Výpočet předané energie z krbu do obestavby

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od IJK » 26 led 2021, 19:00

Ave,
super! Tak má vypadat vlákno. Jakmile se Zakladatel vlákna (zhusta již dobře poučený Tazatel) dostane do vyššího levelu úvah, když už nabyl nové projekční poznatky, je následně ochoten podělit se o fotografie detailů ...,
dá TO s humorným nadhledem DO VLÁKNA?
Jako laskavé ECHO, co vše se může stát ... při revizi vizí :twisted:

Není nutno kopírovat projekt, "krást nápady projektantů", prozrazovat co, kde a za kolik bylo pořízeno, ...
jeví se mi ale jako vysoce přínosné,
pokud si autor vlákna i po letech vzpomene a opublikuje nám tu nějaké zajímavé historky, které nejlépe popisují jeho :idea: "ducHovní vývoj"
od idealisty,
přes optimistu a Optimistu POUČENÉHO
(TEDY pesimistu),
až po realistu.


Pokud své příběhy takovýto adept Moudrosti doplní odkazy na validní datové zdroje (ty, které ani na třetí pohled nejsou v rozporu s teoretickými poznatky),
bude takové(to) vlákno zase jedním z mála vláken VZOROVÝCH!

SFO ALIAS metball

PS:
PT Zakladateli,
neuvažoval jste o koupi "prefabrikovaných/standardizovaných" akumulačních "heblů" :?:

PPS:
Kdo/co Vás odradilo od původní vize "... nechci mít prosklený kotel v obýváku",
ale hodlám nějak rozvádět přebytečné teplo PODLAHOU (vodní podlahovkou)?

PPPS:
A co takhle rozvádět i stropem, mít cirkulační rozvod horkovzduchu (nucený hypokaust bez hypokaustové stěny), ..., (ne)napadly Vás podobné Hříšné MyšLENKY?

iGoNY

Douška?
Klíďo si dejte oddech, neodpovídejte ihned.
Klidně za dvě, tři topné sezony...
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od Martin Neu » 26 led 2021, 22:45

Rád se podělím o vše. Celý problém v neaktivitě je ten, že jsem vždy odhlášen a heslo se mi vždy smaže. Navíc každá odpověď mi přijde pouze v odkazu do emailu, aniž bych ji mohl shlédnout a po kliknutí to po mě chce opět heslo, které je opět smazáno. Navíc pokud jsem se chtěl po letech přihlásit, po Vaší připomínce, ukázalo se, že znalost emailu nestačí - bylo nutné znát i přihlašovací jméno - v opačném případě nebo chybném uvedení email s resetem hesla prostě nedorazil.
Asi mi ten systém nemá rád... Tolik důvodů proč nebyla aktivita :)

K poznatkům se obratem vrátím
Uživatelský avatar
Martin Neu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30 srp 2018, 20:38

od Martin Neu » 27 led 2021, 12:50

Při řešení jsem se nakonec rozhodl pro první variantu a to z následujících důvodů:
-u obestavby krbu lze zajistit izolaci a tedy i ovlivnit teplotu která jde do odtahu
-rozvod jde v podhledu 1.NP a ohřívá tak celé patro u stropu a tedy i podlahu 2np
-byl zvolen ventilátor s možností odpojení při překročení teploty nad 50 stupnu, protože to je mezní teplota pro rekuperaci a TČ a jejich elektroniku
-výstup potrubí jde na vstup přívodu vzduchu do rekuperace a zajišťuje tak ohřev přívodního studeného vzduchu a zároveň i ohřev hody v době, kdy je krb v provozu

Celé bylo komplikované v tom, že výpočet tepla je při délce spira, záhybům. izolaci a proměnnému výkonu téměř nemožné zjistit. Nikdo z cechu kamnářů, kontaktování projektantů a několika firem nebyl schopen poskytnout ani odhad. Vše rozhodlo nakonec omezení na vstupu rekuperace a tím se vše vyřešilo :)

V obestavbě je jedno teplotní čidlo, další na vstupu odtahu z krbové obestavby, další u ventilátoru a další na výstupu potrubí resp. vstupu do rekuperace. Tím máme vše pojištěné. Navíc máme u ventilátoru elektronickou klapku pro případ vysokých teplot, aby nedošlo k odpálení rekuperační jednotky....

Řízení Loxone, krb pak hoření od Timpexu...
Uživatelský avatar
Martin Neu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30 srp 2018, 20:38

od Martin Neu » 27 led 2021, 12:57

PS:
PT Zakladateli,
neuvažoval jste o koupi "prefabrikovaných/standardizovaných" akumulačních "heblů" :?:
Krb má šamotové cihly, izolaci na místě nábytku a navrženou akumulaci pro dalších 24h. Dům je z vápenopísku. O ničem jiném jsem nestihl uvažovat.

PPS:
Kdo/co Vás odradilo od původní vize "... nechci mít prosklený kotel v obýváku",
ale hodlám nějak rozvádět přebytečné teplo PODLAHOU (vodní podlahovkou)?
Jde o pasivní dům s 3kW ztrátami a vložka s výkonem 8+kW by bylo peklo i při občasném použití. Přebytečné teplo do podlahy se ukázalo jako neprůchozí, resp. finančně náročnější a rozvod tepla v podhledu směrem na vstup do rekuperace se ukázal jako smysluplnější nápad. Tolik tepla by podlahovkou na vstup rekuperace nepřišlo.

PPPS:
A co takhle rozvádět i stropem, mít cirkulační rozvod horkovzduchu (nucený hypokaust bez hypokaustové stěny), ..., (ne)napadly Vás podobné Hříšné MyšLENKY?
Nechtěl jsem horkovzduch kvůli prašnosti díky předchozí zkušenosti, špinavým výdechům a také omezené regulaci pro určité místnosti. Takto máme každou větev rekuperace ovládanou elektronicky. Za mě pohodlnější řešení.
Uživatelský avatar
Martin Neu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 30 srp 2018, 20:38

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika