regulace Nilan Compact a napojení na chytrou domácnost

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Návštěvník » 10 čer 2021, 17:11

Ahoj, stavíme RD do kterého plánujeme dát Nilan Compact K který bych rád reguloval nějakým jendním nadřazeným systémem domácí automatizace minimálně z hlediska chlazení a vytápění - v domě budou infrapanely, topné rohože a venkovní žaluzie tak ať se nestane, že jeden systém topí a druhý se snaží chladit apod..

Chtěl bych se zeptat jestli to tady někdo řešil a podělil se o své zkušenosti co funguje s Nilanem (který předpokládám že komunikuje přes modbus nebo i přes něco jiné?) na co si dát pozor apod..

Rád bych bezdrátovej systém - určitě nechci hanit drátové systémy jako Loxone nebo UniPi ale pro mně je bezdrát z hlediska pozdějších úprav lepší a a jednoduchší na instalaci i za cenu případného elektrosmogu, rizika rušení, častého měnení baterek v místech kdy prvek neni napojen na 220V apod..

Líbí se mi open-source řešení Home Assistant a jeho integrace se zigbee prvky ale dle toho co jsem zjistil tak ovládat Nilan asi neumí.

U ostatních systémů od somfy, legrand netatmo,sonoff,enocean,google home, xiaomi... mi není jasné jestli umí komunikovat s Nilanem - předpokládám že ne.

Dále je tu ještě eaton xcomfort který prý umí rekuperaci ale nenašel jsem jestli umí přímo i Nilan.
Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo můžete prosím doporučit nějaký systém (případně nějaky adaptér na Nilan který může komunikovat např s Home Assistantem nebo podobným) ať můžu porovnávat?

Od systému bych minimálně požadoval:
    regulaci Nilanu (topení,chlazení,výkon ventilátorů jako zvýšený odtah apod)
    regulaci infrapanelů a topných rohoží
    regulaci venkovních žaluzií

a to na základě informací z čidel (teplotní, slnečný svit, vítr, přítomnost, co2, vlhost) toho co vnutí uživatel (přitopení v nějaké místnosti požadavek na zvýšení odtah apod..) případně podle přítomnosti uživatele, denní doby, předpověďi počasí z webu apod..

pokud by ten systém uměl také regulovat světla (ideálně intenzitu i teplotu + barvy) případně venkovní žáluzie nebo jedním tlačítkem vypnout světla např při odchodu bylo by to plus ať se na to nemusí zbytečně řešit další systém

Rád bych něco vybral abych zajistil elektro přípravu kterou aktuálně řeším - zatím jen vím že radši všechny krabičky dám hlubší (68mm) ať se do nich můžou dát čidla, relátka apod..

Pokud existuje i nějaké DIY řešení co zahrnuje pájení, programování se kterým máte dobré zkušenosti pište prosím také ikdyž lepší z hlediska času a peněz by bylo myslím hotové řešení

Mockrát děkuji za jakékoliv tipy a zkušenosti
Návštěvník
 

od Návštěvník » 10 čer 2021, 17:54

Eaton Xcomfort ovládat Nilan umí. Obraťte se na https://www.kometa-plzen.cz/kontakt, mají s Nilanem přímé vazby a můžete si to vyzkoušet i v jejich showroomu.
Návštěvník
 

od Návštěvník » 10 čer 2021, 22:27

Děkuji za odpověď, existuje prosím i jiné/levnější řešení než xcomfort?
Návštěvník
 

od raphael42 » 16 říj 2021, 12:52

Home Assistant je dobrá voľba, podporuje toho naozaj veľa a jeho UI už vyzerá dospelo. Nie je problém ho napojiť aj na hlasových asistentov.
Pre napojenie Nilanu do HA potrebujete Modbus 485 prevodník. Existujú USB alebo LAN verzie, asi aj Wifi. Nilan má zverejnenú tabuľku Modbus adries jednotlivých parametrov. Regulácia si beží sama a cez MB sa jej akurát nastavujú parametre rovnako, ako to robí originál ovládací panel. Prípadne sa dá dorobiť nadradená logika pre detailnejšie riadenie, napr. ohrev vody v želanom čase, dynamické prepínanie režimov podľa počasia a pod.
Čo sa týka žalúzií, tam stačia Zigbee alebo Wifi moduly pod vypínače (treba hlbšie krabice, pchať to do bežných je peklo). Nie som si istý, či HA vie aj polohovať lamely podľa pohybu slnka ako to robí Loxone, ale je to otvorený systém, tak to asi nejak pôjde.
Na podlahovku/panely asi existujú Zigbee/Wifi termostaty. Nech to funguje samo v každej izbe a z HA im akurát čítať a nastavovať želanú teplotu.
Osvetlenie nie je problém, stačí použiť Zigbee/Wifi žiarovky, prípadne aj vypínače/moduly pod vypínače.
Uživatelský avatar
raphael42
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 11 dub 2016, 08:11


Zpět na Vzduchotechnika