Rekuperace s tepelným čerpadlem

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od vztjakub » 30 pro 2019, 13:02

Dobrý den, uvažuji jako náhradu klimatizace v RD vypustit klimatizaci a udělat rekuperaci s tepelným čerpadlem která větrá topí i chladí - co na to říkáte - topení mám elektrickou podlahovku ale kvůli dotaci potřebuji tepelko které bych dal do rekuperace.
Navíc jsou jednotky co umí i ohřívat vodu pomocí tepelka. takže 4 v jednom stroji.

máte někdo? co na tuto kombinaci říkáte? kolik stojí? uchladí a vytopí? jakou jednotku doporučíte?

děkuji
Jakub
Uživatelský avatar
vztjakub
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 pro 2019, 12:57

od 000 » 03 led 2020, 17:02

Já rozumím jen VZT, takže jen k ní. Pokud máte velmi malé tepelné zátěže tak proč ne, ale uvědomte si, že přívodní vzduch by neměl být chladnější, než 18°C, při 16°C už hrozí kondenzace. Pokud v místnosti chcete mít třeba 26°C, máte k dispozici delta T = 8, maximálně 10°C, Běžně se do pokoje přivádí 50m3/h vzduchu, v případě obýváku řekněme 100m3/h, takže uchladíte kolem 150W v pokoji a 300W v obýváku. Pokud vám to stačí, budiž, ale nejmenší klimajednotky mají chladící výkon 2,5kW, tak je asi jasné, v jakých hodnotách se tepelné zátěže pohybují.
000
 

od CVB s.r.o. » 16 led 2020, 17:09

Dobrý den,

o tomto systému jsem slyšel, dokonce jsem se s ním setkal u zákazníka, ale ten příliš spokojený nebyl, protože výkon chlazení, topení ani rekuperace nebyl dostatečný, ale to mohl být problém návrhu. Bohužel nemáme bližší zkušenosti. Osobně doporučuji každou technologii navrhnout samostatně.
Klimatizace je také tepelné čerpadlo, a to systém VZDUCH-VZDUCH, bohužel TUV ohřívat neumí.
Tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA ovšem zajistí pouze předehřev TUV, dohřev musí být řešen např. elektrickou patronou. Toto ale není vhodné samostatně, protože podlahové vytápění máte elektrické.
Pokud bych se měl rozhodovat já, ve svém domě, doporučuji samostatnou kvalitní klimatizaci, např. TOSHIBA, vč. příslušenství pro celoroční provoz, která Vám vyřeší požadavek dotace na tepelné čerpadlo. Každá kvalitní firma Vám dodá potřebné podklady. Rekuperaci bych řešil samostatnou rekuperační jednotkou s el. předehřevem a to např. značku DANTHERM. TUV bych vyřešil samostatným el. bojlerem.
Můj názor je takový, že pro RD a domácnosti, 4 v jednom nemůže být navrženo jako plnohodnotné chlazení, topení, rekuperace ani ohřev TUV, protože dostatečný výkon všech zařízení s sebou přináší velké požadavky na prostor, a navíc při poruše jakékoliv části kompletu nám v domě nebude fungovat vůbec nic. Dále při výběru nevhodné realizační firmy, kterých je v ČR velké množství, se můžete dostat opět do obrovských problémů a finančních nákladů.
Uživatelský avatar
CVB s.r.o.
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 29 kvě 2019, 09:37

od Jexx » 22 led 2020, 02:58

To je slovo odborníka. :-) Škoda, že se nepozná, jestli skutečně mluvíte za společnost CVB s.r.o. nebo ji jen chcete kloupým komentářem poškodit.
Už jenom první odstavec - bohužel nemáme bližší zkušenosti a tak doporučujeme každou technologii zvlášť.
Když nemáte zkušenosti, na základě čeho tedy dané technologie posuzujete a (ne)doporučujete? Jak můžete napsat třeba takovou hloupost, že tepelné čerpadlo vzduch-voda zajistí pouze předehřev TUV a dohřev musí být realizován elektricky? Přeci záleží na výkonu tepelného čerpadla a množství vody, které má ohřát. Proč ohřívat vodu el.bojlerem? Jedna perla za druhou. Jak říkám, raději byste si měl změnit registrační jméno a nedělat firmě ostudu.
Jexx
 

od jarda » 21 črc 2020, 12:43

"Můj názor je takový, že pro RD a domácnosti, 4 v jednom nemůže být navrženo jako plnohodnotné chlazení, topení, rekuperace ani ohřev TUV, protože dostatečný výkon všech zařízení s sebou přináší velké požadavky na prostor, a navíc při poruše jakékoliv části kompletu nám v domě nebude fungovat vůbec nic. Dále při výběru nevhodné realizační firmy, kterých je v ČR velké množství, se můžete dostat opět do obrovských problémů a finančních nákladů."
Uživatelský avatar CVB s.r.o.
A což teprve 5 v jednom - výhoda jedna montáž, jedno ovládání azaručí funkce podle potřeby i s dálkovým ovládáním. Bez problémů, natož obrovských. Oprava řídícího systému do dvou dnů.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28


Zpět na Vzduchotechnika