Decentral-omez. vnějšího hluku, v zimě úspora, v létě chlad

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od 2x4b » 22 kvě 2019, 09:23

Uvítám rady,

uvažuji o decentrální rekuperační jednotce do podkroví, dvě místnosti propojené dveřmi, asi 50 m čtverečních.

Důvody:

- rušná ulice, hluk, splodiny
- dostatek čerstvého vzduchu
- v létě bych rád chladil nočním chladným vzduchem
- v zimě něco málo ušetřil oproti větrání okny
- klimatizaci nechci

Jednotku mohu umístit do štítové zdi.
Centrální jednotku z důvodu financí (50, 100, 150 tisíc?) a komplikované topologii starého domu nepreferuji.

Roli hraje:
- hluk samotné jednotky
- její schopnost odhlučnění
- filtrace?
- letní bypass režim
- ne nutně, ale pěkný bonus by byla možnost ovládání externím počítačem (mám Domoticz, senzory, chytré hlavice a logiku co a jak kdy si napíšu). Lze i například tak, že využiju vlastní IR vysílač pro posílání příkazu dálkového ovládání. Drát nebo Wi-Fi asi lepší.

Mám pár pochybností. Kromě výběru konkrétního modelu:
- o dvě patra níže mám plynový kotel a bojler (občas narážím na to, že některé rekuperace mohou plynové spotřebiče ovlivnit)
- takové ty střídavé rekuperace, kdy se tahá chvíli vzduch ven a chvíli dovnitř - není problém s přetlakem/podtlakem/přisáváním vzduchů netěsnostmi? A pořízení dvou protichůdných už je cenově dost vysoko asi. Narazil jsem aktuálně třeba na produkt Prana (přítok a odtok současně)..

Něco dalšího? Cokoli uvítám.
2x4b
 

od 000 » 10 úno 2020, 20:18

- rušná ulice, hluk, splodiny - v tom vám decentralizovaná jednotka nepomůže, spíš naopak, vzduch nasává někde vedle okna, tedy tu samou kvalitu, jaká je při větrání oknem a je to v podstatě díra ven, takže útlum hluku nic moc (ani ten rekuperátorek nějaký útlum má, ale nic moc. Naopak okno můžete zavřít, ale tohle ne.

- dostatek čerstvého vzduchu - opravdu čerstvého? viz výše

- v létě bych rád chladil nočním chladným vzduchem - tyhle jednotky většinou nemají bypass, takže vám bude rekuperovat teplo i když o něj nestojíte

- v zimě něco málo ušetřil oproti větrání okny - to ano
000
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron