Cool Breeze - funkce

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od tman » 21 čer 2019, 15:40

Můžete mi někdo vysvětlit, jak může fungovat modul Cool Breeze? Jablotron na svých stránkách mlčí a jen deklaruje, že to funguje na základě odvhlčení. Modul je umístěný na odtahu. Nenašel jsem výkon. Cena je skoro 50 000 Kč.
tman
 

od IJK » 22 čer 2019, 21:09

Ave,
cituji z Děs-Infa:
"... „Baví nás dráždit konkurenci tím, že přinášíme nová a lepší řešení,“ řekl v úvodu tiskové konference Dalibor Dědek. ..."
...
tedy se ptejte ŠÉFREDAKTORKY.

Demokracie tkví ve KOMPLEMETÁRNÍ DVOJICI.
Svoboda LHÁT,
NUTNOST nést následky.

Ne ty následky LŽÍ a potenciálních DEFRAUDACÍ
či dokonce inhumací
hodit "na stádo" de'Bilních ovcí.

:twisted:

PS?
Bohužel mám blokovány přílohy, ale najděte si manuál a technickou specifikaci ...

PPS:
... deklarují 3kW ...

PPPS:
což je na "chlazením odparem" při Td = 22 °C dosti odvážná vize,
jež by (podle názoru SFO) rychle vyžadovala ČESTNOU písemnou REVIZI toho, co rád dráždí ... .
A k tomu použijte cílený tlak na redakci TZB-Infa ;)

Douška?
Adiabatické chlazení v pouštních oblastech je prastará technika, která SE v současné době STALA již jen velmi okrajovým způsobem, jak snížit teplotu interiérového vzduchu,
pokud Vám okolní klima
garantuje teploty rosného bodu
hluboko pod 5°C.
Maximum tepelného výkonu už i tam (pouště, polopouště) dávno přečerpává pan Carnot ...
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od jaytech » 08 pro 2023, 10:38

Dovolte mi nasdílet naše zkušenosti kombinace rekuperační jednotky Futura a chladicího/ topného modulu coolbreeze od Jablotronu.

Novostavba 2023, bungalov, pasiv, 135m2 užitná, ztráty 2,4kW

Systém vytápění Futura L s modulem coolbreeze + bivalence v podobě topných folií v podlaze a krbová vložka
Dle projektové dokumentace je bivalence nutná okolo 5st, kdy by coolbreeze přestával stačit

Ohřev vzduchu přes coolbreeze aktivován v polovině října SCOP venkovní jednotky je dle výrobce úchvatných 5,12
Při 600W příkonu by byl vtopný výkon přes 3kw

Venkovní kondenzační jednotka byla schopna spotřebovat i přes 26kWh během jednoho dne.
Měření realizováno přímo na jističi venkovní jednotky (Shelly Pro 1PM)

okamžitá spotřeba - přes 1300W, průměrná spotřeba 1200W. Dle technického listu JBL je maximální příkon jednotky 650W při vytápění.

Při venkovních 15st, vnitřní nastavená na 23 není systém schopný vytopit stavbu, pří dvojnásobném příkonu, než jsou deklarované vlastnosti produktu.
Problém byl delší dobu bagatelizován, než jsme předložily údaje z měření a řešení reklamovali, nyní více než měsíc od podání reklamace a nikdo s námi víceméně nekomunikuje, bohužel.

Závěrem, namísto deklarovaního SCOP 5,12 máme COP nižší než 1 a je ekonomičtější vytápět fukarem z lidlu. Bohužel jde o řešení za více než 130tisíc

detaily

Tepelná ztráta domu (venkovní teplota 10°C)
Tepelná ztráta domu při venkovní teplotě 10 °C a vnitřní 23 °C je 850 W (včetně ztráty větráním). Stavba byla velmi podrobně tepelně posouzena včetně výpočtu tepelných mostů, tudíž je uvedená hodnota opravdu přesná. Při realizaci byla dodržena projektová dokumentace a vzduchotěsnost stavby byla ověřena pomocí Blower door testu.

Vytápění pouze tepelným přímotopem – realita (venkovní teplota 10°C)
Vytápění tohoto domu elektrickým přímotopem za dobu 10 h spotřebuje 8,5 kWh, k čemuž připočteme chod Futury cca 50 W (dle ukazatele spotřeby v aplikaci při běžném chodu). Výsledkem je 9 kWh.
Tepelná ztráta navíc odpovídá zběžnému posouzení fungování technologie, které přikládám. Dle hodnot uveřejněných v klientské aplikaci dodával systém do objektu topný výkon cca 870 W a teplota byla v tuto chvíli víceméně stabilní nebo mírně rostla.

Vytápění coolbreeze - projekční podklady (venkovní teplota 10°C)
V případě vytápění pomocí modulu CoolBreeze počítejme 8,5 kW / COP 4 = 2,13 kW, což je vzhledem k udávanému SCOP 5,12 na stranu bezpečnou.
Celkovou spotřebu tedy uvažujme 2,13 kW + 0,5 kW (dotop Futura) = 2,63 kW.
Vytápění coolbreeze - realita (venkovní teplota 10°C)

Dům za dobu 10 h spotřeboval cca 12 kW (průměrná venkovní teplota v průběhu dne dosahovala 13°C). Hodnota odpovídá příkonu 1 200 W, tedy o třetinu větší spotřeba, než kdyby byla stavba vytápěna přímotopy COP v takovém případě odpovídá hodnotě menší než 1
Jednotka by této spotřeby, dle technických specifikací, neměla být ani schopná.
Uživatelský avatar
jaytech
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 pro 2023, 10:32

od Jarda 65 » 08 pro 2023, 20:33

Smutná zpráva, ale obecně sázet na centrální topení vzduchem, je dost špatně. Najdete zde na fóru celou škálu příspěvků a fotek, kde tento způsob vytápění RD selhal a uživatelé se pustili do přestaveb. Základním problémem je špatná regulovatelnost po jednotlivých místnostech. Nedotápění nejdále vzdálených místností od jednotky. U cirkulačních systémů to je šíření také zápachu po domě. Buďte rád, že máte ty fólie a dokážete si dům nějak vytopit, byli tu i tací, kteří museli rozkopat nově vybudované stavby.
Jednotku bych standardně reklamoval s poukázáním na nesoulad deklarovaných hodnot a reálného stavu.
Jarda 65
 

od Atlantis » 09 pro 2023, 18:50

Trochu OT na začátek: Moc nechápu, jak si někdo může dobrovolně dát vytápění vzduchem když staví barák. To mi přijde jako takové naprosto nouzové řešení. Takhle topí v americe (přístup QCE = "Quick, Cheap and Easy") a fakt nepochopím jak lidi co vydělávají 5x tolik co my tady si dají do baráku topení, kdy jim fučí skrz místnosti průvan jen aby měli teplo (viděl jsem o tom pár videí kde to tam lidi popisují jak to funguje atd a nepřijde jim to vůbec divný, jelikož třeba podlahovku tam prakticky neznaj)

Osobně teď právě topím klimatizacema a tak vidím hodně negativ spojených s topení vzduchem. Barák se kupoval bohužel v době levné elektřiny a je tu el. podlahovka. Bohužel topit tím v dnešní době mi přijde astronomicky drahé...Ty klimy vyjdou tak na třetinu a pořizovací náklady se zaplatily první, max druhou zimu.

K tomu příkladu s CoolBreeze: jak to vůbec může fungovat AŽ TAK BLBĚ? (pochopil bych třeba COP2 s tím, že je to prostě blbý řešení a jsou tam moc velký rozdíly teplot co kompresor nedá s dobrým COP atd)
Není tam nějaká totální chyba v instalaci? Nebo je jednotka úplně vadná? Přecejenom COP menší než 1, tak to znamená, že z jednotky musí foukat ven teplý vzduch namísto studeného ne? To je jak kdyby tam kompresor ani neměl chladivo a topil jen svou spotřebou a částečně zahříval i venkovní výměník nebo nějaký takový totální fail...

Jako normálně bych řekl, že takovou závažnou chybu v instalaci nebo selhání jednotky by někdo objevil při prvním pohledu, ale po zkušenostech bych se nedivil už ničemu...
Vždyť tohle kdyby dělalo všem, tak by to museli hodně rychle přestat prodávat ne?

Zkusil bych naměřit nějaký teploty na výměnících a na vzduchu co fouká ven atd...


Mimochodem jak to funguje? Nějak jsem nenašel žádný použitelný popis jak to jako má fungovat. O kompresoru (jakožto top.čerpadlo) nikde nic napsáno není, ale na obrázku z toho lezou dvě měděné trubičky (jakoby na chladivo). Jinak jsem našel jen spoustu reklamních žvástů a popis funkce je na úrovni JFM (Just Fuckin Magic)
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od Návštěvník » 09 pro 2023, 21:13

Problém je v samotném konceptu a hře s daty.
S1.png

Všimněte si, že topný modul ohřívá vzduch, který jde z domu!
Žádná rekuperační jednotka nemá 100% účinnost a nutně tedy výkon topného modulu snižuje.
Data pak nesmyslně připočítávají topný výkon rekuperační jednotky (všimněte si, že se udává výkon s Futurou).
Žádná pasivní rekuperace nemá topný výkon! Zkuste dát pasivní jednotku při 0°C do nevytopeného domu a změřte, jaký vzduch z ní do domu fouká.
Data uváděná výrobcem počítají s tím, že z domu jde 20°C. Jaký zdroj ale dům ohřál a udržuje ho, to už se neuvádí a tak nějak mimochodem se připočítává.
Jaytech mluví o COP modulu, ale to by musel znát výkon bez Futury. ten nikde není uváděn.
Poslední perla. Topný výkon modulu roste, čím víc větráte? Příkon zůstává stejný :-) Už chápete ty nesmysly jaytech?
Návštěvník
 

od Jirkaf » 10 pro 2023, 10:50

"Zvláštnosti" předkládaných dokumentů.
Výrobce nedokládá certifikát kompletní. Originální celý certifikát včetně dodatku je ke stažení zde
https://www.eurovent-certification.com/ ... 5D=ASY**K#

1) certifikát je vydaný pro klimatizaci Fujitsu
01.png


2) klimatizace Fujitsu dle uvedeného popisu vypadá takto
02.png


3) to je zcela něco jiného než modul CoolBreeze. Prodávají ji například zde https://www.chlazeniostrava.cz/Klimatiz ... A-d594.htm

4) přímo stránky Fujitsu odkazují na tytéž výkonové parametry
https://www.fujitsu-general.com/eu/prod ... 7kgta.html

5) certifikát se patrně dá prodlužovat, ale zajímavé je, že byl vydán již před 30 lety v roce 1994, kdy se ještě rekuperační jednotka s topným modulem ani nevyráběla.
03.png


6) Rozporuplně pak působí věty ze stránek Jablotronu https://www.jablotronlt.com/ceska-firma
04.png
Jirkaf
 

od Návštěvník » 12 pro 2023, 17:04

schéma.png
Je to v celku jasné, do jednotky fouká v zimě teplý vzduch pouze na odtahu z místností. Jen tam je umístěn topný zdroj. Když do jednotky vstupuje už jen studený vzduch z venku, musí nutně dojít k nějakému ochlazení na výstupu do místnosti. Jednotka nemůže dodávat žádné další teplo, nemůže navyšovat topný výkon. Jestliže se připočítává teplo z místnosti (zde 20 °C) k výkonu modulu nebo jednotky, je to stejné, jako připočítávat k výkonu jízdního kola sklon kopce při sjezdu. :lol:
Návštěvník
 

od Atlantis » 12 pro 2023, 17:29

Tak jasně, přihřívat/chladit odpadní vzduch není z hlediska efektivity nejlepší, ale tak když vezmeme že tepelné čerpadlo nám udělá "účinnost" 300%, tak nějakých 10, ikdyby 20% ztrát není nic hroznýho...

Má teda ten CoolBreeze vlastně venkovní jednotku s kompresorem? Nebo je to všechno nějaký totální bullshit a je tam jen topná spirála? Na žádným obrázku jsem nic o kompresoru neviděl (ale z CB vedou nějaký trubičky jak na chladivo) a co jsem našel nějaký texty, tak tam je popis funkce ve stylu "všechno je cool a in a super, "trust me bro"".
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od Návštěvník » 13 pro 2023, 10:39

Venkovní jednotku to má, ale jako topení je to nešikovné až nevhodné. Platí totiž, že mohu topit, jen když větrám. Běžné TČ pro vytápění je nezávislé na větrání, lze topit kdykoliv a beze ztrát cíleným větráním. Tady se ty ztráty neustále sčítají. Podle jejich dat, respektive doloženého certifikátu je výkon topného zdroje při -7 °C 2 kW. Při ztrátě v jednotce 10% je to trvale 200 W, za den (x24) je to už cca 5 kWh. To není to nejhorší. Udávají, že se ohřívá odpadní vzduch, ten je běžně o teplotě 20 °C. Když se použije topný výkon 2 kW na ohřev minimálního průtokového množství 100 m3/h, ohřál by se odpadní vzduch z 20 °C na cca 80 °C, to by ale nevydržel plastový deskový výměník v jednotce. Ten je stavěný na teploty kolem 40 °C. To znamená, že buď můžeš použít jen cca 700 W topného výkonu, aby se odpadní vzduch ohřál jen na cca 40 °C a nebo šíleným způsobem převětrávat! Zcela zbytečně hnát do domu stovky kubíků ledového vzduchu a ohřívat je jen proto, aby sloužily jako nosné médium pro vytápění. Opomenu-li fakt, že se vzduch i přes určité zpětné vracení vlhkosti vysušuje, v reálu totiž doma není taková produkce vlhkosti, dochází celkově k velkým tepelným ztrátám. Abych uchladil odpadní vzduch na vstupu na nějakých 40 °C při výkonu 2 kW topného zdroje, musí se větrat 3-4x víc než je běžně třeba (trvale cca 300 m3/h), tím se násobí i ztráta v rekuperační jednotce a proto má jaytech tak mizerné výsledky.
Návštěvník
 

od jarda » 02 led 2024, 17:02

ono u vzduchotechnického potrubí zejména pro vytápění i klimatizaci záleží velmi na projekčním řešení (mám v baráku 23 let !!)
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28


Zpět na Vzduchotechnika