Odtah vzduchu ventilátorem i když mám okna?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Def » 09 úno 2022, 13:53

Budu stavět RD a řešíme, zdali mít odtah vzduchu na střechu v koupelnách a technické místnosti, když v obou koupelnách i technické místnosti je okno. Dává smysl to tam mít? Na jednu stranu si říkám, že nebudu muset větrat (a myslet na nezabezpečené otevřené okno) a ventilátor to během chvilky vyfouká pryč. Na druhou stranu je to možná další zbytný mechanický prvek o který se člověk časem bude muset starat. Jak to vidíte vy?
Uživatelský avatar
Def
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 úno 2022, 13:51

od Peši » 10 úno 2022, 00:09

Stavět dům bez řízeného větrání je dnes vlastně degradace stavby už před jejím zahájením. V době, kdy jdou nahoru ceny elektřiny a energií obecně větrat bez rekuperace je špatná cesta. Na dům nedostanete dotaci a v horším případě vám ho ani nepovolí postavit. Když ho budete někdy prodávat, budou se případní kupci na něj dívat stejně, jako se dnes dívají na byty v nezateplených domech nebo byt ve třetím patře bez výtahu. Budete-li stavět skutečně moderní a úsporný dům, budete tam muset mít vzduchotechniku a pak nějaké odtahové ventilátory z WC a koupelen odpadají.
Peši
 

od Def » 10 úno 2022, 09:09

Peši píše:Stavět dům bez řízeného větrání je dnes vlastně degradace stavby už před jejím zahájením. V době, kdy jdou nahoru ceny elektřiny a energií obecně větrat bez rekuperace je špatná cesta....


Já mám už hotový projekt, který od konce min roku čeká na schválení od stavebního úřadu. Tzn dům mi bude postaven i bez řízeného větrání. Každopádně jsem si vědom toho, že bych tohle měl nějak řešit - nehledě na stávající projekt. Co byste tedy doporučil? Doplnit do domu pasivní rekuperací? Nebo případně ještě jiné řešení?
Uživatelský avatar
Def
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 úno 2022, 13:51

od Def » 17 úno 2022, 13:24

Tak jsme se již posunuli dále. Projektant doporučuje celý dům zvednout o jednu vrzstvu cihel, abychom získali prostor pro rozvody rekuperace. Bude to tak lepší, než to instalovat do izolace, kde by mohly vznikat tepelné mosty.

Každopádně stavební firma na rekuperaci má spíše negativní názor. Neříká, že je to špatně, jen zmiňuje, že to celké bude náklad možná 100.000-150.000,- Kč a že v každé místnosti budou hučet větráky a že 2x do roka budu muset čistit filtry a že v daném případě je kontraproduktivní větrat klasickou cestou (dveřmi/okny).

Pokud jde o cenu, tak je to raketa peněz, ale nakonec to nějak polknu. Čištění filtrů nevidím jako problém. Jak je to s tím větráním okny? Opravdu to nějak jde proti rekuperaci?

Zároveň mě děsí ty non-stop vrčící/bzučící ventilátory. Jak moc je to reálný problém? Je to jen součást argumentace stavitele, který tuto technologii moc neřeší a nebo je to oprávněná starost? Jak to případně vyřešit, aby mi tam nic zbytečně nehučelo?
Uživatelský avatar
Def
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 úno 2022, 13:51

od NitramP » 01 čer 2022, 15:04

Zdravím, nevidím důvod, proč by měly ventilátory hučet v každé místnosti. Rekuperační jednotku osadíte v jedné místnosti (nejlépe technické) a z té budou rozvody pomocí tlumičů hluku + vzt potrubí. Rekuperační jednotka může být podstropní, podhledová nebo podlahová. Celá sestava VZT jednotky při dnešních cenách pro rodinný dům o velikosti 120 m2 je cca 75 tis.
Uživatelský avatar
NitramP
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2022, 14:50

od Atlantis » 15 čer 2022, 23:00

Rekuperaci mám (koupen polohotový dům už s ní), ale upřímně řečeno bych trochu (trochu dost) pochyboval jestli se rekuperace zaplatí (i s rostoucími cenami energie). Už vidím jak se tam něco za X let podělá a budou se do toho sypat další a další prachy. Na druhou stranu z hlediska komfortu je rekuperace super (samozřejmě myslím tu centrální, ne ty s/hračky co právě hučí v každé místnosti)- bez větrání je v zavřeném baráku nebezpečně rychle vysoké CO2 (změřeno). Bez větrání taky rostou koncentrace sajrajtů co se vypařují z nábytku atd atd.
Co se týká hlučnosti tak do 100m3/h není slyšet vůbec nic. 150m3/h je mírně (ale opravdu mírně) slyšet, ale normálně u toho spíme. Nad těch 150 už není na spaní. Běžně mám v zimě jen 50m3/h (jinak zbytečně vysušuje vzduch), v létě když jsou chladné noci tak dávám 150m3/h aby se tím trochu chladilo. Přes den v létě dávám tak těch 150-200, abych si právě co nejvíc filtroval vzduch v baráku - Jako alergik teď venku dost trpím, ale vevnitř je to v pohodě - všechen bordel pochytá filtr v rekuperaci (dělal jsem si i vlastní filtrační box kam jsem osadil velký filtr z čističky vzduchu. Ten oficiální co jsmem koupil do Brink Flair 325 byl totálně naprd - v zimě vůbec nefiltroval PM2.5 bordel (kouř z krbů v okolí) - měřeno.

Minimálně bych si na rekuperaci udělal možnost přípravy - tzn místo v podhledech atd. Kdyby člověk chtěl jo fakt ušetřit a rekuperaci nemít, tak bych minimálně dotáhnul trubku s čerstvým vzduchem do ložnice a osadil tam nějaký pomaloběžný ventilátor. To CO2 je mrcha a člověk se pak pořádně nevyspí, bolí ho hlava a neví čím to je. Ještě na bytě jsme vždycky do ložnice zavírali, aby tam nebylo světlo z chodby a pak jsem si pořídil měřák na CO2 a hned po první noci jsme byl celkem zděšen, když se koncentrace CO2 dostala na 5000ppm a dál to bylo out of scale :lol: (venku je cca 450ppm)
Uživatelský avatar
Atlantis
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 13 čer 2022, 18:05


Zpět na Vzduchotechnika