Dodatečná instalace rekuperace (byt 2+kk, novostavba)

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od ikv81 » 10 dub 2022, 16:22

Zdravím,

řeším dodatečnou instalaci rekuperace do bytu 2+kk v novostavbě z roku 2019.

V bytovém domě není dobře vyřešeno větrání. Je tady vzduchotechnika ve formě podtlakových ventilátorů na WC, v koupelně a komoře, ale vzduch se, obávám se, přivádí pouze netěstnostmi přes vstupní dveře z chodby, takže není úplně čerstvý, a hlavně v zimě je potřeba větrat často okny.

Jsem naprostý laik a taky nechci úplně rozbourat celý nový byt.

Oslovil jsem zatím společnost Zehnder, která mi navrhla řešení ve formě přívodu vzduchu zvenku, potrubí vést přes kuchyni a napojit se na digestoř a existující VZT potrubí + rekuperační jednotku ComfoAir 180 s entalpickým výměníkem v komoře + využít existující podhledy v komoře, WC, koupelně a předsíni a v obytných místnostech pouze přivádět vzduch renoventilem (https://www.termikoneshop.cz/renoventil-privod-vzduchu/), aby se nemusel dělat žádný podhled. Odvádění vzduchu opět přes WC/koupelnu/komoru. Celkem je nabídka na cca 130 tisíc s DPH + montáž.

Nejsem přesvědčený, zda je to vůbec dobrý nápad v mém bytě řešit, příp. zda je takové řešení správné a reálné s ohledem na to, že nechci dělat žádnou celkovou rekonstrukci bytu. S rekuperací nemám zkušenost, takže ani nevím, zda bych neměl chtít raději aktivní rekuperaci.

Díval jsem se ještě na společnost Nilan, ale zatím nemám od nich nabídku. Jejich jednotky jsou zřejmě levnější.

Budu rád za jakékoliv rady. Díky.
Uživatelský avatar
ikv81
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 10 dub 2022, 16:09

od Tatran » 12 dub 2022, 21:49

Do bytu je potřeba vyřešit venkovní prostupy a tam bývá nejčastější kámen úrazu. Musíte si ověřit, jestli majitel domu vůbec něco takového povolí. Ve druhé řadě to pak bude dodržení správné odstupové vzdálenosti od otvorů ve zdech. Potřebujete mít výfuk ven minimálně 1,5 m nasávacích otvorů, kde vzdálenost se bere k hraně těchto otvorů. To znamená, že vaše, ale i sousedovo okno musí mít mezi hranou výdechu 1,5 m. Jinými slovy, když si vezmete výdech (jako střed) a uděláte kolem něj kružnici o poloměru 1,5 m, nesmíte narazit na žádné okno. To bývá na bytových domech často neřešitelný problém a proto se byty odvětrávají centrálním potrubím nebo šachtou. Platí tam ještě další odstupové vzdálenosti z hlediska požárních norem a to 3 m svisle od požárně otevřených ploch obvodových stěn (opět okna, dveře balkóny). Nedoporučoval bych to dělat na partyzána a to ani od odborných firem, odpovědný budete nakonec vy a při nějakém požáru se na vás bude hojit pojišťovna.
Co se týče výběru jednotek, Zehnder i Nilan jsou v pohodě, ale s cenou to není přesné. Zehnder dělá základní jednotky, které nechladí ani nedohřívají vzduch. V této kategorii má asi dražší jednotky. Nilan je především dodavatel vyšší řady s chlazením a dohřevem vzduchu a tam bude mít jednotky patrně dražší. Těžko ale srovnávat, když nevím, které typy máte na mysli. V každém případě bych ale nejdříve řešil legální souhlas majitele domu a pro jistotu mu řekl i o odstupových vzdálenostech a až potom řešil nějaký výběr jednotek.
Tatran
 

od ikv81 » 14 dub 2022, 17:08

Děkuji za odpověď.

Náš bytový dům je takový netypický, můj byt je jakoby předsunutý, takže ani z jedné strany není vedle žádný byt (pouze část terasy souseda a pak už volno). Okna na té straně, kde by byl přívod vzduchu, také nejsou. Odvádění vzduchu by bylo přes existující VZT potrubí v domě. S tímto by tedy problém být neměl (ale jak jsem psal, jsem laik, pouze interpretuju to, co mi říkala montážní firma).

S SVJ jsem to již řešil, chtěl jsem souhlas a tak trochu punkově mi řekli, že to mohu udělat a nebude jim to vadit. Máte pravdu, že správně bych to měl dát přes hlasování shromáždění, ještě to zvážím.
Uživatelský avatar
ikv81
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 10 dub 2022, 16:09

od IJK » 15 dub 2022, 00:10

ikv81 píše:... Odvádění vzduchu by bylo přes existující VZT potrubí v domě. ...

Ave,
jen drobná noticka k nespočetněkrát se opakující chybě v úvahách (BohuŽEL včetně profesionálů/akademiků!).

Je-li CETRALIZOVANÝ odtah v domě NEUSTÁLE udržován v PODTLAKU,
a tento PODTLAK bude "vždy/pořád/furt"
číselně/nominálně (v jednotkách [Pa])
"hlubší",
než výtlačná
"přetlaková" schopnost Vaší jednotky

(!!! Qh charakteristika celé odtahové větve, nikoliv jen osamocené hodnoty na výtlaku = přetlaku na výfuku z jednotky, odporu putrubí, schopnosti centrálního ventilátoru, odporu způsobeného počasím, ... !!!)
bude vše uspokojivě fungovat (a to s výjimkou HLUKU).

Pakliže tato SILNÁ PODMÍNKA není splněna,
připravte se na stížnosti typu
"A nahnal nám (hajdalák) do bytu smrad ...".
Neb jinak to Ovis Vulgaris nepoznaj ... :lol:

Noticka: snad jen dobře provedená SERVO-KLAPKA může ochránit jiné byty, napojené na společném výtlaku, leč před ní musí být venťásek, musí být "docuc" do bytu, ...

SFO

Douška?
Není až tak nutné, abyste zprávě rozuměl, je nezbytné znát klíčová slova;
a mít vedle/kolem sebe někoho, kdo iGIN'sKey (po)rozumí 8-) a nechce Vás jen Ostříhat/Obětovat (jako Beránka Božiho).

Kdybyste se rozhodl "tomu přijít na kloub" = hlouběji do problematiky nahlédnout, najděte si klíčové slovo "samotahové hlavice".
Je to dobrá ukázka (fyzikálně_biologický příklad) toho,
jak může lidská nenažhranost vést až ke komunitním šířením Kurvídka Pů (čínského viru, aka CoVID19).
A celý NARATIV začal
:idea: Geni(t)ální ideou propagátorů samotahových hlavic,
kdy Ovcím Obecným argumentovali ENERGETICKÝMI ÚSPORAMI a ODSTRANĚNÍM HLUKU.
A taky na policii nahlašovali "útoky neznámých pachatelů" na jejich BusineSS Planes ...
Vždyť v průměru "to celkem i větrá...".

Tož asi tak.
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Vzduchotechnika