Rekuperacia + garaz

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od ivan » 12 pro 2021, 15:30

Riesim s projektantom rekuperaciu a rozmyslam ako zabezpecit vetranie garaze, ktora je sucastou domu (-1pp). Zadna cast garaze sluzi aj ako technicka miestnost, garaz pre to bude temperovana.

Obavam sa vsak vysokej vlhkosti ked dnu zastane mokre auto/bicykle, atd. Projektant navrhuje garaz vetrat samostatne, stenovym ventilatorom, aby sa mohli dat vzduchotesne dvere do zvysku domu. Toto sa mi uplne nepozdava, nakolko aj tak nebude nikdy vzduchotesna kvoli prechodom vsetkych technickych vedeni stupackami ktore idu rovno z garaze-technickej-miestnosti hore do zvysku domu.

Ja som rozmyslal ze nechat jeden odtah rekuperacie v garazi, ale toto ze by uz bol problem z hladiska objemu vetraneho vzduchu.

Mate nejake ine napady? Alebo sa obavam zbytocne a lokalne vetranie bude OK.

49266485_1920.jpeg
-1pp

49266486_1920.jpeg
1np

49266487_1920.jpeg
2np
Uživatelský avatar
ivan
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 pro 2021, 15:25

od Dvr28 » 13 pro 2021, 11:42

Projektant má pravdu. Větrání garáže nikdy nespojujte s větráním domu. Zaprvé existují jen speciální jednotky, které mají 0% vnitřní netěsnosti. Osobně znám jen jeden typ a to jsou VPM CleanRoom od Nilanu, které jsou určeny do laboratoří a specifické náročné provozy. Rozhodně takovou jednotku nekoupíte do rodinného domu. https://www.nilan.de/produkte/reinraumgerate

To znamená, že všechny ostatní jednotky mají určitou vnitřní netěsnost, která promíchává čerstvý vzduch s odpadním. Nejhůře jsou na tom rotační, překlapávací a v principu ty, co vracejí vlhkost. Přimíchávat nějaké zplodiny z nastartovaného auta nebo motocyklu do domu je nepřípustné a nebezpečné.
Druhým rizikem je požár. Propojení ventilace garáže a domu se zkrátka vyhněte. Nedoporučuje se ani instalace jednotky do garáže a to ani v případech, kdy je tam jen umístěná a větrá dům teoreticky odděleně.
Dvr28
 


Zpět na Vzduchotechnika