Luftbojler jako klimatizace

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od broookes » 07 led 2024, 18:47

Neuvažoval/nerealizoval jste někdo využití luftbojleru jako klimatizace?
Pro jednoduchost řekněme třeba nakombinovat rozvody pro Nilan Compact a Nilan VT 3130, ale samozřejmě využít by šla jakákoliv kombinace zařízení se stejnou/obdobnou funkcí.
Moje představa funkce by byla taková, že v přechodném období by zařízení běžela standardně - tedy nezávisle na sobě. V zimě by výfuk Compactu šel do bojleru společně s venkovním vzduchem, čímž by se zvyšovala efektivity bojleru. A především v létě by výfuk z bojleru šel do rozvodů VZT.... viz schéma.

Proč to?
Chladící výkon aktivky je slabý, klimatizaci nenahradí ani vzdáleně.
Stačí uživatelská noncompliance (otevřené dveře na terasu, vytažená žaluzie), nebo větší vnitřní zisky (narozeninová párty v pokojíčku, větší vaření) a to teplo v létě nevyvětrá ani do druhého dne.... a bez nasměrování toku vzduchu do toho pokojíčku by ani tu kvalitu vzduchu neudržel. Spojením těchto dvou zařízení by se dal získat průtoku i cca 750m3/h vychlazeného vzduchu, resp. snad až 4kW chladícího výkonu, a to už by efekt mít mohlo.
oproti jiným možným variantám skladby tzb mi z tohohle vychází např.:
- ušetření peněz za klimatizaci
- stačí slabší hlavní TČ (zůstane mu už jen ta fce topení)
- hlavní TČ bude mít ročně výrazně menší počet motohodin
- dostatečná kapacita pro výrobu nízkoteplotní TUV

Snímek obrazovky 2024-01-07 v 13.44.54.png
schema
Uživatelský avatar
broookes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 led 2020, 10:13

od Luděk Varga » 08 led 2024, 00:39

Zajímal jsem se o podobnou možnost a zjistil jsem, že v Itálii prodejce Nilanu integruje pro zvýšený výkon chlazení za sebe Compact a VPL15 nebo právě jednotky VT (bojlery s TČ). Našel jsem video https://www.youtube.com/watch?v=Nb4YiZ6VNyE Bohužel je to italsky, ale snad pomůže zapnutí českých titulků. Případně se na ně obraťte s dotazem. Italské zastoupení Nilanu používá web www.exrg.it
Luděk Varga
 

od tomlaurin » 12 led 2024, 12:50

Ty ovšem předpokládáš provoz na plno očividně.
Opravdu chceš mít v létě doma nonstop zapnutý takový "rámus"

Rekuperaci máš nyní celé léto když chladíš na plno?

Ohledně zimy, moc si nedokážu představit to posílání odpadního vzduchu do boileru, Proč bys do nej posílal studenější vzduch než je venku, což je vzduch co leze z comapactu ven, k čemu by to mělo být dobrý?

Bereš v potaz že potom co se ti ohřeje voda, tak se ztratí veškerá výměna teplot? Co budeš dělat s tou horkou vodou celé léto? Potřeboval bys v tomto případě výměník a bazén, aby teplota v nádobách byla co nejmenší.
Uživatelský avatar
tomlaurin
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 led 2020, 14:43

od Luděk Varga » 12 led 2024, 15:50

Zvyšovat větrací stupeň jednotky nemá smysl, protože chladící výkon je konstantní. Příklad: mohu mít 100 m3 vzduchu o teplotě 10 °C nebo 200 m3 o teplotě 20 °C. reálně se chladící výkon docílí přidáním dalšího zdroje chladu. Ti Italové přidávají ke Compactu VPL15. Není potřeba zvyšovat větrací množství vzduchu (a tím hluk) stačí i menší množství vzduchu o nižší teplotě. Chce to jen uhlídat (naladit optimální množství vzduchu), aby se někde něco nerosilo. Zároveň Italové vše zapojují cirkulačně, takže nepotřebují neustále přivádět teplý venkovní vzduch, ale opakovaně chladí vnitřní. Jsou to ty zelené trubky.
ita.png
Luděk Varga
 


Zpět na Vzduchotechnika