Změny ve EN 15665 od 1.února 2011 = povinná ventilace?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od MIRAS » 21 úno 2011, 17:23

Chtěl bych se zeptat všech místních specialistům zda máte nějaké informace týkající se změny ČSN 15665. Tato norma stanovuje kritéria pro hodnocení účinnosti větracích systémů v nových, stávajících a rekonstruovaných rodinných a bytových domech. Jsou v ní také definovány způsoby pro stanovení výkonových kritérií pro návrh parametrů v předpisech a/nebo normách. Požadavky a kritéria vychází z analýzy škodlivin v obytném prostředí, typu větracího systému a konstrukčního uspořádání budovy. Doporučený postup a stanovení kritérii jsou ilustrovány na konkrétním příkladě uvedeném v příloze normy.
--------------------------------
Podle informací od známého projektanta vzduchotechniky by již od 1.února 2011 nestačí v domě pouze větrání okny a musí být zajištěno nějaké větrání. Nemluví se přímo o povinné vzduchotechnice, ale o technických opatření nutnýhc ke stavebnímu povolení a kolaudaci. Víte k tomu někdo něco?
Miras
MIRAS
 

od Martin Šperl » 22 úno 2011, 20:38

Já bych to nenazýval povinnou rekuperací, ale není to tak daleko od pravdy ;) V podstatě jde o to, že změna Z1 stanovuje požadavky na větrání budov a výslovně definuje, jakým způsobem je možné do domu přivádět vzduch. Nepovoluje infiltraci jako alternativu pro přívod vzduchu a to ani v rekonstrukcích, kde jsou vyměněna okna. Výjimkou jsou pouze památkové objekty. Povolují se různé větrací štěrbiny nebo speciální otvory ve zdech, hlavně je tu definované použití větracích jednotek, jako nejlepší alternativa.
..
Zajímavé je i stanovení POŽADAVKŮ na větrání, norma stanoví i minimální hodnoty,které stavebník musí pro svůj objekt zajistit, trvalý průtok čerstvého vzduchu rovnající se 0,3 objemu domu (doporučeno 0,5) a nebo vyjádřeno na osobu 15m3/h (doporučeno 25m3/h).
Martin Šperl
 

od Leon » 23 úno 2011, 00:48

Martin Šperl píše:Zajímavé je i stanovení POŽADAVKŮ na větrání, norma stanoví i minimální hodnoty,které stavebník musí pro svůj objekt zajistit, trvalý průtok čerstvého vzduchu rovnající se 0,3 objemu domu (doporučeno 0,5) a nebo vyjádřeno na osobu 15m3/h (doporučeno 25m3/h).

Mám dvě otázky: Větrat se má trvale i v době kdy nikdo neni doma? Započítává se nějak cirkulace vzduchu?
Leon
 

od Martin Šperl » 23 úno 2011, 10:29

Leon píše:Větrat se má trvale i v době kdy nikdo neni doma?

Podle normy je možné snížit intentzitu větrání v době,kdy není objekt intenzivně užíván na 0,1 h-1, což lze přeložit tak, že i v době,kdy nikdo není "krátkodobě" doma, je např. v práci, by se mělo větrat více jak desetina objemu vzduchu domu za hodinu. Viděl bych to na minimum 0,3 h-1. Někde tu zazněl dotaz na intenzitu větrání, zda vypínat či nevypínat. Norma říká nevypínat.
Leon píše:Započítává se nějak cirkulace vzduchu?

Ne cirkulace vzduchu se nezapočítává, ani norma nebere prohánění smradu z jedné místnosti do druhé jako větrání.
Martin Šperl
 

od Froda » 23 úno 2011, 12:20

Možná se ptám blbě, ale to se nesmí větrat oknama? Kdo to bude kontrolovat? Budu snad dostávat pokutu za nevětrání? Není to nějaká blbost?
Froda
 

od Martin Šperl » 24 úno 2011, 00:20

Nejedná se logicky o kontrolu po kolaudaci, ale je-li norma (změna) platná od 1. února 2011, tak samozřejmě stavební úřady na takovou skutečnost budou reagovat a budou ve stavební dokumentaci požadovat řešení ventilace. Kdo pak staví PD nebo kvalitní NED, asi těžko bude dělat nějaké podtlakové štěrbiny nebo jiné "díry" do konstukce nebo okenních výplní u domu, který se snaží mít maximálně vzduchotěsný. Nakombinujete-li si pak do domu krb, norma zakazuje podtlak a tak stejně stavebníkovi nezbyde nic jiného než ventilační jednotka s centrálním systémem přívodu a odvodu vzduch v rovnotlaku. Což mimo jiné znamená i vyloučení podtlakových decentrálních systémů typu inVENTer atd.
Martin Šperl
 

od Ondrej_PO » 09 bře 2011, 16:25

V dome by nemal byt podtlak, ked je tam krb. Suhlasim, ale k podtlaku moze lahko dojst, ked sa zapne digestor v kuchyni, alebo ventilator vo WC. V tom pripade sa bude potrebny vzduch nasavat cez komin a v dome nam to narobi peknu spinu.
Uživatelský avatar
Ondrej_PO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 08 bře 2011, 10:58

od Martin Šperl » 09 bře 2011, 17:03

Ondrej_PO píše:V dome by nemal byt podtlak, ked je tam krb. Suhlasim, ale k podtlaku moze lahko dojst, ked sa zapne digestor v kuchyni, alebo ventilator vo WC. V tom pripade sa bude potrebny vzduch nasavat cez komin a v dome nam to narobi peknu spinu.

Ondreji, máte naprostou pravdu. Proto i digestoř by měla do moderních domů být řešena v souladu s ostatními technologiemi. Přikláním se k verzi recirkulační a tím se podtlak vyřeší. Někteří projektanti doporučují do místnosti s krbem a digestoří ven umístit stěnový podtlakový ventil.
Martin Šperl
 

od jarda » 09 bře 2011, 17:55

obdobný požadavek jako řeší norma byl platný již (omlouvám se možná za nepřesnost - nechce se mi hledat) ve stavebním zákoně od roku 2002? Bohužel jsem se nestkával jak v projektu, ani ve schválené dokumentaci. Řešilo se větráčky v kuchyni v kopelně (jako za stara - velká infiltrace), ale nikdo neřešil přívod vzduchu s těsnými okny.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 297
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Marco » 13 dub 2011, 11:51

Zúčastnil jsem se velmi zajímavého semináře Senub /akreditováno ČKAIT/ a tam byla norma prezentována zástupcem nejmenované společnosti na vzduchotechniku. Zaujalo mě, že jsou definovány určité povinné intenzity větrání a to bez ohledu na vlhkost vzduchu. Má někdo poznatek, co je prioritní, koncentrace CO2, intenzita větrání a nebo případně snížená vlhkost? O normě jsem jako stavař vůbec nevěděl, což mě neomlouvá. Není nějaká pro mě ukrytá norma stanovující závazně rozsah vlhkosti? Nebudou tyto normy v rozporu?
Marco
 


od Honza_JR » 14 dub 2011, 09:00

Marco píše:Zúčastnil jsem se velmi zajímavého semináře Senub /akreditováno ČKAIT/ a tam byla norma prezentována zástupcem nejmenované společnosti na vzduchotechniku. Zaujalo mě, že jsou definovány určité povinné intenzity větrání a to bez ohledu na vlhkost vzduchu. Má někdo poznatek, co je prioritní, koncentrace CO2, intenzita větrání a nebo případně snížená vlhkost? O normě jsem jako stavař vůbec nevěděl, což mě neomlouvá. Není nějaká pro mě ukrytá norma stanovující závazně rozsah vlhkosti? Nebudou tyto normy v rozporu?


Marco normy sice neznám, ale jako uživatel vzduchotechniky mohu potvrdit že v některých obdobích ta vlhkost vlivem větrání může být skutečně tak nízká až způsobuje obyvatelům problémy.
Uživatelský avatar
Honza_JR
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 08 bře 2011, 08:42

od jarda » 14 dub 2011, 10:46

norma předepisuje pouze nutnost větrání při obsazení osobami min 0,3 násobek (čerstvého venkovného vzduchu) větraného prostoru za hodinu, nebo 15m3/hod na osobu - rozhodující je větší z hodnot.
řízení podle kvality vzduchu (koncentrace kysličníku uhličitého) je vždy účelné.
o řízení vlhkosti se nemluví přímo, protože
platí požadavky na min odvod - z důvodu odvodu kontaminovaného vzduchu - z kuchyně, koupelny a WC
Samozřejmě, že v zimě, v případě větrání bez dostatečné dodávky vlhkosti dochází ke snižování vlhkosti
proto se používají i rekuperátory s "vracením" vlhkosti.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 297
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Šperl » 14 dub 2011, 11:07

jarda píše:norma předepisuje pouze nutnost větrání ...

Jardo, neměl byste upravovat znění normy. Ve článku NA2.1 je jasně uvedeno, že se jedná o požadavky na trvalé větrání obytných budov, podmínka pobytu osob je jen Váš doplněk. Ve článku NA2.2 se pak uvádí, že v době, kdy nejsou obytné budovy dlouhodobě užívány, je možné snížit intenzitu na 0,1x násobek místnosti za hodinu.
Martin Šperl
 

od jarda » 14 dub 2011, 11:09

doporučuji číst
odpovídal jsem na předchozí dotaz ohledně vlhkosti
a doslovně píšu v případě pobytu osob
v čem jsem v rozporu?
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 297
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Šperl » 14 dub 2011, 11:12

jarda píše:doporučuji číst
odpovídal jsem na předchozí dotaz ohledně vlhkosti
v čem jsem v rozporu?

Není potřeba, aby v obytné místnosti byli přítomni lidé.
Martin Šperl
 

od jarda » 14 dub 2011, 11:13

samozřejmě když osoby nejsou platí požadavek na možnost sníženého větrání
ale znovu
odpovídal jsem na dotaz ohledně vlhkosti !!!
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 297
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Šperl » 14 dub 2011, 12:55

jarda píše:samozřejmě když osoby nejsou platí požadavek na možnost sníženého větrání
ale znovu..

Když nejsou dlouhodobě. Co znamená dlouhodobě norma neudává.
Martin Šperl
 

od jarda » 14 dub 2011, 13:11

dotaz byl na vhkost, není snad potřeba odpovídat na co se nikdo neptal
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 297
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Šperl » 14 dub 2011, 19:06

jarda píše:norma předepisuje pouze nutnost větrání při obsazení osobami ...

Jardo, už se v tom nepatlejme, jen jsem Vám podtrhnul, co jste napsal výše a proto jsem reagoval, že není nutné spojovat větrání jen obsazením osob.
Martin Šperl
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika