Výběr rekuperační jednotky - Regulus

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Tomáš » 28 lis 2019, 19:11

Zdravím,
nemáte někdo zkušenost s rekuperační jednotkou Regulus Sentinel Kinetic B? Příp. jakou jinou do 50tis.?

Stačí pro patrový dům celk. obytné plochy 180m2 (400m3)?

V podkroví nad SDK, je lepší vést ve vatě čtyřhraný plast 60x200 (bude i v podlaze II.NP) nebo jen nad vatu položit Sonoflex 125, který je izolovaný? Stačí její slabá izolace 25mm?

Díky všem zkušeným.
Tomáš
 

od 000 » 29 lis 2019, 12:34

S tou jednotkou zkušenost nemám, takže hodnotit ji nebudu, ale jak jsem koukal do technického listu, tak dá max tak 200m3/h (spíš míň) a to nejspíš bude na dům vaší velikosti malé. To je tak na 3+1 (obývák 100m3/h, a dva pokoje po 50m3/h).

Sono nedoporučuji, izolace nic moc a zbytečně velký odpor. Sono je dobré na dopojení vyústek, jednotky a pod, ale ne na to, dělat z něj celou trasu.
000
 

od Tomáš » 30 lis 2019, 13:47

Tak po proměření situace na stavbě, lze zvolit jen Sonoflex 127 uložený ve vrstvě vaty nad parozábranou (izolace nad trubkou 120mm vaty ), Spiro by potřebovalo dost kolen, pro ohyby kolem trámů, nosné zdi - dost práce, a tím i horší možnost izolace. Nejdelší větev bude do ložnice - 10m.

A co Atrea Duplex 280 ECV5-RD nebo NILAN Comfort 252 TOP ?
Tomáš
 

od Kuběna » 01 pro 2019, 19:17

Tome, já osobně bych nevybíral žádnou pasivku. Investice do vzduchotechniky se skládá z rozvodů a jednotky. Rozvody se dneska pohybují kolem 100 tisíc Kč. Pasivní jednotky stojí 50-60 tisíc Kč. To znamená že v součtu jsi někde kolem 150 tisíc Kč. Aktivní jednotka může být i levnější než pasivka, ale vztaženo k těm, přihodíš pár procent a jsi úplně v jiné kategorii. Vůbec nejde jen o nějaké úspory, jde o pohodlí.Můžeš mít chlazení, můžeš mít příjemně dohřatý vzduch v zimě. Prostě ten komfort za to stojí. V rámci investice do domu je to zanedbatelná položka, ale rozdíl budeš vnímat každý den.
Kuběna
 

od Tomáš » 01 pro 2019, 20:23

Rozvody me svepomoci vyjdou do 30tis.(v podlaze ploche plast. kanaly, v podkrovi komplet Sonoflex.
Zatim chci pasivni, zmenit to muzu vzdy. Na topeni a dochlazeni bude TC s podlahovkou...
Tomáš
 

od Kuběna » 02 pro 2019, 16:16

To neděláš dobře, Tomáši, to se ti jednou vymstí. Vážně. Tohle je úplně slepá cesta.
1) Ploché plastové kanály v podlaze je chyba za chybou. Fyzikálně je ploché potrubí jedna z nejhorších variant a je jedno, jestli plast nebo kov. Svépomocí prosím, ale rozhodně bych to toho nešel bez solidního prováděcího projektu. Každý rozumný a znalý projektant ti ukáže prepočtové vzorce, kde pro představu ekvivalentem k rouře o průměru 80 mm je kanál 200x50 mm. Poměr stran by neměl být horší než 1:4, chce se to co nejvíc blížit kruhovému profilu. Rozvody v podlaze znamenají vytažení přívodů v každé mítnosti ke stropu, vyústění u podlahy je pro větrání opět velmi špatná varianta.
2) Celý vršek v sonoflexu je opět fyzikálně a prakticky nesmysl. Sonoflex je vhodný na tlumení nebo maximálněna připojení pohyblivých částí rozvodu. I tak by ho tam mělo být co nejméně. bude mít obří tlakové ztráty, díky nehladké vnitřní stěně se zanáší, při kondezaci bude plný vody, která neodteče atd.

Pokud bys tohle myslel vážně, je i těch 30 000 Kč marná investice a raději nekupuj rekuperační jednotku žádnou a do vzduchotechniky se nepouštěj vůbec.
Kuběna
 

od Tomáš » 02 pro 2019, 18:48

Výústky budou všude ze stropu.
Ono to není s těmi ztrátami v plastovém hranatém potrubí 60x204mm tak hrozné ( https://www.qpro.cz/Ztraty-trenim-ve-vz ... em-potrubi ), jak se zde furt tvrdí. To bych toho potrubí musel mít velké desítky metrů, což v RD nehrozí. To samé Sonoflex - stačí se podívat na katalogové listy. Nepotřebuji v domě vytvářet hurikán, tudíž takové ztráty se moc neprojeví...
Proč by mělo něco v izolovaném Sonoflexu kondenzovat? Navíc je výhoda potrubí 2v1 - je s parotěsnou izolací, a v rámci vedení pod kleštinami rychlá montáž, každý úsek od páteřního vedení v kuse... Spiro musím zvlášť izolovat a když v něm zkondenzuje voda, též to někde spojem proteče...vrutem, spojem, do izolace.

Čím přiváděný čistý vzduch potrubí zanese?Vím, že se tu prosazuje Spiro, ale to má smysl tak v obřím obchoďáku, kde je xxx metrů, ohromné průměry, a i přesto, když se občas podíváte, některé části trasy vedou v sonoflexu... někde i celé části tras v rámci obchodů...

Já nakonec použiji Sonovac 25, stavebně je to nejjednoduší...v mém případě by ve Spiru bylo v mém RDvíc škody než užitku...
Tomáš
 

od 000 » 02 pro 2019, 20:05

Taky si myslím, že s těmi ztrátami obdélníkového potrubí to není až tak hrozné, nic méně ostatní problémy přetrvávají. Pokud jde o Sono, tak pozor, v katalogu je ztráta napnutého rovného potrubí a napnuté ho namontovat v odstatě nelze. Oblouky tam také mají, ale zas je třeba se podívat jaké poloměry a pod. Parozábrana je pouze zvenčí, uvnitř je v podstatě perforovaný Aluflex, takže pokud ke kondenzaci uvnitř potrubí dojde (nemuselo by, ale může, pokud třeba někde na půdě bude horší izolace), tak zkondenzovaná voda může téct do izolace. Ze zanášení bych až tak velký strach neměl, ale je pravda, že ani filtrovaný vzduch není zcela čistý.
000
 

od Kuběna » 02 pro 2019, 21:08

Tomáš píše:Výústky budou všude ze stropu.

Od podlahy se ke stropu musí nějak dostat, logičtější je udělat výústky a rozvod v jedné rovině.
Tomáš píše:Ono to není s těmi ztrátami v plastovém hranatém potrubí 60x204mm tak hrozné...

Hrozné to není, ale proč dělat něco horší nebo méně dobré, když to jde pořádně. Největší rozdíly jsou ve tvarovkách.
Tomáš píše:To samé Sonoflex - stačí se podívat na katalogové listy.
Katalogové listy snesou ledacos, dobře to rozebral 000, Sono není pro celý rozvod.
Tomáš píše:...rychlá montáž...
U nás se říká Rychle z Michle, nebo Franto, podrž to, já skočím pro peníze. To je skutečná přednost Sono.
Tomáš píše:Čím přiváděný čistý vzduch potrubí zanese?
Možná by ses divil, ale větší svinčík je uvnitř domu. nejvíce se zanáší odtahové potrubí, filtr je až u jednotky.
Tomáš píše:Vím, že se tu prosazuje Spiro
Já neprosazuji spiro, prosazuji kruhový průřez potrubí a hlavně dobrý návrh, dobrý projekt. Zase jeden paradox, v tom obchoďáku hranaté potrubí v podstatě nevadí, má ale úplně jiné poměry stran a nejen to.
Kuběna
 

od Tomáš » 02 pro 2019, 22:57

Hranate bude jen v podlaze 2.NP, vyustky v strope 1NP.
Spiro proste nelze dost dobre technicky provest, jinak bych ho dal, kolena a rozdvojky pouziju spiracke.
Aspon na hluk/preslechy/ je sono lepsi...

Vy mate spiro obalene izosleevem a jen konce sono?
Tomáš
 


Zpět na Vzduchotechnika