Rekuperácia v byte

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od misot » 22 dub 2019, 15:03

Zdravim, poprosil by som o radu, mám 2 izbový byt 52m2 a chcel by som si dať rekuperáciu, nakoľko som alergik a vetraním vždy vpustím veľa peľu plus šetrenie energie cez zimu, panelák je zateplený, okná plastové 6-komorové, orientácia juho-západ (kuchyňa, obývačka) a východ (spálňa). Pýtal som sa v 2 firmách tu v Žiline a všade mi odporučili lokálnu rekuperáciu, lenže tam nie je možnosť uhlíkových filtrov - odfiltrovanie zápachu z fajčenia od susedov, staré dieselové autá keď štartujú... a čo som čítal na internete, nie je to ani moc účinné. Ďalej by som chcel aj klimatizáciu, asi multisplit - spálňa a obývačka, nakoľko cez leto je vonku 35 a dnu mám 37 a nakoľko je panelák zateplený tak to drží teplo veľmi dlho. Čo som pozeral centrálne rekuperácie aj s chladením, ako Nilan Gott 2600, tak pravdu povediac mi to príde na byt o takýchto rozmeroch ako s tankom na komára :) Čo sa budgetu týka, nechcem kúpiť lacný šmejd, ale zas zbytočne ani preplatiť, ovládanie by malo byť aj cez telefón/internet, nemusí to mať chladenie, môže sa zvlášť vyriešiť klimatizácia. Čo som dnes pozeral eshopy, tak podľa objemu vetraného vzduchu by malo stačiť aj Mitsubishi Lossnay LGH-15RVX - čo dá max 150m3 a byt mám podľa hrubého odhadu 130m3. Ale nechám si radšej poradiť od skúsených ľudí. Ďakujem.
Uživatelský avatar
misot
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 dub 2019, 14:34

od MSback » 23 dub 2019, 21:12

Lokální větráčky do zdi snad ani nelze nazývat rekuperací nebo řízeným větráním. Žádný solidní odborník by tyhle reklamou podporované nesmysly nemohl doporučit. Samozřejmě firmy na tom vydělávají, takže ty vám do obýváku nainstalují třeba lochnesku.
V bytě budete řešit několik problémů. Kde sát a kam vyfukovat vzduch. Nikdo nebude zvědavý, abyste mu zápach z WC pouštěl pod okno. Majitel domu bude řešit, zda povolí nebo nepovolí vrtat díry do obvodových zdí, hasiči budou mít problémy s odstupovými vzdálenostmi a požárními úseky, pokud se hodláte napojit do světlíků. Rozhodně bych to řešil s projektantem a hlavně se stavebním povolením. Je to opruz, ale zároveň vám to kryje záda.
Technicky vyvětrat vyvětráte jakoukoliv jednotkou, objemově by stačilo něco menšího cca 200 m3/h. Výrobců je dost. Aktivní rekuperace s chlazením Gott 2600 je super jednotka, ale pro 2 pokojový byt moc silná. Těžko byste i hledal prostor pro umístění. Menší je VPL15, možná by se vešla. Uhlíkové filtry jsou celkem kravina, pokud nemyslíte skutečný tubus s aktivním uhlím. To zase budete těžko hledat prostor, je to roura jako od kamen. Když použijete funkční filtr (tubus), bude mít velkou tlakovou ztrátu a pidi jednotka to skrz neprotlačí a budete muset mít jednotku silnou. Celý systém podpořit klimatizací dává smysl, ale chtělo by to přesvědčit i sousedy, aby chladili, jinak se připravte na nemalé provozní náklady.
MSback
 


Zpět na Vzduchotechnika