Využití VZT a vzduchotěsnosti domu k uhašení požáru

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daver » 19 kvě 2019, 17:49

Zdravím pánové (a dámy),

když už mám ten vzduchotěsný dům a VZT (skoro hotový), napadá mě kacířská myšlenka řešení případného požáru. Nejlepším řešením by asi bylo uzavření přívodu a injektáž CO2 z láhve do rozvodu (za dodržení rovnotlakého poměru sání/výfuk) samozřejmě po splnění bezpečnostních podmínek (ověření příkazu uživatelem nebo jiná forma detekce osob v domě).

Osazením řízených klapek by pak mohlo dojít k okamžitému směrování přímo ke zdroji požáru, ale tady bych se bál, že oheň poběží za odsáváním (pod dveřmi, stěnovými ventily) ...

Co na to osazenstvo?
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od Marek Brož » 21 kvě 2019, 15:59

Je to taková teorie pro pobavení, ale v pravdě nepoužitelné. Co je vzduchotěsný dům? Nechte si udělat BD test a uvidíte. I nejlepší domy mají pořád dostatečný přívod vzduchu, kyslíku potřebného pro hoření.
Marek Brož
 

od daver » 24 kvě 2019, 21:18

Mě vyšel n50 = 0.2, takže tak špatný to není, nemyslím si, že je potřeba úplně cítit se pobaveně, ale taky netvrdím, že je to reálné, jen mě to napadlo. Asi to někdy vyzkouším :)
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od Marek Brož » 25 kvě 2019, 20:56

0,2 znamená 20% objemu celého domu a to bohatě stačí. Například u domu 150 m2 se bavíme o přibližně o 20% ze 400 m3/h = 80 m3/h. To by jen tak nezhaslo. Než takové harakiri, raději nějaký sprinkler.
Marek Brož
 

od daver » 26 kvě 2019, 12:30

Aha ok, to už je odpověď, kterou jsem potřeboval. Zamykám tedy do krabičky kouzelně nesmyslných nápadů :) Díky!
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha


Zpět na Vzduchotechnika

cron