Vzdušná vlhkost v domě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Palouš » 23 dub 2011, 18:01

Na nedávném brněnském stavebním veletrhu jsem se zúčastnil přednášky o pasivních domech. Na závěr přednášky vystoupili majitelé pasivních domů a na otázku ohledně relativní vlhkosti odpověděl jeden z dotazujících, že nevětrá rekuperací trvale a přesto měl pokles v dřevostavbě až na 25%. V jiném vlákně tu doporučují nepřetržitě 24 hodin 7 měsíců v zimě větrat 200-300m3/h za hodinu. Pro běžný dům a běžnou rodinu 2+2 se mi to zdá neskutečně mnoho. Otázky tedy zní, kolik páry je schopna běžná rodina vyprodukovat za 24hodin do vzduchu a jakou intenzitou (objem/čas) větráte za 24hodin?
Palouš
 

od jarda » 23 dub 2011, 18:12

v zimě je vlhkost venkovního vzduchu velmi nízká (přestože relativní může být velká).
Proto při větrání dochází ke snižování i vnitřní vlhkosti (i když budu sušit prádlo a pěstovat květinky). Již na nějakém webu (tzb-info?) bylo spočítáno (nechce se mi to už ani hledat ani počítat) jak velké množství vody je třeba dodávat, a jak vekou energii k tomu musím dodat abych např při použití zvlhčovače páru ohřál na teplotu okolí.
čím větší větrání tím větší discomfort vlhkosti(suchého vzduchu) a tím víc spotřebované energie k jejímu odstranění.
Proto se používají i entalpické rekuperační výměníky, které tento nedostatek odstraňuji (otázku ceny neřeším - to je na další samostatný rozbor)
sám větrám trvale na min výkon, s občasným krátkodobým zvýšením a opravu je někdy problém v zimě udržet relativní vlhkost nad 35%. 2 roky po nastěhování nebyl problém.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 263
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Palouš » 23 dub 2011, 18:26

To je velmi obecné. Mně jde právě o ty hodnoty. Entalpické výměníky se řeší v jiném tématu, tam je problém s životností. Na zmíněné přednášce vystoupil i pan, tuším Mareček nebo Martínek, který je používá a na tento dotaz odpovídal, že právě díky malé životnosti má dva výměníky a přendavá je jen na nejnutnější období zimy. Neodpovídejte sem ohledně entalpických výměníků, na to je jiné téma. Já bych se chtěl dopátrat skutečné hodnotě vyprodukované páry. Pokud byste je našel, bylo by to velmi přínosné.
Palouš
 

od xman » 25 dub 2011, 12:55

Peterch píše:Je to horsie s vlhkostou. Clovek v priemere za hodinu vyprodukuje cca.60gr. vodnej pary. Ked su styria v dome, tak je to za hodinu cca.240gr. Samozrejme ked su aj kvety, a plus este manzelka susi cez zimu pradlo v dome, tak zakazdym, mame zhruba 1kg vodnej pary v dome. Problem je uz dnes s varenim, ked niekto ma zabudovanu indukcnu varnu dosku, a pouziva na taketo varenie vyvinute hrnce, tak z toho je minimalne mnozstvo pary (osobna skusenost).
xman
 


od MIRAS » 29 dub 2011, 18:52

pary.png

To není zas tak málo. Je jasný, že na vytápění je to blbost, ale něco vrátit zpátky by to mohlo hodit.
MIRAS
 

od kkk » 18 srp 2020, 14:00

V devadesátých letech jsme bydleli jsme v nezatepleném paneláku se starými okny, jak to tak bývalo a jako děti jsme ze suchého vzduchu měli pořád problémy s průdušky a byli často nemocný.

Pak jsem dostal 2 akvária, každé mělo 100L a najednou se náš zdravotní stav změnil.

V akvárkách bylo vzduchování (5-10W), které "protáčelo" vodu u hladiny a bublinky ze vzduchování trochu vystřelovali kapky do vzduchu.

Každý víkend jsem do akvárek doléval 1 - 2 kýble vody. A to byla akvária přikrytá z 90% plochy sklem.
kkk
 

od jarda » 07 zář 2020, 09:38

Já mám zkušenost s membránovými entalpickými výměníky PAUL, kde mi výrobce! garantoval 20 let. Mám v provozu několik kusů, nejstarší již 10let s naprostou spokojeností.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 263
Registrován: 26 úno 2011, 08:28


Zpět na Vzduchotechnika

cron