Distribuce vzduchu u odboček

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od gerimo » 12 srp 2020, 07:45

Dobrý den,

vlákno na toto téma jsem zde nenašel.

Řeším rozvody do rodinného domu pomocí SPIRO potrubí a narazil jsem na jednu velkou neznámou - distribuce vzduchu v rámci rozboček/odboček.

Pokud chápu dobře, existují 2 hlavní typy - odbočka (hlavní větev, ze které se pod určitým úhlem odbočuje potrubí a má tvar \| nebo |/ ) a potom rozbočka, neboli kalhotový kus, který má tvar Y.

U rozbočky mi je distribuce vzduchu jasná - bude se blížit poměru 50/50.
Jaká distribuce vzduchu ale bude u odboček? Existuje nějaká tabulka? Je to 60/40 nebo snad 70/30? (ve prospěch hlavní větve)

Děkuji.

Vím, že existují tyto stránky https://www.qpro.cz/Tlakova-ztrata-mist ... y-Strana-5 ale nedokázal jsem to z toho počítat (je to pro tlakové ztráty, nikoli pro distribuci vzduchu).
Uživatelský avatar
gerimo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 12 srp 2020, 07:36

od 000 » 27 srp 2020, 07:35

To, co píšete platí možná pro samotnou odbočku, v reálu ale rozhodují tlakové poměry. Pokud budete mít v přímém směru koncový prvek s odporem 100Pa a v odbočujícím směru bude koncový prvek s odporem 10Pa, půjde téměř vše do odbočky.
000
 

od gerimo » 28 srp 2020, 13:38

Děkuji za odpověď, zní to logicky.

Abych to celé usadil do kontextu. Potřebuji přívod vzduchu rozvětvit (jedna větev do přízemí, druhá větev do patra). Přičemž přízemní větev bude o něco kratší a bude mít méně tvarovek.

Pokud bych to tedy vzal Vámi nastíněným pohledem, tak vypočítané tlakové ztráty/odpory budou v nějakém poměru a já bych je měl nějak kompenzovat, ideálně tvarovkou.

Cit mi říká, že bych měl použít tvarovku \|, kde hlavní směr bude pokračovat do patra a odbočka do přízemí.

Pokud bych měl totiž dvě větve o stejném odporu, tak "kalhotová" tvarovka Y by měla vzduch distribuovat 1:1, zatímco tvarovka \| by měla distribuovat v jiném poměru, ale ve prospěch hlavního proudu.

Možná to asi moc řeším, když se jedná jen o rozvod pár metrů a v rámci RD.
Uživatelský avatar
gerimo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 12 srp 2020, 07:36

od 000 » 31 srp 2020, 11:06

Ano, moc to řešíte. Výpočty nejsou tak přesné, aby se trasa dala výpočtově "naladit" tak, že po sestavení bude fungoval dle vašich představ. V praxi se to řeší pomocí regulačních prvků (regulace vyústek, regulační klapky, regulátory průtoku, VAV boxy....)
000
 

od Martin-s » 04 zář 2020, 23:10

Nemám zatím moc praktických znalostí, spíše teoretických, protože si dělám rozvody a řízení ventilátorů sám.
Odpověď na otázku jaký bude poměr distribuce, když bude u obou větví teoreticky následovat shodné potrubí, by mě taky zajímala. Ten poměr by měl odpovídat poměru tlakových ztrát přímé větve a odbočky. Z toho Vašeho odkazu mi vyšlo po zadání zkusmo rozměrů, že by to mohlo být zhruba 1/3 do odbočky, 2/3 přímá větev.
Jinak já se to snažím dimenzovat tak, abych to nějak už regulovat (škrtit) nemusel a už vůbec ne na vyústkách.
Mám taky patrový dům, koupil jsem z Číny 2 nerezové servoklapky za 450 Kč a mám to v plánu řídit tak, abych měl v přízemí více vzduchu přes den a na noc uzavřené. Řeším tím převětrávání a případný suchý vzduch.
Jinak ve Vašem případě byste si mohl spočítat tlakové ztráty jednotlivých větví a měl byste je mít nejlépe v rovnováze, pokud požaduje i takový průtok. Kolena dokáží nasbírat velké tlakové ztráty, tak je pak výhodnější větší průřez, než u té odbočky, kde je toho méně. Kolena používat lisovaná.
Martin-s
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron