Zajištění chodu jednotky v zimě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od daavidok » 04 říj 2016, 19:27

Ano mate zrejme pravdu, diky za nazor - byl pro me prinosny. No a co ten predehrev ?
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Milan46 » 05 říj 2016, 22:34

Mathilda píše:Enthalpický výměník má zásadní problém. V domácnostech se běžně produkují VOC látky a některé z nich, zejména formaldehyd, jsou vysoce rozpustné ve vodě, vzdušné vlhkosti.

Formaldehyd je plyn. Když se sloučí s vodou, dostane se s vlhkostí zpět do místnosti. Filtrací jej od vody zpět neoddělíte. Kdyby náhodou ano, následuje nerudovská otázka, co se s ním stane? Jako plyn by musel někam uniknout, jednotky mají prakticky dokonalou vzduchotěsnost. Kam by se tedy ztratil? Podle mého úsudku se nijak neseparuje a prostě se vrací s vzdušnou vlhkostí zpět do čistého interiéru.
Milan46
 

od Radek ml. » 19 úno 2018, 22:45

Jaký máte názor na tento typ jednotky? Je vybavena předehřevem a má celkem příznivou cenu.
Má tuto jednotku někdo v rd?
http://www.multivac.cz/produkty/rekuper ... otky-venus
Radek ml.
 

od luftak-z-jihu » 01 pro 2023, 12:40

Dobrý den, vytahuji staré téma, která se mě velmi týká. Kór v těchto dnech. A trochu na to spěchám.

Mám v domě nainstalovanou pasivní rekuperační jednotku Sentinel Kinetic Advance SX (dnes po zkušenostech bych už volil aktivní :roll: ) a bohužel mi nikdo koho se realizace u mě týkala neřekl, že v mrazech pod -3°C jednotka neběží. Tedy běží, ale na protimrazovou ochranou průtokem (rozuměj podtlakem) a vlastně reku nejede a čeká na vyšší teploty. Což může trvat i dny. K čemu pak taková reku je, že?

Rozhodl jsem se situaci řešit a po konzultaci s prováděcí firmou, která má brzy přijet, se naskýtají 2 řešení protimrazové ochrany:

1) Ochrana elektrickým ohřívačem vzduchu.
Asi přímo od Regulusu (https://www.regulus.cz/cz/ohrivac-vzduc ... ky-125-400), i když to není ještě rozhodnuto. Ten od Regulusu nevím jestli má nějakou řízenou regulaci výkonu a nebo jede rovnou na 100 %. Nikde se nepíše a z Regulusu pořád neodpověděli. Řešení jednoduché, lehké na instalaci a na pořízení levné. Na provoz už to je otázka. Nikdo mi není schopný říci nic přesnějšího.

2) Ochrana teplovodním ohřívačem napojeným na tepelné čerpadlo. Typ není vybrán, ale nejblíž realitě by byl tento typ https://www.luftuj.cz/p/teplovodni-ohri ... 125-2-2-5/. Firma co bude instalovat se teplovodní snaží protlačit, protože jen napojí a nemusí řešit nic víc. Bohužel už mi neumí odpovědět jak to bude s protimrazem, když do ohřívače půjde teplota vody jen cca 30°C jako do podlahy a ne těch 55°C co má ochrana v prospektu - jaký bude výkon a do kolika stupňů pod nulou pojede. Neřeší ani protimrazovou ochranu tohoto ohřívače a už vůbec jak by se vypínal přívod vody, kdyby mrazy skončily nebo šly nárazově nad nulu (což je běžný denní jev v zimě). Prostě spousta otázek.

V zimě mi do domu stačí cca 70-80 m3/h vzduchu. Odvod vlhkosti funguje a v domě je příjemné klima a vzduch, Nepotřebuji nějak velké vykony. Rekuperaci mám hlavně z důvodu komfortu v domě z hlediska vzduchu a ne kvůli nějkému velkému šetření a získávání zpětné energie. Ale zase nechci mít spuštěnou reku na by-pass v zimě (druhá varianta protimrazové ochrany) a pouštět si domů úplně ledový vzduch, nechci jí mít ani x dní na podtlak a nebo jí mít zbytečně vypnutou.

Vím, že je to zapeklitá otázka, ale jakou ochranu zvolit? Kdyžtak můžete poslat odkaz i na konkrétní typ či produkt.

Předem děkuji
Uživatelský avatar
luftak-z-jihu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2023, 12:26

od Král » 01 pro 2023, 23:31

Ochrana teplovodním předehřevem je špatně. Je to složité, muselo by to být s nemrznoucí směsí, protože stačí výpadek proudu, přestane se točit čerpadlo a vše zamrzne.
Elektrický předehřev je správná cesta, je to jednoduché. Regulaci mají předehřevy většinou automatickou z výroby (nastaveno kolem max. 5 °C za předehřevem) nebo manuálně nastavitelnou. Nic složitějšího nechtěj. Většinou se dodávají i s čidlem integrovaným nebo externím (nezapomeň na správnou pozici za předehřev a před sání jednotky). Chce to k němu přístup, mají resetování pojistky pro případ přehřátí.
Král
 

od Atlantis » 03 pro 2023, 20:40

luftak-z-jihu píše:2) Ochrana teplovodním ohřívačem napojeným na tepelné čerpadlo. Typ není vybrán, ale nejblíž realitě by byl tento typ https://www.luftuj.cz/p/teplovodni-ohri ... 125-2-2-5/. Firma co bude instalovat se teplovodní snaží protlačit, protože jen napojí a nemusí řešit nic víc. Bohužel už mi neumí odpovědět jak to bude s protimrazem, když do ohřívače půjde teplota vody jen cca 30°C jako do podlahy a ne těch 55°C co má ochrana v prospektu - jaký bude výkon a do kolika stupňů pod nulou pojede. Neřeší ani protimrazovou ochranu tohoto ohřívače a už vůbec jak by se vypínal přívod vody, kdyby mrazy skončily nebo šly nárazově nad nulu (což je běžný denní jev v zimě). Prostě spousta otázek.

55°C bys určitě nepotřeboval. Na protimrazovou ochranu by úplně stačilo, kdyby tam kolovala 15°C voda - ty potřebuješ ten vzduch dostat na 0°C, ne ho ohřívat jako fén.... Ale jak píše Král, mohl by tam být problém se zamrznutím při výpadku napájení nebo spíš jen výpadku napájení čerpadla (ať už tech. problém, nebo špatně nastavená regulace čerpadla/ventilu). Kdyby vypadlo napájení jako celek, tak se zastaví ventilátor a přirozeným prouděním se neudělá zase takový průvan, aby to zamrzlo.
Regulace mě napadá úplně stejně jak radiátory - prostě by tam byl termostat a elektrický NC ventil co by se otevíral při poklesu pod třeba 3°C. Průtok by se vyladil tak, aby to stíhalo i ve velkém mrazu a zároveň zbytečně neohřívalo ten vzduch.

Samozřejmě elektrický předehřev bude spolehlivější, jednodušší na regulaci atd, jen to prostě bude dražší teplo, než z tep.čerpadla žejo...otázka, kolik kWh to ročně spotřebuje, ale v našich podmínkách to asi nemá smysl komplikovat...
Já mám Brink s předehřevem integrovaným a teď v noci kdy je -4°C tak to pulzuje 1kW spirálu, ale ve výsledku to za noc spotřebovalo cca 1kWh (pokud to ta "chytrá" zásuvka ukazuje dobře), takže úplně v pohodě. Předehřev se zapíná při -2°C (to nejnižší, co tam šlo nastavit :D )
Průtok jsem měl cca 180m3/h - mám to rozdělený mezi barák a garáž, kterou tím mírně vyhřívám a hlavně suším (nechci mít mokrý auto v 85% vvlhkosti jako tam bylo dřív)

luftak-z-jihu píše:1) Ochrana elektrickým ohřívačem vzduchu.
... Regulusu nevím jestli má nějakou řízenou regulaci výkonu a nebo jede rovnou na 100 %. Nikde se nepíše a z Regulusu pořád neodpověděli..


Pokud to tam nepíšou, tak to bude ON/OFF. Prostě nějakým kolečkem nastavíš teplotu a zima -> cvak, pojede plný výkon, jak se oteplí a překoná to hysterezi, cvak- >vypne. Hledal bych něco, co umí plynule regulovat výkon, abys zbytečně v zimě netopil 400W úplěn zbytečně
Co ty předehřívače na tom luftuj.cz? píšou tam "• výstupní teplota je plynule řízena 0–100%, interně lze nastavit potenciometrem 0–30 °C". Tak těm bych zkusil napsat, jestli je to opravdu ono, nebo tím marketing myslel něco jiného..
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od Král » 04 pro 2023, 00:19

Určitě bych volil elektropředehřev. Funguje to tak, že čidlo , které je umístěno většinou za předehřevem zareaguje na pokles teploty průchozího vzduchu např. na -3°C, spustí ohřev plným výkonem ON a jakmile z ohřívače jde více než +3°C, vypne OFF. Regulaci výkonu dělá právě frekvencí vypínání a zapínání ohřevu. Je to na to stavěné, takže v tom není žádný problém s opotřebením. Není ani problém, pokud do výměníku fouká mírně mínusová teplota, z druhé strany do výměníku zase vstupuje teplý vzduch a do určité míry to udrží nezamrzat. Ohříváním sání nad +3 °C už by se výrazně snižovala účinnost rekuperace.
Král
 

od luftak-z-jihu » 04 pro 2023, 08:02

Děkuji za názory. Rozhodování je všelijaké, ale nakonec bude ta elektrika. V zimě nám proud čas od času vypadne a tak nechci s teplovodním nic riskovat. I když řešení je to zajímavé a do budoucna s nejnižšími náklady.

Vezmu tu spirálu od Regulusu a nebudu to nějak komplikovat. Na Luftuj mají příhřevy od Elektrodesignu a postupnou regulací výkonu, ale zas cena je víc než dvojnásobná na pořízení a těžko říct, jak by to fungovalo. Jak mi už napsali z Regulusu, tak ten jejich příhřev má jen on/off. Ale jak to chápu já, tak dní, kdy to pojede v kuse x hodin se spotřebou těch 400 W bude málo a jinak si to bude pulzovat a spotřeba bude mnohem měnší. Příklad spotřeb za noc s 1 kW spirálou je nejlepší. A já budu mít nastavený průtok jen na cca 80 m3/h. V zimě mi to v noci stačí.
Uživatelský avatar
luftak-z-jihu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2023, 12:26

od Atlantis » 04 pro 2023, 12:16

Tady ještě posílám spotřeby dneska, kdy bylo v noci kolem -9C, to už byla ta spotřeba vyšší. 3kWh od půlnoci do 11:00
Průtok nastaven na 130m3/h. Ten zub ke 30% (300W cca) kolem půlnoci jsem zkoušel jak ten výkon vyleze, když se dá vyšší průtok (250m3/h)

Ale nezapomínej na to, že ta moje jednotka ten výkon reguluje dle teploty a průtoku. Pokud ty tam budeš mít jednoduchý ON/off co kdoví jak řídí to spínání...tak můžeš mít ty spotřeby dost jinde.... já bych si to asi řídil nějakým SSR nebo triakem (= prostě stmívač) dle reálné teploty. V rámci smarthome už řeším jiný podobný kraviny :lol:
Přílohy
Výstřižek.JPG
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od luftak-z-jihu » 04 pro 2023, 13:31

Tak uvidím co ještě vypadne z podpory na Regulusu. Možná si ten elektrický příhřev dokáže regulovat jednotka - má v sobě zabudované aktivní výstupy pro předehřev. Pochopitelně by pak musel být asi odstaven temrostat na příhřevu. Zatím je to ze všech stran takové všelijaké. :D Tak uvidíme...

Pochopitelně budu mít přístup k termostatu, takže kdybych věděl, že x dní budou v pohodě teploty, jen bych otočil kolečkem a nic by se nespínalo. Nechal bych zaplé jen v případě očekáváných mrazů pod -4°C nebo v případě zimní dovolené při nepřítomnosti.
Přílohy
Snímek obrazovky 2023-12-04 122332.png
Uživatelský avatar
luftak-z-jihu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 pro 2023, 12:26

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnika