Nahradí aktivní rekuperace NILAN VP 18K EK9 plynový kotel?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Pavel S » 19 zář 2019, 20:36

Dobrý den, právě řeším vytápění, větrání a ohřev vody v novém podkrovním bytě.

Původně jsem byl rozhodnutý pro plynový kotel, na ohřev TUV a vytápění podlahovým teplovodním topením a pasivní rekuperaci na řízené větrání.
Mám ale obavy o teplotu v létě. Samostatná klimatizace by byla nákladná a navíc by vychladili jen jednu místnost.

Trochu jsem pročetl fórum a narazil na aktivní rekuperaci NILAN VP 18K EK9, která by měla umět i chladit.
Zvládne tato rekuperace nahradit plynový kotel a případně i podlahové vytápění (zvládne dostatečně vytopit byt přes rozvody vzduchu)?

Pro úplnost uvádím obě možnosti:

Možnost A
-Plynový kotel Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24 pro TUV a podlahové vytápění.
-Pasivní rekuperace Regulus Sentinel Kinetic B pro větrání.
-Pro chlazení jsem našel tento potrubní chladič vzduchu: https://www.luftuj.cz/p/potrubni-chladi ... 5-160-200/ Ale nevím, jestli lze použít bez tepelného čerpadla.

Možnost B
-Aktivní rekuperace NILAN VP 18K EK9 pro ohřev TUV, vytápění, větrání a chlazení.
-Případně podlahové vytápění, pokud by nestačilo topení přes rozvody vzduchu.

Tepelné stráty bohužel neám spočítané ale, ale byt je postaven z cihel Porotherm 44 EKO+ Profi Dryfix (U [W/m2K] 0,19). Okna jsou na severní a jižní straně. Na jižní straně by díky přesahu střechy nemělo pronikat dovnitř příme sluneční světlo.

Otázky:
1) Zvládne NILAN VP 18K EK9 vytápět byt jen rozvody vzduchu, nebo je potřeba přidat podlahové vytápění?
2) Dokáže tato rekuperace plně nahradit plynový kotel co se týká ohřevu TUV? (pro 2 členou domácnost.
3) Existuje způsob, jak na pasivní rekuperace z možnosti A napojit klimatizaci?
4) Napadá vás jiná lepší možnost jak vyřešit vytápění, ohřev TUV, větrání a chlazení v mém případě?

Předem děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Pavel S
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 zář 2019, 20:05

od Taurus » 19 zář 2019, 21:02

Nilan VP18 K EK9 plynový kotel nahradí. EK9 znamená ElektroKessel nebo česky ElektroKotel, tento kotel musíte napojit na teplovodní rozvod stejně jako ten kotel plynový.
Do vzduchu (přes rozvody)má jednotka také výkon, ale jen něco přes 2 kW a to by bylo na vytápění maximálně v přechodném období. V podkrovním bytě bych uvítal výhodu úspory místa, a pokud máte všechno v jedné skříni o velikosti ledničky, úsporu místa to jistě přinese. Na jednotku jako takovou můžete získat i sazbu jako na tepelné čerpadlo a to vykompenzuje levnější plyn. Určitě je výhodou chlazení, protože jednotka uvolněné teplo ukládá do nádrže a tím ohřívá vodu na mytí zdarma.
Ke druhé otázce ohledně pasivní jednotky s chladičem.
V chladiči musíte chladit a pokud nemáte zdroj chladu (externí TČ), chladit nebude. Někdy lze přímý výparník (chladič) nahradit studenou vodou , ale opět je to o tom zdroji a nedovedu si dost dobře představit, jak do podkrovního bytu taháte trubky odněkud ze studničního výměníku.
Taurus
 


Zpět na Vzduchotechnika