Mísení vzduchu... rekuperace

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od MarekR » 14 dub 2019, 17:28

Potřebuji poradit. Řeším odvod CO2 z pokoje a zajímá mě, jak rychle se mísí CO2 s čerstvým vzduchem. Jinými slovy... Jak efektivní je lokální rekuperace, když vdechuje vzduch plný CO2 z pokoje a o 50 cm vedle vydechuje čerstvý vzduch z venku.
Je to v pohodě? Smíchá se čerstvý vzduch rychle s tím v pokoji a odsává se z celého pokoje CO2? Nebo tam lítá z větší části ven zase ten čerstvý vzduch a je třeba mít rekuperaci na obou stranách pokoje...z jedné strany dovnitř a z druhé ven?
Děkuji Marek
MarekR
 

od NwR » 15 dub 2019, 20:52

Lokální rekuperace je vážně k ničemu, je to jen absolutní náhrážka jen pro nouzové odvětrání okrajově používaných místností. Právě takové místnosti se ale vůbec nevyplatí větrat předraženými decentrálními jednotkami a stejnou funkci splní běžný koupelnový ventilátor za 500 Kč. Efekt úspory se v případě decentrálních rádoby rekuperátorů nekoná ani náznakem. Mísení vzduchu a kvalita vyvětrání není ani zdaleka základním problémem těchto zařízení. Přirovnal bych to k pokususu o vypuštění zahradního bazénu brčkem na limodádu, u kterého byste řešil, zda má mít kloub nebo být rovné. Naprosto zanedbatelný problém. Jinak samozřejmě je lepší, pokud je sání a výfuk v rámci místnosti vzdálen od sebe co nejdálé. Při problematickém výkonu těchto zařízení je ale po cca 2 metrech už úplně jedno, jak vzdálené od sebe jsou.
NwR
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron