Stránka 11

Rekuperace se zemním výměníkem

PříspěvekNapsal: 07 led 2025, 13:18
od Jakub N
Ahoj,

Chtěl bych Vás poprosit o radu. Začínáme stavět RD cca 115m2 +garáž 4KK bungalov nepodsklepeny. A řeším rekuperací se zemním výměníkem, kdy budou trubky taženy v hloubce 1-1,5 m pod zemí v délce cca 30m daleko. Radon je na vysoké úrovni a bude potřeba nějaké trubky jako jsou awadukt thermo od firmy rehau (bohužel je neumím nikde najít na prodej) spoje samozřejmě zatřít asfaltem či něčím podobným.

Chtěl bych Vás tedy poprosit o
1) trubky podobné té mé uvedené - popřípadě nějaké rady postřehy na co si dát pozor a podobně
2) odvod kondenzátu. Jestli stačí např vést s mírným sklonem a na konci až za přívodem vzduchu dát něco takového https://www.ventila.cz/ventila-kruhova- ... 8zEALw_wcB
3) centrální jednotku s bypassemba nejlépe i ovládání přes mobil
4) jakékoli rady co Vás napadnou

Díky moc
Jakub

Re: Rekuperace se zemním výměníkem

PříspěvekNapsal: 08 led 2025, 10:13
od Jindra Mach
Zemní výměník je moře problémů a efekt skoro žádný. Provozuji jej 15 let a nikdy bych už do toho nešel. Předně je potřeba počítat s velkou dimenzí potrubí (alespoň DN200) jinak vzniká poměrně zásadní tlaková ztráta na vstupu (můj případ), která zcela rozhodí regulaci při přepínání na sání z fasády. Omezením sání přes výměník, jednotka vytváří v domě podtlak a to nese mnoho nepříjemností. Jen málokterá jednotka dokáže zvýšit výkon sacího ventilátoru natolik rozdílně od odtahového, aby se rovnovážný stav nerozhodil. Když je zapnut zvýšený odtah z WC, koupelen nebo z kuchyně, když manželka vaří, je to nerealizovatelné. Musela by se koupit jednotka zcela naddimenzovaná potřebám RD. Problémy jsou se samotnou realizací. Trubky nemůžete natírat ničím, co by snižovalo přenos tepla. Zároveň musí být trubky uložené v materiálu, který dobře vede teplo, písek není úplně ideální. Pokud trubky neobsypete pískem, hrozí deformace tlakem. Silnostěnné trubky zase špatně vedou. Já si přes trubky udělal příjezdovou cestu, tlak mi je zdeformoval a do spojů teklo. Rozebíral jsem dlažbu, bagroval, trubky měnil a zabetonoval. To by bylo asi ideální v celé délce. Bohužel pro mě už prakticky neřešitelné, musel bych zbourat i přístřešek pro auta. Mohl bych pokračovat s problémy s kondenzátem, čerpání, čištěním, samotnou regulací přepínání výměník/fasáda. Je víc důvodů proč to nedělat .