rekuperace - pouze pokoje

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Dalibor » 26 říj 2020, 13:49

Dobrý den,

uvažuji o centrální rekuperaci, ale pouze do ložnice a pokojů, s odsáváním na chodbě.
Lze to takto realizovat? Bude schopna rekuperace odsávat na chodbě vzduch z ložnic?...na druhém konci chodby je velký otevřený prostor - obývák + kuchyň.
V koupelně budu mít navíc klasické odsávání ven (přes střechu), tak aby např. odsávání na chodbě nenasávalo vzduch zvenku přes větrák koupelny apod.
Účelem je větrání během noci. Přes den vyvětrám okny. Celý dům se mi nechce řešit - vyšší náklady, vzduchotěsnosti, digestoř apod.
Půdorys přikládám.
Děkuji za případné rady.
Přílohy
půdorys 17-9-20 scan.pdf
(341.4 KiB) 21 krát
Dalibor
 

od 000 » 26 říj 2020, 14:43

Ono je důležité ten vzduch do pokoje přivést, jak odejde už je celkem jedno. Já teda osobně nevidím důvod odvádět vzduch v chodbě. Proč ho neodvádíte v koupelně a WC?
000
 

od Dalibor » 26 říj 2020, 15:11

V koupelně bych chtěl mít odsávání přes střechu ven - rychlé odvětrání vlhkosti po sprchování - při otevřeném okně. Mám obavu, aby odsávání rekuperace nanasávalo vzduch přes koupelnový ventilátor...tím pádem by reku neodsávala vzduch z ložnice a pokojů. U odsávání rekuperace na chodbě by do rekuperace šel poměrně čistý/sušší vzduch - lepší na údržbu? , větší šance, že bude odsávat vzduch z ložnice a pokojů.
Dalibor
 

od Lukin » 26 říj 2020, 16:15

Z hlediska ekonomicky provozu je to špatně. Energeticky nejbohatší (vlhký a teplý - vlhkost je zásadní) vzduch chcete hnát úplně bez užitku ven? Věčná škoda. Obavy? Technologicky vlhký vzduch blížící se studenému venkovnímu vzduchu komínem na střechu vykondenzuje v potrubí. brutálně a jisto jistě. To znamená, že budete muset tenhle komín odkanalizovat a kondenzát někam odvádět. Rekuperační jednotky jsou na to konstrukčně připravené, vy se pouštíte do nejistého řešení. Další úskalí odtahu z chodby je možnost vytahovat zápach z wc na chodbu, proto se právě dělá odtah na wc. Většina jednotek má i zvýšený odtah pro nárazové provětrání. Osobně bych se držel 100% vyzkoušené koncepce.
Lukin
 

od 000 » 27 říj 2020, 13:03

Opakuji, není důležité, jak vzduch z pokoje odejde, ale jak ho tam přivedete. Nemusíte mít obavy, že se vám tam bude hromadit :-). Většina jednotek umožňuje spustit krátkodobě pouze odtah, nebo zvýšit jeho otáčky na maximum a pod. takže nevidím důvod větrat sociálky dalším zařízením. Možnosti jsou téměř nekonečené, takže musí existovat i taková, která vám bude vyhovovat. Doporučuji si buď nastudovat něco o VZT, nebo prostě jen věřit odborníkům. Takhle to řešíte stylem "Pane doktore napiště mi ty žlutý prášky, sousedce taky pomohly".
000
 

od Dalibor » 27 říj 2020, 22:01

Děkuji za odpovědi.
Ještě doplním, že rekuperaci zvažuju hlavně kvůli přívodu vzduchu během noci v chladnějším období. Větrat okny mimo noc mi nedělá problém. Chápu, že rekuperace je o úspoře tepla při větrání, ale pokud topím plynem nebo dřevem a pak v zimě mám reku s el. předehřevem, tak se úspory tepla dost stírají a to nezapočítávám investici. Navíc pondělí až pátek většinou před den moc doma člověk není, takže reku jede nejvíc v noci.
Proto mě zajímalo jestli existuje levnější řešení - reku pouze ložnice ( 70 - 80 tis Kč?)
než reku do celého RD (100 - 120 tis Kč?)----bungalov 120 m2 obytná plocha.
Lokální rekuperace, automatické otvírače oken apod. mě nepřesvědčily.
Dalibor
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron