Kombinace lokálních reku. jednotek a "centrální" jednotky

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Dominik B. » 30 lis 2021, 13:21

Ahojte,

kupujeme byt 4+kk 100m3, aktuálně ve výstavbě, ve kterém jsou naprojektované 4 lok. rekuperační jednotky Zehender ComfoAir 70, 3 pokoje cca 12m2 (35m3) vyšší stropy, kuchyně s obývákem a jídelnou 50m3 (150m3). V rámci probíhající výstavby jsem zadal požadavek na centrální rekuperaci, za kterou si řekl dodavatel stavby neakceptovatelnou částku. Mám v plánu po předání bytu rekuperaci dodělat.

1. varianta:
Kompletní přestavba na centrální rekuperaci.
Mám projekt, který se zpracoval při požadavku na změnu rekuperace.
Technicky je realizovatelný i po dokončení bytu, přívod, odvod pro rekuperaci z bytu mám zajištěný, ale stavební zásahy hlavně do SDK podhledů by byly rozsáhlejší.

2. varianta :
Kombinace lokálních jednotek a centrální jednotky
V pokojích by zůstaly lokální jednotky a pro prostor obývák, kuchyň, jídelna, koupelna a WC, by se posílila výměna vzduchu "centrální" jednotkou, jelikož lokální jednotka má své maximum cca 60m3 s přívodem a odvodem vzduchu přes zeď z jednoho místa cca 11m od varné desky, kde je teda počítáno s digestoří s odtahem ven. Ten je v plánu použít pro odvod z "centrální" jednotky. Byl by funkční a vhodný takovýto dvojitý systém výměny vzduchu!?

Pár skutečností ve kterých mám "jasno" :

- díky umístění bytu je priorita větrat bez otevřených oken, rekuperace je bonus
- u lok. jednotek se obávám hlučnosti a ceny výměny filtrů, dle dokumentace min. jednou za půl roku, ne přířez, ale kazetový filtr.
- podobné náklady na centrální a polocentrální reku., počítám z prodejem jednotek a vrácení části nákladů, což by u kombinovaného systému nebylo možné, reps. prodej jen 1 jednotky.

Budu rád o každý názor a i další úhel pohledu, který mě posune dál ke správnému rozhodnutí.

Děkuji.
Dominik B.

od Jevin » 30 lis 2021, 15:01

Rozhodně centrální rekuperaci nebo raději nic. Lokální jednotky jsou buď úplně k ničemu, díky slabému výkonu ani nevětrají a vytvářejí skoro tepelnou ztrátu než užitek. Když už vyvětrají, tak jsou hlučné, mně například vadí i tikot hodin, spát vedle bzučící rekuperace bych nemohl. Dále je to nepraktické na údržbu, musí se obcházet několik zařízení například pro výměnu filtrů, hůře se to reguluje a také je potřeba vyřešit kondenzát. Pokud se žádný netvoří, je to zase dost na draka s účinností, kterou šikovně zamaskuje prodejce do čísel, kterým normální laik nerozumí, vypočítá účinnosti za nereálných stavů nebo počítá několik jednotek proti sobě atd. Rozumná ventilace pro více místností je pouze centrální.
Jevin

Zpět na Vzduchotechnika