Jak chladit podkroví?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od metball » 03 čer 2011, 21:34

Ave PT readers.

Čím víc si srovnávám v hlavě každodenní reálné poznatky
z relativně dobře zateplených "baráků",
tím víc vidím toto:

1) Zapoměli jsme rozdat dresy.
Zimní teplo - to by byly naši domácí.
Letní teplo - to by byly hosté.
(ano -y, tepla jsou neživotná ;) )

2) Postavili jsme kolem sebe cosi, jako stěnu z diod či zpětných klapek.
Ven, ty hodné zimní teplo, nesmíš.
No a ty zlé letní, šupajdá a pudeš pěkně samo. :twisted:

3) Brutálně kašleme na poučku, že mimo vakua (= absence látky)
má každá látka jak
tepelný odpor tak i
kapacitu.
Jakmile se jednou masa nabije, je opět potřeba ji zase vybít.
A elektrikáři ví, co to je časová konstanta!

4) Už vůbec prdíme na to, co nám dokáže vyvést čtvrtá mocnina.

5) O nedostatcích v praktikování základních pouček geometrie píši na více dalších místech.

Co z toho plyne pro boj s přehříváním?

Když se nám plíživě nabije lehká konstrukce střechy (tu 50 onde 77.77°C),

a pak na nás sálá 33.333°C skutečně velkou plochou,

a mi se ji snažíme
srandovními 3-6 [W m^-2 K^-1]
odejmout teplo přes kapacitu vzduchu 900 [J m^-3 K^-1]
s tím že současně víme/tvrdíme,
jaký je ten vzduch dobrý izolant
a že nechceme průvan, Archimédés nás nebolí, ...

musíme nakonec akceptovat,
že neuhrajeme ani remízu.

Zkuste si tipnout, jak velká vrstva se podílí na sdílení tepla konvekcí
(což jestiť spojenina
KONdukce - vedení a
adVEKCE - v kontextu nejlépe cosi jako "našoupnutí").


Bojim bojim,
že zanedlouho už nebude platit dnešní poučka,
že energie na chlazení
je jen 3x dražší,
než ta na topení.


iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 03 čer 2011, 21:53

Co z toho plyne pro Pod Střechou a kol.?

Pro skutečnou mikroklimatickou pohodu v teplem sálajícím podkroví
bude nutné vytvořit adekvátně studeně sálající plochy.

Obdoba pouček o použití radiátorů pod okny s minimálním tepelným (především pak radiačním) odporem.

150 m^2 hicuje?
Aspoň 100 m^2 by mělo mít teplotu +- 17-19°C.

Leč prů...
Vzduch vevnitř objemu musí být zbaven vlhkosti tak aby rosný bod byl alespoň 2°C pod teplotou chladící plochy.
Jarní rosné body venkovního vzduchu na letištích v CZ jsou 7-19°C, letní i 24-26°C!

Proto už dříve mnou uvedená zmínka - vzduchotechniku fakt potřebujeme na max. 3 věci.
Jednou z nich je odvlhčování.

Není to nic světoborného, co tu popisuji. Zcela běžně se to používá a funguje to. Ale ...

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Martin Šperl » 03 čer 2011, 23:53

metball píše:Zimní teplo - to by byly naši domácí.
Letní teplo - to by byly hosté.
(ano -y, tepla jsou neživotná ;)

Teplo je rodu středního. Konstrukce šílená, ale mělo by to být buď:
Zimní teplo - to by bylo naši domácí, resp. Letní teplo - to by bylo hosté, v možném čísle Zimní tepla - to by byla naši domácí, resp. Letní tepla - to by byla hosté a nebo:
Zimní teplo - to by byli naši domácí, resp. Letní teplo - to by byli hosté, kde základní skladební dvojicí (podmětem a přísudkem) jsou naši byli, resp. hosté byli.
Ať to přehahuji, jak chci, "teplo byly" z toho nedostanu :-) .
Martin Šperl
 

od metball » 04 čer 2011, 08:01

Martin Šperl píše:Ať to přehazuji, jak chci, "teplo byly" z toho nedostanu :-) .

Ja, ja
recht haben :!:

Jinak, než přes domácí mužstvo, se z toho nevylžu ... :oops:
Nebo žeby dětstvo?

iGoNY

P.S.: Umlátil jsem se sám! Dobře mi tak. :D
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Martin Šperl » 04 čer 2011, 12:24

Abychom se brzy neumlátili všichni, podívejte se sem. Je víkend, tak trochu mimo téma :-)
Martin Šperl
 

od metball » 23 črc 2011, 14:22

Unstrech píše:Zvažuju tuhle mašinu opatřit.
Stojí v prostoru a odebírá z něj teplo do nádrže s vodou.
Nejsem fyzik, ale ohřátím 300litrů už by se trochu horka mohlo přesídlit do nádrže.
Nějaký teplo vydá kompresor a něco ventilátor,
stejně se mi od oka zdá,
že by to mohlo pomoct
a ještě ohřát vodu.
Nebo se pletu?


Ave PT Readers,
Spolubojovníka ;)
Pod Střechou pak zdravím ExPlicito.

Proč tolik obřadnosti?
Ztratil se mi kontext úvodu citace.
A náhodou jsem na cosi na netu narazil.

Prosím PT Unstrech i ostatní PT Readers,
aby upřesnili typ jaké(koliv) mašinky,
kterou zvažují přečerpávat
nízkopotenciální INTERIÉROVÉ "otravné letní teplo"
do "vasrůvky na mytí".


Neočekávám výrok typu
Tepelné Čerpadlo
"VULGARIS, (Š)Mejd In Ťin-Ťon" :evil: ... .
Prosím nastiňte nám tu bližší technickou specifikaci :twisted: .

Ď.
iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 11 úno 2012, 23:31

I objevila se na LuftFóru výrazná zpětná vazba,
znalostní úroveň podstatně vzrostla ...
a je moudré akceptovat MeteoPsýchu, žeáno. ;)

Nadešel čas odpovědět PT PodStřechou "z plna hrdla".
Naznačil jsem mu tu kdys, že ti, kdo studovali termo, ví, jak chladit i jinak, než je běžné.
Dostal jsem zdvořilý, leč přesto "sprdunk". Naznačil jsem tedy, že tudy zatím ne.

Pčelka Mája v jiném vláknu oprášila přečerpávání tepla do bojleru.

HýtPajpy už začíná spousta lidí chápat
(sice spíš pocitově, přesto se slova chápat nebojím :twisted: ).

Rýpnul jsem si do KRADENKY ze Země a dalekosáhlých důsledků, které "přitroublé" provozování odčerpávání GeoEnergie bude postupně mít.

Prostě čas nazrává - pro Hravé Opice, mající Chápavé Ocasy 8-) .


Takže pro PT Unstrech:

Až bude v podkroví nesnesitelné vedro,
vezměte primitivní rozprašovač vody (roztoku hnojiva)
na ROSENÍ ... "lépe mlžení pokojových rostlin",
a mlžte, a mlžte , a mlžte.

Sledujte teploměr (vlhkoměr nemusíte, tam je vám už předem jasné, co se bude dít).
Tento postup je běžnou klimatizační metodou v polopouštních oblastech (nízká vlhkost).
U moře fungovat nebude,
leda že by se použilo ...

Co Vy na to, "Pčelko" Májo?

Návod jak na to vidíte hned vedle ...
Mimochodem,
neberte to jako intimní vtíravost,
ale kdo u Vás ve smečce vysává vysavačem (luxuje)?
A jak je to u ostatních PT Readers?
Jen abych si PO/Zjistil své šance při vysvětlování sériových řazení výměníků
a také triviálně kouzelné metody
"nezamrzajících pasivů"
ke všemu bez vyvolání SMRTELNÉHO PODTLAKU v pastóšce,
podtlaku KTERÝ Z VÁS VYSAJE POSLEDENÍ KAPKU ŽIVOTA :lol: .
I když i to může být cynickou pravdou! Pomněte Kontext.

pěvecký sbor středověká duchovní hra

P.S.:
A nezapomeňte si odskočit na ten češtin do Obrněného Transportéru!
viewtopic.php?f=19&t=841&p=2086

Pro Tvrďáky a všechny pokročilé doporučuji na HICu:
viewtopic.php?f=20&t=985&p=4410#p3812
viewtopic.php?f=20&t=1028&p=4412#p4412
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od kybos » 07 bře 2012, 17:02

Unstrech píše:Metballe, to je sice moc hezky a dlouze napsaný, ale rada žádná. V dřevěným a SDK podkroví akumulaci taky nepohledam. Další rada by nebyla?

Tady už bude asi hotovo, ale pokud je tento problém ještě v řešení, mohu nabídnout dva tipy. Oba jsou prakticky vyzkoušené.
1. Podkroví v létě neohřívat. V létě provést kontrolu teploty povrchu jižní střechy. Pokud má přes 60°C je zbytečně přehřátá. Zvolit vhodnější krytinu - optimum je čistý hliník. Není to obvyklé ani krásné ale funguje to špičkově.
DSCF4022.JPG


2. Tento tip je pro skrblíky, kteří v touze po zvýšení solárních zisků v zimě chtějí obětovat letní pohodu a použijí dobře absorbující krytinu. Před montáží krytiny (optimálně plechové) natáhnout na střešní latě černou PE trubku (já tam mám dva okruhy paralelně) a tu naplnit nemrzkou a připojit k předřazenému kombinovanému boileru. Opatrně přibíjet plechy! Doplnit oběhové čerpadlo a vyrovnávací nádržku (skoro není potřeba - roztažnost PE kompenzuje roztažnost nemrzky). Na pohled je to hezčí (z venku není nic vidět) a po dva nejteplejší měsíce v roce to stačí pro ohřev TUV bez dalšího přitápění a povrch střechy se udrží do 55°C. Tepelný příkon od slunce v podkroví je větší než u čistého hliníku ale výrazně menší, než když se vypne oběhové čerpadlo.
strecha.JPG
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18

od staryjester » 22 kvě 2012, 14:32

Téma začíná být zase aktuální. Občas vídám nedostatky na domech:
a) nedostatečná izolace
b) nedbale provedená izolace
c) neodvětraný prostor nad izolačním souvrstvím
d) neodvětraná půda

Tady by měly úvahy o zlepšení stavu začínat - zaizolovat a zřídit přirozený průvan kolem krytiny zevnitř. Možná by šlo omezit radiaci krytiny dovnitř vložením odrazivé mezivrstvy. Když lze doizolovat, volit izolaci s větší tepelnou kapacitou. Jak už tu bylo řečeno, stavba je soustava RC článků - odpor a kapacita - to předurčuje vlastnosti stavby.
V druhé fázi můžeme pomýšlet na aktivní (a většinou obslužně a provozně náročnější řešení).
Například: http://www.madry.cz/kompaktni-reseni
Podobně to řeší výše Kybos
Uživatelský avatar
staryjester
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 22 kvě 2012, 13:19

od Koník » 16 črc 2012, 16:03

Ještě drobnost, která nepadla:
Izolujte si střechu zvenku!
Položením fotovoltaických panelů... Krapet drahá izolace, ale funguje.
Mě funguje na střešních oknech prostěradlo zvenku, a důležeté je noční větrání - pokud máte alespoň cihlové zdi, tak se vychladí i ony...
Uživatelský avatar
Koník
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 16 črc 2012, 15:22

od Jindra » 09 srp 2012, 19:18

Chladí vám rekuperace nebo nechladí? Můj známý má bypass v jednotce ale mě se zdá, že mají doma vedro úplně bez vlivu rekuperace.
Jindra
 

od Unstrech » 19 srp 2012, 23:37

Zdravím z podkroví. Kdysi mi Metball radil odstěhovat se na jinou planetu, kde je mírnější klima. Po čase pokusů sem zjistil, že zabydlet se v podkroví je dost pitomý místo i na týhle planetě. Možná by bylo lepší zabydlet sklep. Sklepaři ale zase budou hudrat na vlhko, možná zimu atd. Moje podkroví vychladit nejde. S tím už jsem se smířil a obávám se, že pravdomluvní obyvatelé nezastíněných dřevostaveb na tom budou podobně. Možná by se dalo, ale stálo by to tolik, že je snad lepší, zabydlovat něco jiného a zapomenout na to, že jsem původně chtěl ušetřit. Možná dřívější hospodáři věděli, proč na půdu narvat seno a bydlet ve světnici. Mám vzduchotechniku a nechal jsem se i zlákat na i na mašinu s chlazením. Abych byl objektivní, bez ní by se tu bydlet dalo o dost hůř, ale ani tahle technika na slunce nestačí. Jediný rozumný řešení jsem vychytal tak, že přes den je všechno zataženo (střešní i ostatní okna zvenku!!!), větrá se a chladí strojně. Večer a do rána ventilace stojí a chladím jenom venkovním vzduchem - průvanem. Když se vzduch nehne, pomůžu i v noci ventilací. Teploty pod střechou velmi rychle reagují na venkovní teplotu, nemám tu nic, co by mohlo akumulovat. Když slunce dnes zalezlo kolem deváté, pustil jsem ventilaci s chlazením (nejdou ještě otevřít okna, za světlem se stahují komáři a jiný hmyz), aby se rychleji ochladil vzduch a teplota v místnostech byla kolem 22°C. V noci teď teploty u nás klesají teploty i pod 10°C a to i bez strojní ventilace jen s otevřenými okny je lepší rychle najít z večera odkopanou přikrývku. Přes den je to jiný peklo. Čidlo od meteostanice mám nad střechou na přidělaný na držáku od satelitu a leze v poledne k neskutečným teplotám hodně nad 45°C. To i při zapnutým chlazení držím teplotu uvnitř těžko pod 26°C. Bez chlazení a i bez větrání v současných vedrech se interiér neudrží pod 30°C. Všechno už je hotovo, přidávat izolaci už není kam a proto jsem musel do rekuperačky s chlazením jít. Někdo řekne, jestli se to pro 5-6°C vyplatí. Já zase, ať si to někdo u nás zkusí :-) Každý stupeň je znát.
Unstrech
 

od Yco » 20 srp 2012, 07:59

@Unstrech
Zdravím z drevodomu s aktívnou rekuperáciou. Váš príspevok potvrdzujú moje skúsenosti. Rekuperácia beží celé dni a výsledok "chladenia" je maximum mínus päť stupňov. (Pri zatiahnutých externých žalúziách.) Bez nej by to bolo ešte horšie.
Na začiatku leta/ koncom jari som s tým spokojný veru nebol... Teraz viem, že nezostáva nič iné, iba sa prispôsobiť. (Alebo integrovať do existujúcich rozvodov ešte klimatizáciu. A kde potom skončí pasívny dom? :( )
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Hedač » 18 čer 2013, 09:50

Jak jste na tom teď s teplotami?
Unsterch - chladíte?
Já mám dřevostavbu a dole ještě se dá, ale podkroví je hrůza. Ještě v 22:00 tam bylo 30 stupňů.
Hedač
 

od Yco » 18 čer 2013, 16:37

Vonku 33,5
Najvyššia teplota na poschodí 28,5 :cry:
Najnižšia teplota na prízemí 24,0
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Unstrech » 18 čer 2013, 22:52

Venku nad střechou 62°C.
Venkovní vzduch 33°C.
Uvnitř podkrovní místnosti 27°C.

Musím mít zavřená okna a puštěný chlazení, jinak teplota leze přes 35°C. U nás mají paradoxně tepleji v přízemí a bohužel k nám jde teplo i chodbou zdola.
Unstrech
 

od mirek » 19 čer 2013, 06:36

Unstrech píše:Venku nad střechou 62°C.
Venkovní vzduch 33°C.
Uvnitř podkrovní místnosti 27°C.

Musím mít zavřená okna a puštěný chlazení, jinak teplota leze přes 35°C. U nás mají paradoxně tepleji v přízemí a bohužel k nám jde teplo i chodbou zdola.

V podkrovi mame take pres den okolo 27 stupnu (bez chlazeni a venkovniho stineni oken). Kolik mate ve strese izolace?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Unstrech » 19 čer 2013, 08:28

mirek píše:Kolik mate ve strese izolace?

Máme 32cm, i to je málo. Střešní krytina se dokáže rozpálit a k neuvěřitelným hodnotám. Hrál jsem si tu s čidlem od meteostanice, až to nevydrželo. Na střeše bych mohl smažit vajíčka. Že to jen izolace stlačí někam k 35°C je docela div. Když je ale povrchová teplota sádrokartonu uvnitř podkroví nad 32°C v celé ploše, je jasný, že se s tím dá těžko bojovat strojním chlazením. Pozoruji ale zajímavou věc. Přes vyšší teploty v místnosti je pocit s chladného přívodního vzduchu velmi příjemný, jen vody v nádrži už leze k 70°C. Chodí se k nám sprchovat i manželčino rodiče. Oni mají svůj bojler vypnutý. Sice z toho moc radosti nemám, ale zase sbíráme nějaké plusové body a to se vždycky hodí :-)
Unstrech
 

od Yco » 19 čer 2013, 08:53

Graf teploty zo včerajšieho dňa:
Kód: Vybrat vše
http://forum.kosicekrasna.sk/post239.html#p239
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Racochejl » 19 čer 2013, 09:07

Čtu vás v kanceláři, kde klimatizace taky stahuje teplotu jen na 26 st. oproti venkovním 30 st. Úplně bohatě to stačí. Kolegyně má dokonce přes ramena dokonce nějakou halenku, že jí je chladno.
Racochejl
 

PředchozíDalší

Zpět na Vzduchotechnika