Stránka 11

Prosba o pomoc s výběrem rekuperační jednotky

PříspěvekNapsal: 09 zář 2024, 16:02
od Martin_N
Dobrý den, mohl bych vás jako laik poprosit o pomoc s výběrem vhodné rekuperační jednotky?

Pokusím se podat co nejvíce informací. Byt 109 metrů čtverečních v domě z roku 1918 (vysoké stropy, členité obvodové zdi, bez vnější izolace). Téměř již dokončena rekonstrukce bytu, topení vodní podlahové. V podhledech jsou distribuční boxy, natažené zelené flexibilní trubky a výústky. Větrané prostory jsou 3 pokoje, 1x obývací pokoj a 1x jídelna, odvětrávané dvě koupelny (plus napojena i wc) a 2x kuchyně. V koupelnách budou navíc odsávací ventilátory, v kuchyni je digestoř s napojením do nepoužívaného komína a je udělána příprava na malý krb či kamna (s tím se spíše nepočítá, nicméně do úvah se to zahrnout nejspíš musí).
Pokud se nepletu, koupelnové ventilátory, digestoř do komína a zejména zatím neuvažovaný krb způsobí podtlak. U té digestoře by to doufám stačilo krátkodobě řešit pootevřením okna, ale jinak je otázka, zda by RJ neměla umět automatické vyvážení přívodu a odvodu (pokud něco takového existuje).
RJ bude umístěna v malé komoře v nejvzdálenějším místě od ložnic, nevýhodou je, že jak přívod, tak odvod od sebe budou cca 2 metry, ale alespoň přes roh.
Automatický bypass beru za samozřejmost, naopak přitápění ani chlazení neuvažuji, stejně tak (nejspíš velmi odvážně) neřeším vlhkost. Ovládání stačí z jednoho místa, ale v koupelnách a v kuchyni máme připravená tlačítka na boost.
Prioritou je pro nás komfort čerstvého vzduchu zejména v noci při zavřených oknech, ať už větrat v cyklech, nebo trvale na nízký výkon. Úsporu za vytápění spíše neřeším.
Začali jsme s opravdu důkladnou rekonstrukcí v r. 2022, jenže jak materiál, tak náklady za práci šly těsně po koupi rapidně nahoru a jsme v tom již hodně moc přes dva miliony... proto na samotnou RJ uvažuji do cca 60 tis. korun, samozřejmě při dobrých důvodech nemá smysl koukat na nějakou tisícovku, sto tisíc ale do RJ dát nemůžeme.

Mohu vás poprosit o vaše doporučení na vhodnou jednotku? Jak člověk neustále googlí, tak mi vyskakuje např. VUT 160 EC A22 od Vents za cca 56 tis., ale vnímám, že je to spíše takový základ a byť je na trhu značka nejspíš dlouho, recenze jsem nedohledal. Tak to je jen takový výkop pro začátek.

Děkuji předem za vaše odpovědi.
Pokud jsem něco neuvedl, předem se omlouvám a rád to případně doplním.

Re: Prosba o pomoc s výběrem rekuperační jednotky

PříspěvekNapsal: 10 zář 2024, 22:55
od Marek37
V první řadě by to chtělo projekt nebo alespoň si nechat poradit s množstvím vzduchu. Když někde v bytě budete odsávat vzduch, musí se tam někudy dostat, jinak ventilátory jen hučí bez jakéhokoliv efektu. Odsávací ventilátor v koupelně, potřebuje pootevřené okno nebo dveře a za dveřmi nějaký přívod vzduchu. Zase to musí být nějaká netěsnost oken, dveří, atd. Pozor také na fakt, že odsáváním vzduchu bez možnosti současného přívodu vzduchu, budete venkovní vzduch nasávat do všech netěsností stavebních konstrukcí. Tohle nechcete, respektive nechcete následné kondenzace a jejich namrzání nebo plesnivění. To samé platí pro digestoř. Dokola a dokola se setkávám s tím, že uživatelé digestoří na ni po čase rezignují, protože prý nefunguje. Opět většinou stejný problém, odtah bez přívodu a nebo zanesené filtry. Jednotek čistě větracích je na trhu hodně, volil bych osvědčené s dobrým servisním zázemím. (Atrea, Nilan, Brink...). Ještě k bypassu. Neočekávejte žádný zázrak. Chladit to nebude ani náhodou, prostě to pustí dovnitř venkovní vzduch. Rekuperační jednotka pracuje s mnohem menším objemem vzduchu, než dodá otevřené okno. Pokud je venku vedro i v noci, otevřené okno nepomůže, tak bypass už tuplem ne. Je to jen informace, bypass je už několik let pro větrací jednotky povinný, takže se mu stejně nevyhnete.

Re: Prosba o pomoc s výběrem rekuperační jednotky

PříspěvekNapsal: 30 zář 2024, 09:30
od Martin_N
Dobrý den, především se omlouvám za prodlevu s odpovědí a současně velmi děkuji za vaši odpověd, která u mne vyvolala další otázky :) Pokusím se na některé věci také odpovědět.

Projekt nejspíš nebude. Na výpočet množství vzduchu jsem alespoň orientačně použil kalkulačku https://vetrani.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/209-vypocet-uspor-vetranim-s-rekuperaci-tepla, na průběžné větrání mi při 100 metrech čtverečních větraných prostor a výšce 2,80 m vychází 190 m3/hod., což (pokud správně uvažuji a i kdybych počítal jen 150 m3/hod.) nevypadá na některou z malých jednotek, pokud by měla jet trvale na 25-30 % výkonu.
Co se týká digestoře, jsme si vědomi, že potřebuje brát odněkud vzduch. Proto jsem psal buďto o jednotce, která umí tlak vyvažovat, anebo to vyřešíme prostě pootevřením okna v kuchyni po dobu práce digestoře. S koupelnami je to horší, pokud bude zapnut odsávací ventilátor, také potřebuje přísun vzduchu (a ne málo), to chápu.
Hodně pracuji s tím, že provoz ukáže (co mi taky zbývá). Mám v plánu alespoň jedno mobilní čidlo CO2 - jak jsem psal, prioritou je čerstvý vzduch v noci.
Co se týká výběru vhodné jednotky, jsem stále na začátku. Do 60 tis. se nejspíše u známějších značek a s požadovaným objemem vzduchu výše nedostanu.

Re: Prosba o pomoc s výběrem rekuperační jednotky

PříspěvekNapsal: 02 říj 2024, 22:22
od Marek37
Nejde jen o množství vzduchu. Je tam milión otázek a záludností. Dá se začít umístěním sací a výfukové mřížky (..odstupy s ohledem nejen na požární normy), řešení prostupů (dimenze, těsnění, izolace..), samotný rozvod, použité materiály, izolace potrubí, řešení přeslechů, akustiky obecně, tlakových ztrát...problematika kondenzace podle umístění vedení. Pokud jste nikdy s vedením nepracoval, je potřeba řešit, jak, kde a kolikrát kotvit, jak těsnit spoje, čím (proč je dobré se vyhnout silikonu)... Projekt by měl obsahovat výkaz výměr, protože jen tak je možné relevantní srovnání nabídek od montážních firem. Rozhodně se dá do toho pustit i bez projektu, ono to nějak určitě dopadne.
Vyvažovat přísun vzduchu k digestoři jednotka větrací zvládne jen sotva. Digestoř by měla cca 10x vyměnit objem odvětrávací místnosti za hodinu, což bývá obvykle výkon 700-1000 m3/h. Do kuchyně bude přívodní potrubí VZT dodávat přibližně jen 10% takového výkonu. To je právě to, proč mluvím o projektu a zkušenosti projektantů, kteří VZT studují několik semestrů na ČVUT (nejen tam). Můžete ale také věřit nějakému "obchoďákovi", co vám načrtne VZT na kostičkový papír za pár minut a doporučí něco ze svého skladu. Nevím, jestli třeba statiku stropu, byste si nechal jen tak udělat chlapíkem za pultem ve stavebninách nebo spočítal nějakou kalkulačkou na stránkách dodavatele "hurdisek". Nemyslím to nijak zle, jen když už chcete investovat do vzduchotechniky, vsadil bych na někoho, kdo to dělá léta. Kdo má za sebou nějaké projekty, a realizace. Také není špatné pozeptat se v okolí u známých, kdo už nějakou rekuperační jednotku má, to bývají nejlepší reference.