Vzdušná vlhkost v domě

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Palouš » 23 dub 2011, 18:01

Na nedávném brněnském stavebním veletrhu jsem se zúčastnil přednášky o pasivních domech. Na závěr přednášky vystoupili majitelé pasivních domů a na otázku ohledně relativní vlhkosti odpověděl jeden z dotazujících, že nevětrá rekuperací trvale a přesto měl pokles v dřevostavbě až na 25%. V jiném vlákně tu doporučují nepřetržitě 24 hodin 7 měsíců v zimě větrat 200-300m3/h za hodinu. Pro běžný dům a běžnou rodinu 2+2 se mi to zdá neskutečně mnoho. Otázky tedy zní, kolik páry je schopna běžná rodina vyprodukovat za 24hodin do vzduchu a jakou intenzitou (objem/čas) větráte za 24hodin?
Palouš
 

od jarda » 23 dub 2011, 18:12

v zimě je vlhkost venkovního vzduchu velmi nízká (přestože relativní může být velká).
Proto při větrání dochází ke snižování i vnitřní vlhkosti (i když budu sušit prádlo a pěstovat květinky). Již na nějakém webu (tzb-info?) bylo spočítáno (nechce se mi to už ani hledat ani počítat) jak velké množství vody je třeba dodávat, a jak vekou energii k tomu musím dodat abych např při použití zvlhčovače páru ohřál na teplotu okolí.
čím větší větrání tím větší discomfort vlhkosti(suchého vzduchu) a tím víc spotřebované energie k jejímu odstranění.
Proto se používají i entalpické rekuperační výměníky, které tento nedostatek odstraňuji (otázku ceny neřeším - to je na další samostatný rozbor)
sám větrám trvale na min výkon, s občasným krátkodobým zvýšením a opravu je někdy problém v zimě udržet relativní vlhkost nad 35%. 2 roky po nastěhování nebyl problém.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Palouš » 23 dub 2011, 18:26

To je velmi obecné. Mně jde právě o ty hodnoty. Entalpické výměníky se řeší v jiném tématu, tam je problém s životností. Na zmíněné přednášce vystoupil i pan, tuším Mareček nebo Martínek, který je používá a na tento dotaz odpovídal, že právě díky malé životnosti má dva výměníky a přendavá je jen na nejnutnější období zimy. Neodpovídejte sem ohledně entalpických výměníků, na to je jiné téma. Já bych se chtěl dopátrat skutečné hodnotě vyprodukované páry. Pokud byste je našel, bylo by to velmi přínosné.
Palouš
 

od xman » 25 dub 2011, 12:55

Peterch píše:Je to horsie s vlhkostou. Clovek v priemere za hodinu vyprodukuje cca.60gr. vodnej pary. Ked su styria v dome, tak je to za hodinu cca.240gr. Samozrejme ked su aj kvety, a plus este manzelka susi cez zimu pradlo v dome, tak zakazdym, mame zhruba 1kg vodnej pary v dome. Problem je uz dnes s varenim, ked niekto ma zabudovanu indukcnu varnu dosku, a pouziva na taketo varenie vyvinute hrnce, tak z toho je minimalne mnozstvo pary (osobna skusenost).
xman
 


od MIRAS » 29 dub 2011, 18:52

pary.png

To není zas tak málo. Je jasný, že na vytápění je to blbost, ale něco vrátit zpátky by to mohlo hodit.
MIRAS
 

od kkk » 18 srp 2020, 14:00

V devadesátých letech jsme bydleli jsme v nezatepleném paneláku se starými okny, jak to tak bývalo a jako děti jsme ze suchého vzduchu měli pořád problémy s průdušky a byli často nemocný.

Pak jsem dostal 2 akvária, každé mělo 100L a najednou se náš zdravotní stav změnil.

V akvárkách bylo vzduchování (5-10W), které "protáčelo" vodu u hladiny a bublinky ze vzduchování trochu vystřelovali kapky do vzduchu.

Každý víkend jsem do akvárek doléval 1 - 2 kýble vody. A to byla akvária přikrytá z 90% plochy sklem.
kkk
 

od jarda » 07 zář 2020, 09:38

Já mám zkušenost s membránovými entalpickými výměníky PAUL, kde mi výrobce! garantoval 20 let. Mám v provozu několik kusů, nejstarší již 10let s naprostou spokojeností.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od xsouku04 » 22 lis 2020, 17:04

Přesně tak. Osobně nerozumím tomu, proč se rekuperace dimenzují na 200-400 m3/hod, když v zimě to stejně nemůžete pustit o moci víc než 50 m3/hod jinak vás to zaživa vysuší. A na přelomu léta a v létě si klidně mohu pomoci i pootevřenou ventilačkou. Když jsou vedra, větrám celou noc oknem dokořán a docela to ochladí. Odpoledne musí být zavřeno.
Uživatelský avatar
xsouku04
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 lis 2020, 16:05

od all4technik » 22 lis 2020, 17:58

Má to hned tři dobré důvody. Prvním je nárazové provětrání, které potřebujete při použití WC, při smažení nebo když přeteče mléko na plotnu sporáku. Druhým jsou tlakové ztráty potrubí. Technicky se použije silnější jednotka, která má rezervu na pokrytí tlakových ztrát úbytkem celkového výkonu. Konečně třetím důvodem je amortizace jednotky, vždy je lepší, aby se ventilátor točil v optimálních otáčkách a nenarážel na své maximum. Jednotka má vyšší nominál, ale provozována je třeba jen na poloviční výkon. Když spojíte všechny tři důvody, je zřejmě, proč se jednotky dimenzují pro běžně veliké RD obvykle ve výkonech kolem 300 m3/h.
Spousta lidí neumí větrat ani okny, takže se nedivte, že nezvládají ani rekuperační jednotku. Například do projektů se velmi často udávají maximální průtoky, které jsou s ohledem zejména na hluk a celkový výkon jednotky pro jednotlivé pokoje. Mnoho uživatelů si tento údaj vezmou za doporučené ventilační množství, tvrdě požadují splnění daného průtoku a reálně i takto větrají. Není se co divit, že většina problémů s vlhkostí je právě proto, že lidé neumějí větrat a zbytečně pokoje převětrávají. Entalpické výměníky dnes nabízí prakticky každý renomovaný výrobce, ale že by to byla nějaká smyslu plná cesta, to nečekejte.
all4technik
 

od BNova » 25 lis 2020, 15:23

Vím, že když někdo vstoupí do diskuze na odborném poli, že je často políčkován za elementární neznalosti. Stejně bych ráda položila svůj dotaz. Vyhledávač mi našel zdejší fórum. Do rekonstruovaného domu vybírám rekuperaci a dodavatel přišel se dvěma návrhy DOMEO 210 za necelých 40 tisíc Kč a Jablotron Futura za 80 tisíc Kč. Když se zeptám,jaký je v nich jiný rozdíl než dvojnásobná cena, dodavatel odpověděl, že druhá nějak vrací vlhkost. Moc tomu nerozumím, ale jak může vracet něco, co v domě není? Určitě nějakou vlhkost vyprodukuji, ale bude to stačit? Co to je za vlhkost? Bude mi to vracet vlhkost, kterou odvětrám z koupelny? Jak to rozdělí mastnou páru z vaření? Tu mi také vrátí? Má vůbec ten investovaný dvojnásobek smysl? Děkuji za kompetentní rady. B. Nováková
BNova
 

od xsouku04 » 25 lis 2020, 16:05

BNova píše:Vím, že když někdo vstoupí do diskuze na odborném poli, že je často políčkován za elementární neznalosti. Stejně bych ráda položila svůj dotaz. Vyhledávač mi našel zdejší fórum. Do rekonstruovaného domu vybírám rekuperaci a dodavatel přišel se dvěma návrhy DOMEO 210 za necelých 40 tisíc Kč a Jablotron Futura za 80 tisíc Kč. Když se zeptám,jaký je v nich jiný rozdíl než dvojnásobná cena, dodavatel odpověděl, že druhá nějak vrací vlhkost. Moc tomu nerozumím, ale jak může vracet něco, co v domě není? Určitě nějakou vlhkost vyprodukuji, ale bude to stačit? Co to je za vlhkost? Bude mi to vracet vlhkost, kterou odvětrám z koupelny? Jak to rozdělí mastnou páru z vaření? Tu mi také vrátí? Má vůbec ten investovaný dvojnásobek smysl? Děkuji za kompetentní rady. B. Nováková


Větráním v zimě se vlhkost snižeju. A to jak přes rekuperaci tak třeba netěsnými dřevěnými okny. Ve starých panelákových bytech s dřevěnými okny tak býval nezdravě suchý vzduch i bez rekuperace a řešilo se to různými výparníky.
Dnes s plastovými okny bývá spíše problém opačný a to moc velké vlhko a orosená okna dveře a místa které hůře izolují. Rekuperace je tak vítaný způsob jak si snížit nezdravou vlhkost třeba z 60% na optimálních třeba 50%. Nemůžete ji ale pustit v zimě na delší dobu na plný výkon, protože by jste moha snadno mít nezdravou vlhkost třeba 30%.
Vracení vlhkosti je tak pro toho, kdo by chtěl i v zimě větrat na plný výkon, aby se zabránilo přehnanému vysušení. Třeba taková škola by určitě mohla chtít větrat na plný výkon. Ale budete chtít trvale větrat na plný výkon v zimě i vy? Normy říkají, že by se tak větrat mělo, ale jsou to nejspíš nesmyslné normy, jak je to u norem normální? Narazil jsem často na to, že vracení vlhkosti je problémové a výměník může mít omezenou životnost a není tak jisté jestli do toho jít ...
Uživatelský avatar
xsouku04
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 lis 2020, 16:05

od BNova » 26 lis 2020, 08:38

Velmi děkuji za odpověď. Na rekonstrukci jsem sama a každá ušetřená korunka se velmi hodí. Potvrdím levnější jednotku, když mi tak radíte, s klidným vědomím, že kupovat Jablotron by bylo vyhazování peněz. Stejně mi nebylo podvědomě příjemné, aby se mi vracela pára z vaření do celého domu. B.Nováková
BNova
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron