Dobrý den,
připravuji si projekt RD (jsem stavař, nicméně nejsem TZB specialista) a nyní řeším rekuperaci.
Můj RD má v přízemí ca 140m2 včetně předsazené garáže, z toho obytných cca 90m2. Obytná část, která je dvoupatrová o stejném půdorysu - tedy 2x90m2.
Dům bude zděný z akustických HELUZ cihel a dodatečně slušně zateplen (ca 250mm EPS, půda cca 500 vata). Dům bude vytápěn podlahovým teplovodním topením - nyní plyn, v budoucnu se zamění za TČ. O větrání mám představu VZT stropní jednotky s rozvody flexi potrubím D90 v podhledech (vždy 3 přívody a odvody v každém patře) - celkem tedy 6 plus 6 potrubí. Přívody do obytných místností, odtahy v technické místnosti, koupelně atd.
Chtěl bych nějakou relativně jednoduchou rekuperační jednotku umístěnou na strop technické místností.
Dle parametrů se domnívám, že největší smysl dávají jednotky maximálního výkonu kolem 400-500m3/h s tím, že pojedou cca na poloviční výkon (kolem 250-300m3/h) - tím bez problému pokrývají tlakové ztráty, rekuperace je účinnější a i příkon se mi jeví v rozumných mezích.
Chtěl bych tu od diskutujících:
1) Potvrdit, vyvrátit mé domněnky
2) Doporučit VZT jednotku splňující mé požadavky, která navíc musí být:
- podstropní
- rozebiratelná (možnost vyčistit výměník)
- blbuvzdorná / jednoduchá - tedy asi pasivní - max. elektro předehřev (vzhledem k mírným zimám mi dává největší smysl a spíš mi jde o pohodlí, čerství vzduch, relativní ticho proti větrání okny)
- spolehlivá
- s dostupnými náhradními díly
Předem mockrát děkuji za konstruktivní příspěvky.