Zvláštní systém větrání s využitím Coanda efektu?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od MIRAS » 21 kvě 2011, 15:35

Zdravím čtenářstvo Airfora!
Při googlení a pátrání po Coanda eflektu jsem narazil na zvlásštní systém větrání, už se to objevuje i u nás. Smazal jsem názvy, nechci dělat někomu reklamu. Nejprve sem dám několik obrázků a následují moje dotazy ma zdejší odborníky.
coanda2.png
coanda.png
Přílohy
coanda3.png
MIRAS
 

od MIRAS » 21 kvě 2011, 15:50

Na dalších obrázcích jsou schémata provětrávání.
cia1.png
cia2.png
cia3.png

Otázky:
a) Výdech do místnosti má integrovaný přívod i odtah do jednoho dílu. Je to dobré?
b) Co když někdo nechá otevřené dveře? Já ve svém domě mám skoro pořád mezi místnostmi otevřeno. Bude to ale fungovat?
c) Do té koncového dílu je jen přívod vzduchu, dotah je do jakéhosi podhledu v chodbě. V halvním agregátu je jen jeden motor. Mně to přijde jako cirkulátor vzduchu. Vidím to dobře?
d) Větrá to nebo ne? Jak zajistím přívod čerstvého vzduchu?
e) Vůbec nevidím nikde žádnou rekuperaci, vidíte ji někdo? Myslíte, že je k tomu zapotřebí ještě další větrací jednotka?
f) Když na otázku e) odpovíte ano, jak do systému integrovat skutečné větrání?
g) K čemu je to vlastně dobré?
MIRAS
 

od lexin » 22 kvě 2011, 23:59

MIRAS píše:Otázky:
a) Výdech do místnosti má integrovaný přívod i odtah do jednoho dílu. Je to dobré?
b) Co když někdo nechá otevřené dveře? Já ve svém domě mám skoro pořád mezi místnostmi otevřeno. Bude to ale fungovat?
c) Do té koncového dílu je jen přívod vzduchu, dotah je do jakéhosi podhledu v chodbě. V hlavním agregátu je jen jeden motor. Mně to přijde jako cirkulátor vzduchu. Vidím to dobře?
d) Větrá to nebo ne? Jak zajistím přívod čerstvého vzduchu?
e) Vůbec nevidím nikde žádnou rekuperaci, vidíte ji někdo? Myslíte, že je k tomu zapotřebí ještě další větrací jednotka?
f) Když na otázku e) odpovíte ano, jak do systému integrovat skutečné větrání?
g) K čemu je to vlastně dobré?


Odpovědi:
a) Možné to je a někdy je to i dobré, vše je potřeba zasadit do kontextu stavby. Někde nejsou podmínky pro jinou distribuci. Jen se nesmí alternativa povýšit na jedinou, nejsprávnější a univerzální možnost.
b) Dveře jsou zrádnost, ale nebál bych se. Je to jako byste hokejistům za hry měnil šířku kluziště (horší variantou je výška hladiny skokanům do vody), dá se to namodelovat, dá se to i částečně spočítat, ale Metball by Vám vysvětlil, že i dvě louže spojit klacíkovým průplavem může být ze studijního hlediska drámo. Rubači z tunelu Blanka by zase mohli přidat, že ne každý výpočet vyjde a tak nám v Praze vzniká golfové hřiště s jamkami pro nejslabší kategorii hráčů. Myslím, že tři greeny už mají hotové.
c) Tenhle systém také neznám, ale z nákresů to vypadá skutečně jen jako chladič/ohřívač s cirkulací. Nevidím, kam se z podhledu vzduch dostává a jak je z něj odsáván, nákres asi není úplný. Technicky se mi to nezdá, ale je to neznamená, že to nemá řešení.
e) Ne, také nevidím.
f) Otázka f) není pro mě, neboť jsem na éčko odpověděl NE.
g) To by Vám nejlépe řekl prodavač. Já si myslím, že je to dobré na klimatizování místností. Z obrázku jsem vytušil, že se tu patrně hraje i o vyrovnávání teplot mezi místnostmi Free Cooling. To by mě zajímal teprve názor Hodilmíčem, neboť se tu hezky pustil do Podstřecha, co chtěl chladit podkroví. Můj kolega tvrdí, že lejno na obrázku nesmrdí. Jinými slovy: prospekt snese všechno. Ono to Free zase tak úplně jednoduché a volné není.
lexin
 

od metball » 25 kvě 2011, 02:10

lexin píše:... by mě zajímal teprve názor Hodilmíčem, neboť se tu hezky pustil do Podstřecha, co chtěl chladit podkroví. ...


Ave,
Hoďte Vokem
na filipiku o deciBelech,
odstavec pro limit thinker.

viewtopic.php?f=18&t=823

Alcohol Free, Duty Free Shop, ...
jó, taky ten v našich luzích a hájích dobře známej
FríKulÍn
tedy Frikulín,
to je ten, co je současně Free, Cool a také In ...

k páně Coandovi jsem taky už cosi připodotkl,

ale v těchto marketingových, byť profesionálně pěkných obrázcích, bych efektivní "stěhování tepla mezi cimrami" asi nehledal.
Ale já nemám profesionálně vycvičený "sokolí zrak", tak na mne nedejte ...

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Yco » 12 črc 2011, 12:02

Zdravím všetkých. Viete niekto o dizajnovo prijateľnejšom riešení výustkov pre Coanda efekt s familiárnym názvom "kačacie pysky"? (Videl som ich u jedného distribútora, ale teraz neviem nájsť tú správnu linku.)

Vďaka.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Martin Šperl » 12 črc 2011, 12:43

Yco píše:Zdravím všetkých. Viete niekto o dizajnovo prijateľnejšom riešení výustkov pre Coanda efekt s familiárnym názvom "kačacie pysky"? (Videl som ich u jedného distribútora, ale teraz neviem nájsť tú správnu linku.)

Vďaka.

Nemohlo by to být něco takového?
CTVKhlavni_JPG_3.jpg
CTVKhlavni_JPG_3.jpg (3.99 KiB) Zobrazeno 12496 krát

Označení CTVK 100 dodává např. Elektrodesign nebo http://www.vzduchotechnika-eshop.cz/ctvk-100-privodni-ventil-p-1478.html
Martin Šperl
 

od Yco » 12 črc 2011, 13:16

Áno, pán Šperl. Je to ono. Ďakujem.

Poznáte teda esteticky lepšie prevedenie s rovnakou príp. vylepšenou funkcionalitou?
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Martin Šperl » 12 črc 2011, 13:23

Yco píše:Poznáte teda esteticky lepšie prevedenie s rovnakou príp. vylepšenou funkcionalitou?

Esteticky lepší existují eloxované štěrbinové vyústky, ale bez deklarovaného coanda efektu.
http://www.vkv-pardubice.cz/editor/image/stranky3_soubory/sterbinove-vyustky.pdf
Martin Šperl
 

od Yco » 12 črc 2011, 13:33

A "stojí" Coanda efekt za takto "zohyzdenú" izbu? (Ak by som mal klasický dom, možno by som to nejako obmuroval a dosiahol efekt štrbiny v stene. Ale máme drevodom s 12 cm hrubými internými priečkami, takže tam to nepôjde...)
Přílohy
kačací pysk - montáž.JPG
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Martin Šperl » 12 črc 2011, 13:46

To já Vám neřeknu, estetika je velmi nevyzpytatelná ženština.
..
Nevím, jak máte udělaný projekt a jak rozmístěné ventily, aby šlo jednoduše technicky zvolit náhradu.
Martin Šperl
 


od MIRAS » 13 črc 2011, 10:49

Pozor na tyhle "kačací pysky". Nemají regulaci a jsou k nim potřebný klapky a i tak někdy trochu fučí. Fučení může být slyšet. Určitě bych to nedával do ložnice.
MIRAS
 

od Yco » 13 črc 2011, 11:25

MIRAS píše:Pozor na tyhle "kačací pysky". Nemají regulaci a jsou k nim potřebný klapky a i tak někdy trochu fučí. Fučení může být slyšet. Určitě bych to nedával do ložnice.


Ahoj, máš s tým osobnú skúsenosť? Mne to navrhol priamo Nilan.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od MIRAS » 13 črc 2011, 11:59

Yco píše:Ahoj, máš s tým osobnú skúsenosť? Mne to navrhol priamo Nilan.

Zkušenost mám, když to je dobře spočtený, nic fučet nebude. Předpoklad je správná rychlost, pak nic nehrozí. Byl bych opatrný jenom v ložnicích.
MIRAS
 


od Martin Šperl » 13 črc 2011, 14:01

MIRAS píše:Pozor na tyhle "kačací pysky". Nemají regulaci a jsou k nim potřebný klapky a i tak někdy trochu fučí. Fučení může být slyšet. Určitě bych to nedával do ložnice.

Částečná regulace tam je, "zobák kačeny" jde uzavřít/otevřít v rozsahu 2-12 mm.
Martin Šperl
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron