Krátká životnost výměníků se zpětným vracením vlhkosti

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Mildan » 21 dub 2011, 13:30

Uvažuji o koupi jednotky Paul. Vše by bylo v pořádku, ale narazil jsem na problém s životností elntalpických výměníků, které umějí vracet vlhkost. Podle technika od Paulu je životnost max. 5-6 let. Následně je potřeba vyměnit. Když tohle propočtu, je to nejdražší zpětné vracení vlhkosti, co si dovedu představit. Problematická je i údržba. Každý výměník se zanáší, vymyje se a funguje dál. Výměník se zpětným vracením vlhkosti se nesmí ale v žádném případě mít vodou a má se jen nasucho vysát vysavačem. Máte někdo zkušenost?
Mildan
 

od Honza_JR » 21 dub 2011, 13:51

Při výběru rekuperace jsem se kdysi zajímal i o tuto značku. Kvůli znečišťování entalpických výměníků se tento měl používat jen v dobách kdy vlhkost požadujete přenášet (zimní období) a jinak výměník obyčejný a v doádvce tenkrát měli být oba typy. Paula jsem zavrhl kromě ceny hlavně kvůli nekompetenci firmy která jej tenkrát zastupovala, nyní je to snad již jinak.
Uživatelský avatar
Honza_JR
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 08 bře 2011, 08:42

od Mildan » 21 dub 2011, 14:29

Díky za bleskovou odpověď! Nevím, jestli jskou kompetentnější než dříve, ale mám pocit, že každý obchodník má své limity a kuří oka. Limit je dán naučeností formulek, které umí dokola opakovat a kuří oka vyplývají v diskuzích na internetu. Stačí mu na něj jen zlehka šlápnout a je zle. Myslím, že kuří oko opěvovaného výměníku s vracením vlhkosti je jeho životnost. Já si myslel, že je to doživotně funkční, pokud nedojde k mechanickému poškození. Jak znám obchodníky, nemohu se zbavit pocitu, že životnost bude ve skutečnosti ještě kratší. Výměna a skladování výměníku ještě mimo, mi připomíná nejlevnější jednotky, kde je místo by-passu propojovací díl. Jsem dost v rozpacích. O ceně raději nemluvím.
Mildan
 

od kolemjdoucí » 22 dub 2011, 18:23

Jakou životnost udává výrobce? Nebyl by nějakej odkaz?
kolemjdoucí
 

od jarda » 27 dub 2011, 03:11

Napsal jsem výrobci dotaz a dostal jsem následující odpověď
(můj překlad) - Vážený pane, záruka na výměník tepla s náležitou péčí a údržbou je 5 let. Životnost může být 10 let i více. To závisí od způsobu instalace, užívání - provozních podmínkách a údržbě.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Mildan » 27 dub 2011, 09:16

Já bych doplnil informace získané od českého distributora. Trvalé zapojení přes zimu se nedoporučuje. Když budete mít zapojeno celou zimu, nevydrží ani tři roky, proto to vágní vyjádření o provozování. Někomu může vydržet desel let, ale znamená to celkem deset měsíců v provozu. Problematická je i proklamace 5 let záruk a životnosti. Prodejce mi nabízí standardní 2 roky záruky, žádné prodloužení na výměník. Další problém je čištění. Byl jsem jednoznačně upozorněn, že se nesmí mýt vodou a to je dost problém, každý výměník se zanáší.
Mildan
 

od Amigo » 30 dub 2011, 17:08

Neuvazovali ste riesit spatne vracanie vlhkosti rotacnym vymennikom? Napr. Systemair VR 400 DCV.
Uživatelský avatar
Amigo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 26 bře 2011, 06:43

od MIRAS » 01 kvě 2011, 12:06

Amigo píše:Neuvazovali ste riesit spatne vracanie vlhkosti rotacnym vymennikom? Napr. Systemair VR 400 DCV.

O rotačních výměnících je známá špatná těsnost, která se časem zhoršuje a nižší účinnost. Do rodinných domků nejsou příliš vhodné.
MIRAS
 

od wDDr » 05 kvě 2011, 12:39

Zajímáte-li se o jednotku se zpětným získáváním vlhkosti, doporučuji se podívat na http://hoval.cz/produkte.htm?gruppeid=w ... d=produkte
Toto zařízení vyvrátí pochybnosti o zmíněné životnosti výměníku, netěsnosti rotačních výměníků atd...
Uživatelský avatar
wDDr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 kvě 2011, 12:33

od MIRAS » 05 kvě 2011, 15:27

Nechápu myšlenkové pochody prodavačů. Neviděl jsem ještě žádnou homepage prodejce,který by dokázal něco vyvrátit. Vždy je to jen reklama. Trochu jinak. Rotační výměník není to samé deskový entalpický. Rotační výměník je v principu jiný a lepší, nedostatkem je menší účinnost samotné jednotky a menší těsnost. Zpáky k prodavačům. Toto jsou naprosto nezpochybnitelná a nevyvratitelná a logická fakta. Když se je snažíte "vyvrátit", děláte si do vlastních gatí. Když se něco v jednotce točí, nikdy a hlavně ne trvale dokážete zajistit stejnou těsnost jako pevného dílu. Rotační výměník se točí a opět z logiky věci se postupně pootočí studeným do teplého, to nikdy nemůže proběhnout najednou. Výměník (rotor) se pootáčí pomalu. V daný okamžik je rekuperační účinnost minimální, protože část teplého výměníku je v proudu odtahového vzduchu a část v přívodním, stav nabití není lineární a dochází k postupnému střídání vybití a nabití rotoru. Nemůžete nikdy docílit stejného efektu jako u stacionárního deskového výměníku. Proto doporučuji akcentovat přednosti a nepopírat nedostatky, jen tak nebudete lidem pro blázny.
MIRAS
 

od wDDr » 05 kvě 2011, 21:52

To MIRAS: Předpokládám, že jste reagoval na můj příspěvek.
1) Nejsem prodavač, to si příště můžete odpustit!
2) Reagoval jsem na téma, tj. na životnost výměníku a na Vaši poznámku ohledně netěsnosti, nikoliv na účinnost! Ačkoli i o účinnosti by se dalo dost polemizovat, byť máte částečně pravdu.
3) Na homepage opravdu těžko naleznete technickou argumentaci, většinou tam bývá jen bla bla..
Ale asi jste toho viděl málo, protože kdybyste dál hledal a zkoumal, tak byste i našel a třeba i připustil, že nějaký chytrý hlavy prostě přišly na to, jak netěsnost u rotačních výměníků eliminovat.. trvale eliminovat!! A tehdy možná přestanete tvrdošíjně trvat na Vaší logice, že co se točí,tak netěsní! Abych byl přesný: Ono to opravdu profukuje, jenže otázkou je odkud kam!! Ne všechno je teleshopping od Horsta...
Uživatelský avatar
wDDr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 kvě 2011, 12:33

od MIRAS » 06 kvě 2011, 10:24

Kdo tedy jste? Koupil jste si to domů? O to nejde. Já chci říct jenom tolik, že jednotky s rotačním výměníkem mají svá plus i mínus. Viděl jsem různé způsoby řešení těsnění a vím o tom své. K některým novým strojům jsme rovnou dostali náhradní těsnění rotoru. Nemá smysl tyhle věci pitvat, protože se toho někdo chytne a začne rotační jednotky šmahem shazovat. To je velká chyba, ale potíráním určitých specifik jim děláte medvědí službu.
MIRAS
 

od Martin Šperl » 02 říj 2011, 23:57

Mám k dispozici fotky rozebraných deskových výměníků na jednotlivé lamely. Jedná se o výměníky stejné velikosti (lze je v jednotkách zaměnit). Výrobce si nechám zatím pro sebe, jde o to, podívat se na zoubek na jedné straně dnes velmi často zmiňovaných výměníků se zpětným vracením vlhkosti (entalpické) a klasický křížově protiproudý výměník. Zatím jen základní foto, detaily přidám později.
výměník ENT.jpg
výměník PAS.jpg
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 03 říj 2011, 20:32

V první řadě se všimněte jednotlivých cest vzduchovodů. Teplosměnná plocha u pasivních výměníků je násobně větší. Přidám i detaily. Drobné lamelky jsou naskládané jako harmonika a daly by se "natáhnout" celkově na cca 2 metry. Teplosměnná plocha je základním předpokladem velké účinnosti. I laikovi musí být jasné, že stejně veliký entalpický výměník musí mít jednoznačně menší tepelnou účinnost.
Druhý postřeh se týká použitého materiálu, entalpický výměník je vyroben z "papíru". Přesně z těchto důvodů jej nelze čistit proplachováním vodou jako běžné výměníky a samozřejmě použitému materiálu odpovídá životnost.
výměník ENT1.jpg
výměník PAS1.jpg
Martin Šperl
 

od mirek » 03 říj 2011, 21:38

Takze jake navrhujete rozumne opetreni, aby v mrazech nedochazelo k nadmernemu vysouseni vzduchu v dome?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Peggin » 04 říj 2011, 10:25

mirek píše:Takze jake navrhujete rozumne opetreni, aby v mrazech nedochazelo k nadmernemu vysouseni vzduchu v dome?

O čem to je? Že se nějaký vzniklý kondenzát zpětně odpaří? Stačí jakýkoliv odparník = natočit vodu na misku a efekt je stejný.
Peggin
 

od jarda » 04 říj 2011, 12:51

jsou výměníky "papírové", ale i "plastové"
"přestup hmoty" (terminus technikus) není o změně skupenství
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Martin Šperl » 04 říj 2011, 14:59

jarda píše:jsou výměníky "papírové", ale i "plastové"
"přestup hmoty" (terminus technikus) není o změně skupenství

Neznám výrobce plastových entalpických membrán, papír bývá někdy nahrazen speciální textílií, ale je ještě dvakrát dražší než papírový. Výměník sice má plastové boky a vnitřní oddělovací membrány, ale lamely jsou z papíru (textílie).
..
Pokusil jsem se lamelu zapálit a hoří špatně jako fotopapír z katalogů.
výměník ENT2.jpg
Myslím si, že nikdo ale nemusí mít obavu z nějaké vznětlivosti. Nejsem požární zkušebna, ale zvýšeného požárního nebezpečí bych se nebál.
..
Co mě ale zklamalo, je těsnost spoje distančních lamel a samotného papíru, pokusím se také detail nafotit.
Martin Šperl
 

od František Klocnar » 04 říj 2011, 23:10

Zdá se, že bublina zpětného zisku vlhkosti splaskla. Opět menší tepelná účinnost je nahrazena podvůdkem s připočítáváním kondenzačního tepla. Zajímalo by mne, jaký je povrch papírové membrány z hlediska adhese.
František Klocnar
 

od Martin Šperl » 06 říj 2011, 08:22

František Klocnar píše:Zdá se, že bublina zpětného zisku vlhkosti splaskla. Opět menší tepelná účinnost je nahrazena podvůdkem s připočítáváním kondenzačního tepla. Zajímalo by mne, jaký je povrch papírové membrány z hlediska adhese.

Františku, povrch papíru bych přirovnal k přírodní čtvrtce nebo pijáku. Jedná se o poměrně hrubý papír.
Martin Šperl
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika

cron