Stavím si rekuperaci za 12 tisíc. Prosím o kritiku.

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od xsouku04 » 22 lis 2020, 18:07

Chci rekuperovat přízemí staršího domu cca 100m^2, kde míváme zbytečně zvýšenou vlhkost z praní, vaření pobývání a tak.
Chci si koupit zdá se profi výměník zde - https://www.rekupex.cz/hlinikove-vymeni ... duchu.html za necelé 4 tisíce.
Ten zabudovat do krabice z OSB, nebo masivních dřevěných desek (masiv má lepší odolnost proti vlhku než osb). Krabici ze vnitř zatmelit (aby byla rovná) a natřít tlustší vrstvou nějaké hydroizalační barvy. Máte s tímto někdo zkušenost? Stačil by třeba takový gumoasfalt? Nebo to co se používá pod koupelnou, nebo to musí být něco speciálního dvousložkového? Myslím, že hydroizalace by měla spolehlivě fungovat jinak by se nemohla jmenovat hydroizolace a když ne, po roce vyzkouším jinou. Klidně i dvousložkovou.
Dále mi už jen stačí koupit dva obyčejné regulovatelné ventilátory do trubky. (další cca necelých 5 tisíce) https://www.rekupex.cz/24-ventilatory
Rekuperaci chci umístit do sníženého stropu v koupelně. Výhoda je, že odtamtud je to přes zeď do pracovny (tam budu vypouštět), a i do kuchyně velmi blízko. Vzduch bude proudit směrem z pracovny do kuchyně a přitom provětrá všechny ostatní průchozí místnosti - nejsou tam ani dveře. Kromě kuchyně bude odtah i ze samotné koupelny.
Jako pojistku proti zamrznutí jsem si za 4 dolary objednal tohle https://www.aliexpress.com/item/3289756 ... 4c4dbVyOUp
Prostě když to na výstupu naměří teplotu kolem 0, tak to vypne.
Objednal jsem také teploměry z vlhkoměrem s externími čidly za cca 1,59 USD, abych mohl mít lepší představu jak dobře to funguje. https://www.aliexpress.com/item/3303739 ... 4c4dsm9sjs

Napojení do rekupoboxu plánuji 125 mm, ale nasávání a výfuk bych použil trubka v trubce. odpadní 125 a v ní 80 mm trubka na rýnu. Vyhnu se tak nutnosti dělat další díru, ale kdyby to bylo nutné, díru mohu udělat. Jsem totiž přesvědčen, že ideální výměna vzduchu v zimě bude něco mezi 50-100 m3/hod na celé přízemí, kdybych to pustil více, mám obavu že by byl příliš suchý vzduch. Krátkodobě možná budu moci pustiti i více, ale bude to předpokládám hlučné i když až ve směru ven/dovnitř.
Ventilátory chci zabalit do pytle s izolací, jako odhlučnění. Jako vedení chci použít flexi izolovanou ALU trubku, případně kousek odpadní trubku, která se dá koupit nejlevněji a je pevnější a vodotěsná.

Regulovat to chci třeba jednou denně ručním nastavením výkonu obou ventilátorů tak abych dosáhl požadované vlhkosti.

Co mě ale vrtá hlavou. Proč jsou rekuboxy tak drahé, když se to dá poskládat tak levně a mít přitom špičkovou 95% účinnost a taktéž naprostou volnost v tom jak to dále vylepšit? Proč všichni rekuperaci tak předimenzovávají, když to v zimě stejně nelze pustit na plný výkon kvůli tomu, že by byla v domě nezdravě nízká vlhkost a v létě si pomůžu okny?

Jsou v mých úvahách nějaký chyby?
Uživatelský avatar
xsouku04
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 lis 2020, 16:05

od majk » 22 lis 2020, 19:50

Proč to chceš stavět? Když nakupuješ v číně, kup si něco podobnýho i s regulací
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_

Hotová jednotka kolem cca 500 USD i s poštovným (to je přibližně tvoje cenová relace 12000 Kč).
majk
 

od 000 » 23 lis 2020, 10:55

Zapoměl jste na filtraci. Skříň je podle mě lepší udělat z plechu a balit ventilátory do izolace mnoho nepomůže, to Vám utlumí hluk do okolí, ale ne do potrubí a o ten hlavně jde.

Pokud jde o cenu, tak zkuste ty Vaše jednotky začít vyrábět a uvidíte, že budete ještě dražší než to co je na trhu.
000
 

od majk » 23 lis 2020, 11:40

Divím se lidem, kteří o věci nic neví, že se do ní chtějí pustit a ještě s tím, jak na všem ušetří. Přitom prvních několik prototypů podělají, x krát to budou předělávat. Už jenom ty úvahy, že to udělá ze dřeva, že to nebude uvnitř izolovat tepelně, že omotá ventilátory, který je potřeba chladit, že bude čuchat nějaký izolační nátěr. Panenanebi má smysl mu radit? Nevím, jestli třeba chirurgové mají svoje stránky, kam někdo flákne namalovanýho panáka s čárkovaně vyznačeným řezem, že se do toho slepáku pustí sám a jestli to má fiknout tudy nebo kousek vedle.
majk
 

od xsouku04 » 23 lis 2020, 17:55

majk píše:Divím se lidem, kteří o věci nic neví, že se do ní chtějí pustit a ještě s tím, jak na všem ušetří. Přitom prvních několik prototypů podělají, x krát to budou předělávat. Už jenom ty úvahy, že to udělá ze dřeva, že to nebude uvnitř izolovat tepelně, že omotá ventilátory, který je potřeba chladit, že bude čuchat nějaký izolační nátěr. Panenanebi má smysl mu radit? Nevím, jestli třeba chirurgové mají svoje stránky, kam někdo flákne namalovanýho panáka s čárkovaně vyznačeným řezem, že se do toho slepáku pustí sám a jestli to má fiknout tudy nebo kousek vedle.

Jestli o udělat ze dřeva si nejsem moc jist. Přecijen kvůli té vlhkosti. Žádnou zmínku o tom, že by to někdo dělal ze dřeva jsem nikde nenašel, ale možná jen proto, že nikoho nenapadlo to zkombinovat z nějakou lepší hydroizolací. Možná to opravdu není dobrý nápad.
Ani profi boxy nejsou často izolovány tepelně, ale je pravda, že to může být dobrý nápad, protože tam bude vzduch kolem nuly a mohlo by se to rosit. Pak tedy je lepší použít slepené PIR nebo PUR desky vyztužené nějakou kostrou.
Co se týče zabalení ventilátoru do pytle s izolací. Není to můj nápad, ale zdá se mi z možných řešení nejednodušší a nejlevnější. Myslím že výrobce co se spoléhá na chlazení zvenku přes plastový kryt, když uvnitř proudí dostatek vzduchu moc rozumu nepobral. Jestli je to opravdu tak lze ověřit měřením teploty a podle toho se rozhodnout.
S tím že hluk šíří hlavně v trubce počítám. Trochu by to měli ztlumit právě ty nejlevnější flexi alu izolovaná potrubí a když to nebude stačit, dokoupím tlumiče. Počítám s tím, že to povedu schválně dokola kolem stropu koupelny, právě kvůli snížení hluku.
O nutnosti přidat vzduchové filtry vím. Mohou být součástí té krabice s výměníkem, nebo je za 500 Kč/kus pořídit zvlášť.
Uživatelský avatar
xsouku04
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 lis 2020, 16:05

od xsouku04 » 23 lis 2020, 21:14

majk píše:Proč to chceš stavět? Když nakupuješ v číně, kup si něco podobnýho i s regulací
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_

Hotová jednotka kolem cca 500 USD i s poštovným (to je přibližně tvoje cenová relace 12000 Kč).

Vypadá to pěkně, ale mám strach z toho, že by to nějaké době mohlo přestat fungovat a oprava by nemusela být možná. Ostatně to bude dost možná problém jakékoli složitější jednotky po delší době. Bude třeba se ale otravovat z celníky a doplatit DPH a možná clo. Hrozí že to celníci nacení podle českých cen rekuperačních jednotek.

Když si to ale poskládám sám, vyměnit/vylepšit půjde vše bez problémů.
Ty Číňani tam píší wood box. To je vtip?
Uživatelský avatar
xsouku04
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 lis 2020, 16:05


Zpět na Vzduchotechnika