Snaha o pasivny dom na slovensku

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od MarkusAurelius2 » 24 lis 2021, 00:58

Zdravim,
dlho som myslel ze budem byvat v bytovke avsak pri tretom dietati treba vecsie auto a viac miesta na byvanie. Rozhodli sme sa teraz (asi v nejhorsom moznom case) ze si kupime/postavime dom. Podmienka manzelky bola poschodovy s peknymi schodami. Zacal zhanat pozemok a nasiel som pekny s dobrou orientaciou na juh a vstupom zo severu. Ked sme sa dohodli a cakam na zmluvu co mi mal poslat tak on ju nie a nie poslat. Natahovali sa to cele mesiace a potom z neho vyslo ze ceny uz stupli a ze chce o 25% viac. To uz bolo vela ale nahodou som sa dostal ku kontaktu ktory predava pozemok a stava domy a ze ked chcem tak mi na danom pozemku postavi dom. Malmsom cas 1,5 tyzdna aby sme sa dohodli a spisali vsetky dolezite veci. Samozrejme povodny projekt uzmtam nepasoval a tak som urobil najrychlejsiu vec. Nasiel som na stranke ytong pasivny dom co postavili v kittsee ktory vyhovoval nasmu rozlozeniu izieb. A tak sme sa dohodli ze urobi cca kopiu daneho domu (po malych upravach).
Toto bol kratky avsak vyzvy prichadzaju az teraz. Stavebnik je zrucny a ma roky a roky skusenosti so stavbou drevodomou v amerike avsak tam sa pasivne domy nestavaju (asi).
Kratko k projektu. Pozemok orientovany na juhovychod - juh. Slnko od rana do cca 3pm.
Kedze ide o kopiu tak bude tam Nilan Compact K XL a krbova piecka Haas Salermo 2 s vykonom 2-4Kw v strede obyvacky. Ziadne ine kurenie tam nebude. Stena ytong 30cm plus zateplenie EPS 20cm. Podlaha 15cm EPS,. Strop 2x20cm isover. Okna 3sklo s tepelnym ramikom. Rozmery prizemie 10,5 x 9m. Stercha valbova so sklonom 12stupnov. Vonkajsie zaluzie na vypinace.
S cim potrebujem poradit:
1. Krbova piecka bude v strede. Chce viest privod vzduchu cez ten polystyren v podlahe. Je to ok? Nebude chlad cez ten prechod kde pojde rura co bude privadzat vzduch do piecky?
2. Ten Nilan by mal vediet ako tak dokurit vzduch. Je viest vzduchotechniku z vonkajsej strany stropu pomedzi tu izolaciu 2x20cm isover? Nie je tam riziko kondenzovania par v potrubi v zime/lete? Zacal som aj uvazovat ze by cela vzduchotechnika bola vedena v strope prizemia (podlaha 1poschodia bude drevena a takties cele 1 poschodie bude drevodom. Dom bude hybrid) a tak by pre poschodie boli vyduchy v podlahe
2a. Uvazoval som o zirkon boxe od Nilanu a ze stavitel mi natiahne odsavanie vzduchotechniky ku krbovej piecke a ze zapnem interny obeh a vyhrejem z danym vzduchom aj izby na poschodi. Neviem ale ci to niekto ma a ci mu to funguje. Ozve sa niekto?
3. Myslite ze ma zmysel uvazovat o dodatocnom vykurovani? Napr. elektricke kable sem tam do podlahy?
4. Okna nevie osadit do izolacie avsak chce to urobit ma pasky a okno dat na vonkajsiu hranu (zarovno) ytongu. Okno chce osadit do dreveneho obkladu. Este som to nikde nevidel ale bolo by to ze ytong, doska, okno. Mate s tym niekto skusenost?
Moja predstava je ze vonkajsi obal s izolaciou bede neporuseny avsak ked vidim kde vsade musi s tymi rurami ist tak mam obavu o tepelne mosty.
MarkusAurelius2
 

od MarkusAurelius2 » 24 lis 2021, 12:35

Popripade ak by niekto bol ochotny podelit sa akych chyb sa ma stavebnik vyvarovat :)
MarkusAurelius2
 

od Limet » 28 lis 2021, 12:15

MarkusAurelius2 píše:2a. Uvazoval som o zirkon boxe od Nilanu a ze stavitel mi natiahne odsavanie vzduchotechniky ku krbovej piecke a ze zapnem interny obeh a vyhrejem z danym vzduchom aj izby na poschodi.

Mám také nilan compact jenom bez XL ventilátorů. S jednotkou jsem maximálně spokojený, dokonce topí do vzduchu víc než jsem čekal a tak v krbu topím taky míň. Z počátku mě to trochu vadilo, ale když má člověk pohodlí asi i trochu zleniví a pak se mu ani zatápět nechce. Zvažoval jsem taky zirkonbox a to právě kvůli instalaci krbu. Nakonec jsme to vyřešili jinak a to na doporučení firmy, co nám dělala krb. Aby byl rozvod tepla od krby skutečně účinný, musí se odvádět ještě horký a ten zase nemůže do jednotky nebo do plastových hadic VZT. Proto mi udělali samostatný rozvod horkého vzduchu od krbu nezávisle na VZT a funguje to skutečně dobře. Bál jsme se zvýšené prašnosti a neregistruju nic zvláštního. Jeden nedostatek tam je, a to hlučnost krbového ventilátoru. Za běžného provozu to nikdo nevnímá, ale v noci na spaní by to rušilo. V noci nikdo do krbu nepřikládá a tak to vypínáme. Ventilátor má svůj termostat, vypnulo by se tosamo po ochladnutí vzduchu u krbu, ale přidělali nám tam časový vypínač a vypne se to podle našich potřeb. Ventilátoru to prý nevadí, ale logicky na noc už nepřikládáme, aby se to nevyplo za maximálních teplot.
Limet
 

od MarkusAurelius2 » 01 pro 2021, 19:41

Zdravim,
Vdaka za tip s tymi rozvodmi od peci. Uvazujem ze na poschodi by som tak mohol 2 izby vyhriat.
Inac k tomu Nilanu. Moj predpoklad je ze ak teploty budu tesne nad nulov v mesiaci 11 tak by to malo dohriat vzduch aspon na 21 stupnov. Este mi odporucali aby rozvody boli izolovanenaspon 1,3cm vrstvou. Vrajnto potom v lete lepsie chladi.
Najde sa este daky tip?
MarkusAurelius2
 

od Dvr28 » 02 pro 2021, 09:15

Když požadujete, aby potrubí vedlo studený nebo teplý vzduch, musí se izolovat. Je to stejné jako například s vodovodním potrubím. Izolace zabraňuje kondenzaci vzdušné vlhkosti a to uvnitř i vně potrubního systému. Psal jsem zde, že právě i z těchto důvodů je nutné mít kvalitně vypracovaný projekt, který bude řešit všechna krizová místa, kde může docházet k teplotním ztrátám (menší problém) a k nežádoucím kondenzacím (zásadní důležitost). Kvalitní izolace se musí řešit u všech typů jednotek bez ohledu na typ nebo výrobce zařízení. Krizová místa jsou obecně při sání venkovního vzduchu, kdy se studený vzduch dostává do teplého interiéru. Dále určitě výfuk z domu a zejména při vyvedení nad střechu, problematické mohou být odtahy teplého a vlhkého vzduchu vedené nad izolací v nezateplených prostorech.
Dvr28
 

od MarkusAurelius2 » 02 pro 2021, 23:26

Zdravim,
Este by som potrboval pochopit jednu vec. Rozvody VZT dam zaizolovat. Co ale nie som si isty je ze maju ist rozvody na poschodi v podhlade medzi stropom a sadrokartonom (medzera bude dost velka 1,3cm+1,3cm izolacie a ktomu hadica s vnutornym priemerom 7,5cm takze vonkajsi priemer mozno 9cm = 11,6cm) alebo ist az na pojd kde bude 2x20cm izolacie a ist popod nu ale tym padom ta izolacia nebude vyrovnana ale zdvihnuta o tych 11,6 cm.
Ako je to urobit najlepsie?
MarkusAurelius2
 

od Ondrej » 07 pro 2021, 14:41

Dobrý deň,

Pokiaľ ste ešte nezačali stavať, tak doporučujem prívod vzduchu ku krbu uložiť pod základovú dosku. Vyhnete sa tak kolízii s inými technológiami, ktoré budete dávať do podlahy (EPS). Dané potrubie bude cca fí100 alebo 150mm a pokiaľ sa niekde bude križovať s vodou alebo odpadom môže Vám to spôsobiť zbytočné komplikácie. Samozrejme vyriešiť sa dajú, ale je jednoduchšie a lacnejšie dať pod dosku jedno oranžové potrubie ako potom špekulovať v EPS s plochým potrubím.

Čo sa týka výberu jednotky lepšie by bolo siahnuť priamo po takej, ktorá má cirkulačné potrubie. Cirkulačné potrubie by malo byť navrhnuté z pozink. plechu a to ani nie tak kvôli teplote, ale kvôli priemeru (cca fí 200mm a viac). Aj keď budete odsávať vzduch priamo od piecky, tak nebude natoľko horúci aby ublížil potrubiu alebo rekuperačnej jednotke. Extra dorábané potrubie pre rozvod ohriateho vzduchu od piecky by ste museli doviesť do každej miestnosti, kde bude prívod čerstvého vzduchu z rekuperácie aby to dokázalo rovnomerne vykúriť celý dom.
Ďalším dôvodom pre jednotku s cirkulačnou vetvou je možnosť jej riadenia súbežne s rekuperáciou a teda možnosť využitia programu v topnej sezóne, kedy jednotka hlavne kúri (cirkuluje) a len nárazovo vetrá. Rovnaká analógia platí v lete resp. v prechodnom období, kedy budete chcieť si uchovať v dome chlad čo najdlhšie a to čisto vetrací režim nedokáže, vtedy to môžete len vypnúť.

Osobne mi príde zbytočné a drahé robiť dva rozvody vzduchu - jeden pre rekuperáciu a druhý pre kúrenie.

My máme v dome Atrea RK5 a cirkulačné potrubie (fí 250mm) je rozdelené na dve vetvy (každá fí 200mm), kde jedna vetva odsáva priamo nad krbom (zatiaľ ešte nie je postavený) a druhá na chodbe na 2NP, kde stúpa všetko teplo. Nakoľko krb nieje postavený o teplo (chlad) sa nám stará TČ a vodný výmenník v rekuperácii. Keď raz postavíme krb, sľubujem si od neho, že bude pomáhať TČ, ale celý proces kúrenia by som sa neodvážil naň prenechať. Dom má 165m2 570m3) a 7,4kW tepelné straty. Tiež na 1NP máme aj podlahovku okrem dvoch miestností a v tých je od podlahy cítiť vážne chlad aj keď je tam 20cm EPS pod poterom. Máme ale laminát, verím, že s drevenou podlahou na tom budete podstatne lepšie. Inak je v oboch miestnostiach celkom príjemne a teplý vzduch ich dokáže vyhriať aj pri mrazivých dňoch na strednom výkone cirkulácie (600m3/hod), cez noc nastavené na minimálny výkon (400m3/hod) kvôli hlučnosti. Keby sme bývali v meste, tak ten hluk (šum) by som ani neregistroval, ale bývame na dedine, ďaleko od cesty, trojsklá perfektne izolujú všetko, čiže v noci je v dome úplné ticho a rekuperáciu je trochu počuť.

Mimochodom: píšete, že žiadne iné kúrenie v dome nebude. Ako potom budete zohrievať TUV?
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Ondrej » 07 pro 2021, 14:41

Rada na záver:
Dobre si nechajte vypracovať projekt VZT, aby výkon jednotky nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek, bol dostačujúci a tiež aby nespôsobovala hluk. To si overíte jednoduchou matematikou, kde cieľom by malo byť, že pri maximálnom výkone nebude rýchlosť prúdenia vzduchu v žiadnom potrubí väčšia ako 3m/s. Pokiaľ túto hodnotu presiahne je potrebné zväčšiť dimenziu potrubia alebo dať ešte jedno. Najlepšie je keď rekuperácia pôjde na stredný výkon a maximálny nebudete musieť využívať.
Akékoľvek potrubie, ktoré má viesť teplý alebo chladný vzduch (nie iba vetrať) je potrebné izolovať a zároveň ho viesť v izolovanej časti domu. Pokiaľ potrubie nezaizolujete, bude mať problém priviesť teplo do vzdialenejších miestností. V prípade chladenia by mohol vzniknúť aj problém s kondenzáciu vlhkosti a vtedy sa potrubie musí izolovať nie bežnou, ale kaučukovou izoláciou, ale to nie je Váš prípad.
Uživatelský avatar
Ondrej
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2021, 10:59

od Návštěvník » 07 pro 2021, 18:35

prizemie.JPG
f
poschodie.JPG
[quote="Ondrej"]
Cau, teraz som si vsimol ze som pozrel tvoju temu a ty moju :-)
K tvojej otazke. TUV je zabudovana v Nilane Compact. Ma to 180l nadrz a ciastocne sa to vie zohrievat aj odpadovym vzduchom namiesto el. spiraly. Myslim ze ten Nilan nema cirkulaciu ale existuje k nemu box co sa vola Zirkon a ten nahradza cirkulacnu vetvu. Da sa to kupit aj so servopohonom. Ten Nilan ma dochladzovanie a dohrievanie uz v sebe zabudovane.
Aktualne som sa vzdal myslienky ze urobim este jeden rozvod. Skor hladam slova pozbudenia ze ten Nilan to ako tak dokuri a co nedokuri tak to pomoze piecka co bude na prizemi. Verim este v termiku ze teplo zdola pojde schodiskom hore a navstivi aj izby na poschodi :-)
Inac zamyslel som sa nad tym priemerom tych rozvodov. Firma, co som daval nacenovat VZT mi nacenila fi 75 a druha firma co mi to necenovala tak ta mi dala este verziu XL (silnejsie ventilatory - viac vie fukat). Mozno pre ilustraciu su rezy nizsie.
Návštěvník
 


Zpět na Vzduchotechnika