Zajištění chodu jednotky v zimě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Zipper » 25 lis 2011, 21:40

mirek píše:To je skutecne zajimave - vzhledem k tomu, ze jimam kondenzat do "kyblu", tak vim kolik ho vytece - letos od zacatku rijna uz vylevam asi paty - rekuperacka tedy za dva mesice vyprodukovala cca 50 litru vody :-)

Mě z hadice na kondenzat vytýká voda trvale.
Zipper
 

od mirek » 25 lis 2011, 22:45

I v lete? To bych to tedy te jednotce musel vytknout :-)
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Leon » 26 lis 2011, 02:27

mirek píše:I v lete? To bych to tedy te jednotce musel vytknout :-)
Pokud má Zipper aktivní a v létě chladí, může mít kondenzát celoročně :)
Leon
 

od metball » 03 pro 2011, 16:23

Jako obvykle,
Thumbs Up,
Leon.

PS:
A už mne čeká jen Přestupný Rok (366 není 365, žeáno!) :idea:

PPS:
A Šestá Hvězda Furt NIGDE :lol:

PPPS:
viewtopic.php?f=19&t=612
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od 4technik » 20 led 2012, 13:23

Zajistí FU/HP 15 jednotce Nilan Eco Top opravdu to, že nezamrzne i při -15°C? Je to už prakticky ověřené?

A je možno instalovat HP 15 jednotku do nezatepleného prostoru?
Možná obalenou izolací, jinak by patrně docházelo k zamrzání kondenzátu v době vypnutého větrání také...
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Martin Šperl » 20 led 2012, 22:37

4technik píše:Zajistí FU/HP 15 jednotce Nilan Eco Top opravdu to, že nezamrzne i při -15°C? Je to už prakticky ověřené?
Na webu jsou data, kde při venkovních -15°C proudí z trubic -3°C, tato venkovní teplota je limitní, ale ani tak by běžné jednotky ještě při -3°C na vstupu zamrzat neměly.

4technik píše:A je možno instalovat HP 15 jednotku do nezatepleného prostoru?
Možná obalenou izolací, jinak by patrně docházelo k zamrzání kondenzátu v době vypnutého větrání také...

Nezateplený prostor žádné rekuperační jednotce nepřidá, ale samozřejmě se běžně v průmyslu používají i venku stojící a to i takové, které mají integrované tepelné trubice.
Martin Šperl
 

od ALF » 23 led 2012, 20:25

Ako teda predohriať studený vzduch, ak nie je k dispozícii zemný register?

Na internete som našiel elektrické alebo teplovodné ohrievače, ktoré sa dávajú na rúru a zohrievajú vzduch. Je to riešenie vhodné a účinné proti zamŕzaniu výmenníka?
Uživatelský avatar
ALF
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 led 2012, 19:06

od Pedro » 24 led 2012, 00:37

ALF píše:Ako teda predohriať studený vzduch, ak nie je k dispozícii zemný register?

Na internete som našiel elektrické alebo teplovodné ohrievače, ktoré sa dávajú na rúru a zohrievajú vzduch. Je to riešenie vhodné a účinné proti zamŕzaniu výmenníka?

Lepší jsou elektrický, vodní potřebují protimrazovou ochranu :D Vážně když ti vypne zdroj ohřevu, voda v ohříváku zmrzne a roztrhá ho. Zase musíš mít čidla, co vypnou přívod vzduchu. Zemní registr je věc docela pasé. Optimální je elektrický předehřev nebo tepelný trubice.
Pedro
 

od 4technik » 24 led 2012, 09:11

Má tady už někdo nainstalované tepelné trubice? A proč na webu nilan píšou že byly vyrobeny jen pro řadu VP ? Taky jsem nenašel o FU / HP 15 více informací na webu Nilan než základní info pod Nilan VP 15 zde:
http://www.nilan.cz/images/logo2/vpl15t.pdf
kde mě mate uváděné zapojení HP 15 jednotky(přívod venkovního sání na jedné straně a výfuk odpadního vzduchu na druhé)

a nebo trochu větší info zde:
http://registrace.zelenausporam.cz/gallery/106238-vpl_15_28_prospekt_pro_tisk.pdf

Jak je to tedy s tím zapojením například k Nilan Eco Top?
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Martin Šperl » 24 led 2012, 09:55

4technik píše:Jak je to tedy s tím zapojením například k Nilan Eco Top?

K jednotce Nilan ECO Top a obecně k jakékoliv jiné jednotce lze tepelné trubice připojit jako pasivní prvek, který nezamrzá. Když uvážíme kolik dní v roce bude -15°C a více, tak je to ideální rekuperace do nízkých teplot a lze ji použít místo zemního registru.
..
Díval jsem se na obrázek zde viewtopic.php?f=18&t=840&start=20 a musím říci, že je to tam špatně namalované, pokud budeme sledovat barvy šipek a změnu barvy z modré do červené jako ohřev. Možná to tak míněno nebylo, směr proudění a barvy by ale měly být takto:
heatpipe01.png
heatpipe01.png (6.69 KiB) Zobrazeno 17562 krát

Bez dovolení Leona (doufám, že mi promine) použiji jeho obrázek a ještě upravím pro zapojení s typem Nilan VPL15 a jak požadoval 4technik pro Nilan ECO top.
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 24 led 2012, 10:13

Na obr. 2 je schéma zapojení jednotka s aktivní rekuperací NILAN VPL15 a tepelné trubice.
heatpipe02.png
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 24 led 2012, 10:41

Obr.3 je schéma pro propojení tepelných trubic a NILAN ECO Top, myslím si, že už je názorné, jak se tepelné trubice k jednotkám připojují.
heatpipe03.png
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 24 led 2012, 11:24

Ještě přidám poslední obrázek zapojení s NILAN ECO horizontální verze.
heatpipe04.png

Když mají jednotky vlastní filtraci, je možné z nich filtry vyjmout.
Martin Šperl
 

od 4technik » 24 led 2012, 16:00

Díky za zpracované obrázky. Je to hned jasnější. Celou dobu jsem totiž měl za to, že se předehřívá nasávaný čerstvý vzduch od zbytkového tepla z odpadního vzduchu.
A ono je vlastně předřazen ještě jeden výměník do serie...

Ještě mě ale vyplynuli další otázky..

Budu moci jednotku FU / HP 15 pootočit aby nasávání a odtah bylykolmo nahoru a jednotka tak mohla být přímo nad Nilan Eco TOP uvnitř technické místnůstky?

Nebude na jednotku Nilan Eco Top už zásadní problém vysoká tlaková ztráta, když přibyde dalších až 35Pa a tedy zda se nemění něco pro můj podkrovní dům o větraném objemu cca , dole 175m3 a v podkroví cca 190m3, celkem tedy 365m3 a řekněme standartně 5 lidí?

Co se stane, když odsávaný vlhký vzduch zamrzne v FU/HP 15 jednotce při mrazech větších jak teplotě odsávaného vzduchu? Řekněme že odjedeme na dva týdny na dovolenou, nastavíme cca 10°C vnitřní teplotu necháme provětrávat Eco Top na minimum. Venkovní teplota bude nižší jak -11°C, klidně vezměme případ z minulé zimy kdy přes noc klesla teplota i pod -20°C...

Nedojde například k poškození FU/HP 15 zvětšením objemu námrazy a tedy ucpáním přívodu vzduchu nebo následně ventilátorů v Eco Top, které se nebudou chladit při ucpaném přívodu?

Nebo všeobecně - nečíhají ještě nějaké jiné záludnosti ohledně takto spojené soustavy?
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Leon » 25 led 2012, 00:54

Zdravím pana Šperla a děkuji, že našel botu v mým nákresu.
4technik píše:Budu moci jednotku FU / HP 15 pootočit aby nasávání a odtah bylykolmo nahoru a jednotka tak mohla být přímo nad Nilan Eco TOP uvnitř technické místnůstky?
To nepůjde, všimněte si kondezační vany, vytékal by kondenzát.
4technik píše:Nebude na jednotku Nilan Eco Top už zásadní problém vysoká tlaková ztráta, když přibyde dalších až 35Pa a tedy zda se nemění něco pro můj podkrovní dům o větraném objemu cca , dole 175m3 a v podkroví cca 190m3, celkem tedy 365m3 a řekněme standartně 5 lidí?
35 Pa je včetně filtrace, když se v ECO vyndají, bude ztráta cca 15Pa a to je v pohodě.
4technik píše:Co se stane, když odsávaný vlhký vzduch zamrzne v FU/HP 15 jednotce při mrazech větších jak teplotě odsávaného vzduchu? Řekněme že odjedeme na dva týdny na dovolenou, nastavíme cca 10°C vnitřní teplotu necháme provětrávat Eco Top na minimum. Venkovní teplota bude nižší jak -11°C, klidně vezměme případ z minulé zimy kdy přes noc klesla teplota i pod -20°C...
V HP k namrznutí nedojde, je to výměník stavěný právě do mrazu, ale teplota odtahu stíhá udržet kondenzát nezamrznutý. Minulou zimu nezamrznul ani při venkovní -19°C (to bylo nejmíň, co jsem zatím na vstupu naměřil). 10°C v domácnosti je už dost málo, co na to třeba kytky? Já držím teplotu trvale nad 18°C i když nikdo neni doma.
4technik píše:Nebo všeobecně - nečíhají ještě nějaké jiné záludnosti ohledně takto spojené soustavy?
Nevím o ničem.
Leon
 

od Martin Šperl » 25 led 2012, 10:16

4technik píše:Co se stane, když odsávaný vlhký vzduch zamrzne v FU/HP 15 jednotce při mrazech větších jak teplotě odsávaného vzduchu? Řekněme že odjedeme na dva týdny na dovolenou, nastavíme cca 10°C vnitřní teplotu necháme provětrávat Eco Top na minimum. Venkovní teplota bude nižší jak -11°C, klidně vezměme případ z minulé zimy kdy přes noc klesla teplota i pod -20°C...

K zamrznutí by dojít nemělo, jak píše Leon. My jsme se jistili tím, že čidlo z výměníku jsme natahovali do potrubí k výměníku HP. Jakmile teplota klesala pod nebezpečnou mez, jednotka se vypne. Možná je to zbytečná opatrnost, protože skutečně ani při 10°C odtahu k namrzání docházet nemůže.
Martin Šperl
 

od 4technik » 25 led 2012, 12:11

Leon píše:Zdravím pana Šperla a děkuji, že našel botu v mým nákresu.
4technik píše:Budu moci jednotku FU / HP 15 pootočit aby nasávání a odtah bylykolmo nahoru a jednotka tak mohla být přímo nad Nilan Eco TOP uvnitř technické místnůstky?
To nepůjde, všimněte si kondezační vany, vytékal by kondenzát.



Kondenzační vanu na tom malém obrázku bohužel nevidím. Nicméně teď mám o jednu starost víc, když musí být umístěna tak jak je nakreslená

- zatím jediné řešení co mě napadá je umístit HP jednotku do nezatepleného půdního prostoru, kam bych musel udělat přístup ze střechy.
Takže řekněme 2x ročně lézt na střechu, rozebrat nějaké obložení izolací a vyměnit filtry.
A to mi samozřejmě nepřijde jako dobré řešení..

A pokud by kondenzát stékal rovnou svislými trubkami z HP 15 do Eco TOP jednotky asi na to není Eco TOP stavěná..

Safra to bude ještě oříšek..
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Leon » 25 led 2012, 15:43

4technik píše:Kondenzační vanu na tom malém obrázku bohužel nevidím. Nicméně teď mám o jednu starost víc, když musí být umístěna tak jak je nakreslená
Je to vlevo dole, vpravo dole je opřený filtr.
4technik píše:- zatím jediné řešení co mě napadá je umístit HP jednotku do nezatepleného půdního prostoru, kam bych musel udělat přístup ze střechy.

Na půdu nic nedávejte, to je moc komplikací najednou.
4technik píše:Takže řekněme 2x ročně lézt na střechu, rozebrat nějaké obložení izolací a vyměnit filtry. A to mi samozřejmě nepřijde jako dobré řešení..
"Dobře si to předsedo řekl" :-)
4technik píše:A pokud by kondenzát stékal rovnou svislými trubkami z HP 15 do Eco TOP jednotky asi na to není Eco TOP stavěná..
To by neklaplo.
4technik píše:Safra to bude ještě oříšek..
Dejte to nad sebe a propojte flexinama, to by nešlo? Nebo dát HP někam do tepla na chodbu do nějký vestavěný skříně? HP jsou úplně tichý, v nich neni žádný motor.
Leon
 


od 4technik » 25 led 2012, 17:14

Právě že s ohledem na rozměry prostoru pro rekuperační jednotku, který je ze 115 příčkovky do tvaru [ a má rozměry cca 1110mm x 700mm po omítnutí a oštukování a musím ještě do něho začlenit nějaké dveře nebo otevíravou předstěnu kvůli zakrytí a hlavně asi i hluku do chodby...

Je to výklenek na konci chodby v podkroví....



Tak kyž jsem to přeměřil, možná, že by se to tam i vešlo! Výklenek má rozměry nakonec 1225mmx720mm
Naposledy upravil 4technik dne 24 úno 2012, 15:19, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

PředchozíDalší

Zpět na Vzduchotechnika

cron