Rekuperace - jak vybrat

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Tomáš V. » 13 zář 2020, 22:46

Zdravím,
už několik týdnu, vždy s odstupem času pročítám zdejší a jiné fóra a pořád vůbec váhám, jestli ji zakoupit a pokud ano tak jakou. Jen připomínám, že jsem LAIK a tak budu rád za jakékoliv rady, zkušenosti a nebo doporučení.
Budeme mít dřevostavbu nízkoenergetickou (ne pasivní) 105m2, osoby 2+2, elektrické podlahové topení a krb s externím přisáváním. Nikdy jsme krb neměli a tak nevím jak moc bude využívaný.

Požadavky větrání, řešení vlhkosti, nechci aby jednotka byla hlavním žrout elektřiny v době v přechodných obdobích a nebo okolo 10 stupnu venkovní teploty a hlavně taky abych necítil proudění chladného vzduchu.
Chlazení, bypass - bonus, ale není to nutné.

Vybral jsem několik jednotek a tak bych si rád vybral mezi nimi:

ATREA DUPLEX 380 ECV5
Zehnder ComfoAir Q350
Brink renovent excelent 400

Pokud to správně chápu, tak pasivní nepřinášejí tolik problémů jako aktivní. Ale na druhou stranu neumí chladit a jiné možnosti.
NILAN VPL15 - Hodně diskutovaná jednotka a co jsem četl tak i nejvíce problémů chladnějších období.
Gott2600 - Když už aktivní, tak asi tuto kombinovanou, takže VPL15 asi raději ne.
Nilan Kompakt, VP18 - s TUV... Vzhledem k tomu, že máme Bojler Dražice 120l v projektu za 10tis, tak zde je příplatek o mnohonásobně dražší. Zde nemám absolutně tušení jak to vše funguje a případně jaká by byla návratnost, v případě, že by TUV bylo součástí rekuperace. Přijde mi to jako rozumné řešení, ale jak moc a jak často bude rekuperace ohřívat tuto vodu? Nebude to i tak v X % stále ohřívat normální elektřina? Lze to vůbec zapojit do elektřiny na externí zdroj napájení?

Ikdyž jsem četl jak to vše funguje, tak tomu moc nerozumím na 100% (snažím se porozumět) a hlavně prospektům vůbec nevěřím, zde nepíšou nic o změnách prostředí atd.. Proto se ptám zde, kde máte mnohaleté zkušenosti.

Případně je tu i možnost, že tam žádnou rekuperaci mít nebudu, ale této variantě bych se rád vyhnul :-)
Doufám, že s Vaší pomocí se dopátrám k nějakému závěru a diskuze neskončí tam kde nechci :D

Díky,
Tom
Tomáš V.
 

od Majki » 14 zář 2020, 23:00

Zkusím odpovědět v bodech - co by zaujalo, můžeme rozebrat detailně.
1) Rekuperaci rozhodně ano - tady ani nic nevymýšlejte, by-pass musí mít všechny.
2) Když pasivní, rozhodujte se podle ceny (snad se jen vyhněte čínské výrobě). Atrea v pohodě.
3) Vyhněte se vracení vlhkosti.
4) VPL 15 je v pohodě, ale umí celkem slušně dohřát přívodní vzduch. Když už máte teplo, není proč topit do podlahovky, problémem není jednotka, ale špatně zvolená podlahová krytina / topný zdroj.
5) Gott 2600, ano - ale zase připlatíte.
6) Kompatní jednotky s TUV, ano, ale musíte na to mít postavený celý systém. Na TUV se úspora pozná nejlépe, oproti el. bojleru ušetříte na provozu 50 až 70 %. To chce propočítat. Záleží, kolik vás je atd.
Co se týče větrání - každá rekuperace je o komfortu a s ohledem na pořizovací cenu se nazaplatí žádná.
Majki
 

od Tomáš V. » 15 zář 2020, 21:58

Díky za odpověd.
3) z jakého důvodu? Každý stále straší že v dřevostavbě je špatná vlhkost a tak jsem to chtěl mít rovnou vyřešené :-) Je pravda že u Atrea mě jej teď nabízí za 20tis a to není malý příplatek.
4) U VPL 15, jsem četl že je problém spouští dohřev vzduchu už třeba při 10st aby v místnosti bylo tolik kolik je nastaveno. Z toho důvodu mě to tak nějak lehce odradilo, hlavně když mám elektrickou podlahu :-)
6) Bohužel nevím jaká je reálná spotřeba elektřiny za bojler, ale pokud beru že bych ušetřil 5-7tis ročně na zařízení, které bude o 100tis dražší, tak je to asi věc, která mě moc neláká. Ještě nevím, jestli mě někdo bude schopný dát nějakou normální slevu, to by pak bylo zajímavější.

Ostatní body chápu a díky za ně :)
Ještě jsem narazil na rekuperaci od Wafe, která se mi celkem také líbí, jen tu je dost diskutované vracení kondenzátu zpět. Osobně si myslím, že to asi nebude tak hrozné, aby to zdraví nějak vadilo, ale i tak....
Tomáš V.
 

od Majki » 16 zář 2020, 00:48

Vracení vlhkosti je dokola omílané téma. Když to vezmu hodně od lesa, tak řízené větrání také nepotřebujete a věřte, že se v domě neudusíte. Při běžném větrání okny se dá žít. Je to o komfortu a moderním standardu. Nemusíte chodit ta okna otevírat a zavírat, stejně tak nemusíte vstávat k televizi, když máte dálkový ovladač. Chtěl byste televizi bez dálkového ovladače? Při řízeném větrání můžete vzduch filtrovat, můžete ho ohřát nebo ochladit, neřešíte, jestli venku mrzne a vám to spálí kytky na vnitřním parapetu, neobtěžuje vás hluk. Najdu asi deset dalších věcí, které řízené větrání přináší. Pak je tu rekuperace a to je něco jiného, jde tu o nějakou tepelnou úsporu. Otevřu okno a všechno teplo letí ven, s rekuperací si něco zachráním. Tady ale jednoznačně platí, že čistě rekuperací nemá žádná jednotka v současných cenách ekonomickou návratnost. Takže když se na věc dívám jako na komfort, je to zbytné, ale hodí se to. Každý si může dopřát komfort, na jaký má. Zamyslete se nad celkovou investicí. Rozvody od firmy jsou dneska záležitostí kolem 100.000 Kč do běžného RD. Když už se plácnu přes kapsu a dám tohle do rozvodu, má smysl šetřit na jednotce? Jenže je rozdíl šetřit a rozhazovat. Podívejte se na jednotku, co vám nabízí. Jen větrání? To každá bez ohledu na pasivní nebo aktivní nebo třeba hyperaktivní se zelenými proužky. To je úplně putna. Prostě to jen větrá. Když se s tím spokojíte, vezměte tu nejlevnější a českou a budete spokojený. Když máte na větší komfort, dopřejte si s chlazením. Věřte, že VPL 15 úplně bohatě stačí. Pokud si blbě navrhnete systém domu, vezměte kombinovanou aktivní s pasivní, to je ten Gott a prostě se nemůžete zmýlit. Vrátím se k té vlhkosti. Když už něco větrám, tak nepotřebuji študovat vysokou větrací, abych si nějakou část odvětrávané špíny vracel zpět. Jako bych si do kabiny auta pouštěl trochu tepla z výfuku, bude to topit a v rozumné míře to nezabije.
Majki
 

od Tomáš V. » 16 zář 2020, 23:08

Tomu rozumím, že vše odvíjí podle ceny :-) Bohužel díky dotacím se cenové relace celkem srovnali. Dejme tomu, že nemám problém si připlatit, ale musím vědět, že to má smysl a jak píšete nechci zase rozhazovat za věcí, které nebudu stejně využívat. Založil jsem toto forum, aby zjistil, jestli má někdo nějaké zkušeností i na základě lidí, který výrobce je na tom třeba i lépe ve vnitřních komponentech, záruce, servisu, výměny filtrů atd... Ale jak to tak vidím, tak je to asi jedno, protože každý má na danou věc své názory :-)
Takže můžu zůstat čistě u "nějaké" pasivní (třeba i NILAN Comfort 302 TOP), případně jít teda cestou Gott2600 a zároveň ji využívat i v létě pro udržení lepší teploty v domě.
Tomáš V.
 

od Majki » 17 zář 2020, 08:52

Přesně tak. Pokud jsou pro vás ceny jednotek srovnané, tak si vezměte tu nejlepší - kombinaci aktivní a pasivní (například Gott 2600, Nilan dělá víc typů a modelů). Máte pak to nejširší použítí (tedy bez ohřevu vody). A co se týče zkušeností - logicky získáte všechno, co mají uživatelé jen pasivek a výhoda majitelů aktivek je bonusem. Nemusíte řešit, co je lepší, jednoduše spojíte zkušenosti obou skupin uživatelů dohromady.
Majki
 

od Tomáš V. » 18 zář 2020, 23:28

Zkusím prostudovat více gott2600 a variantě pasivní, kdyby náhodou... díky.

Případně pokud i někdo další přinese nějaké moudra budu za ně rád :)
Tomáš V.
 


Zpět na Vzduchotechnika