Výmena vzduchu medzi miestnosťami

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od gumipes » 15 úno 2024, 11:26

Ahoj,
Budem rád za poradenstvo pre nasledujúci problém. Vo vzduchotechnike som lajk :?

Čo chcem docieliť:
Chcem dostať chladný vzduch z klimatizovanej miestnosti A do susednej ne-klimatizovanej miestnosti B.

Ako to plánujem urobiť:
Do spoločnej steny zabudujem rekuperačný ventilátor AWENTA HRV 100P (viem, že to nie je moc vhodné, ale mám jeden navyše). Tento ventilátor skúsim prepnúť do jednosmerného režimu tak, aby fúkal vzduch z chladnej miestnosti A do teplej miestnosti B. Hliníkový výmenník, ktorý je súčasťou belania ventilátora nepoužijem.

Napadá vás lepšie riešenie? :idea:
gumipes
 

od Atlantis » 16 úno 2024, 18:07

To ani nezkoušej dělat, bude to naprosto k ničemu. Abys vychladil místnost, tak potřebuješ A) trochu hodně ledového vzduchu (malá mobilní klima co fučí 3°C vzduch) nebo B) obrovské množství trochu studeného vzduchu (průvan z otevřených oken v létě při 19°C noci)

Ten ventilátor ti bohužel kombinuje oboje stylem malý průtok (co se dívám tak 30-45m3/h) + budeš mezi místnostma přepravovat vzduch co bude mít při nejlepším 18°C. Tohle bude mít naprosto zanedbatelný chladicí výkon.
Pro info rychlý výpočet výkonu, co dokážeš vychladit tím ventilátorem pokud máš rozdíl mezi místnostma 5°C:
rozdíl teploty * objem vzduchu * hustota vzduchu (1,2kg/m3)*tepelná kapacita vzduchu (J/kg). To vyjde v joulech/3600 = watthodiny za hodinu = watty
(5*45*1,2*1000)/3600=75W! Tohle ani nepoznáš

Jako další "sanity check" si porovnej průtok ventilátoru klimatizace. Ta moje má při max ventilátoru nějakých 570m3/h a fučí z ní vzduch třeba 8°C, při max výkonu možná i míň. Při "turbo" režimu dokonce má ventilátor 770m3/h. A to je ta nejmenší klima (2,5kW)
Porovnej si to s ventilátorem co bude přepravovat vzduch o teplotě 18°C průtokem 45m3/h...

Lepších výsledků dosáhneš pokud do obou místností otevřeš dveře a půjde to přes nějakou společnou chodbu. Nebo když do dveří postavíš nějaký stojanový ventilátor co požene u země buď studený vzduch z klimatizované místnosti ven, nebo nahoře u dveří teplý dovnitř...
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od gumipes » 17 úno 2024, 12:29

Nevedel som, že fyzika je taká mrcha. Ale mám tu ešte pár premenných, ktoré mi to moje riešenie snáď spravia zmysluplným. Alebo stále nie?

    Miestnosť s klimatizáciou 3.5 kW má objem 60 m3
    Miestnosť bez klimatizácie má objem 30 m3
    Jedná sa o byt orientovaný do chládku, v novom bytovom dome s relatívne hrubými vonkajśími stenamy
    Byt nie je podkrovný
    Ventilátor bude umiestnený pri podlahe, kde by mal byť chladnejší vzduch
    Pouźil by som silnejší ventilátor cca 300 m3/hod
    Miestnosti majú spoločnú chodbu, dvere budú otvorené
gumipes
 

od Atlantis » 18 úno 2024, 10:28

Těch 300m3/h už vypadá použitelněji, ale zkoušels jak se to chová jen s otevřenýma dveřma? Třeba by to naprosto stačilo jen takto bez dalšího ventilátoru (a hluku z něj) atd...
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od gumipes » 18 úno 2024, 13:05

Uložím si toto vlákno a cez leto dám vedieť výsledky. Zatím dík.
gumipes
 


Zpět na Vzduchotechnika