u VP18 pro ohřev TOPNÉ VODY, to je voda v radiátorech, podlahovém vytápění a třeba žebřících na sušení ručníků. Zároveň má VP18 nádrž na TEPLOU užitkovou VODU, což je ta voda pro koupel, myčku (tedy většina dnešních myček si vodu ohřívá sama). Tato nádrž je ohřívána tepelným čerpadlem, které využívá odpadní teplo nebo teplo z chlazení v létě.
Mohl bych vám to ještě trochu zamotat verzí WT, ale to někdy jindy :-)

Co dostanu za zodpovězené bonusové otázky?
HBfin
 

od jarka » 29 srp 2019, 01:20

Petr2, HBfin si zaslúžil aspoň to ĎAKUJEM
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od martin.tv » 15 lis 2019, 21:30

Zdravím, já děkuji za zajímavý názor.

Terasu mám na východní straně domu, otevřenou na jih :). Dům by měl být na hranici A0, tedy cca 20kwh/M2. Na 15 bychom museli zvětšit okna, co nám nevyhovuje.

Zvažuji Milan Gott 2600, případně Compact. Ale plus právě ta podlahovka, i když její důvod je možnost jakéhokoliv zdroje tepla. Není to kvůli teplým noham... Ale všechny jiné možnosti, pokud nechci teplovzdušné např Atrea, jsou na elektřinu. A této závislosti bych se rád vyhnul.

No nic, ještě jednou dík.
Uživatelský avatar
martin.tv
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 lis 2019, 21:15


Zpět na Vzduchotechnika