Podtlakové větrání ano nebo ne?

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od Ilja » 03 čer 2011, 11:20

Dodavatel vzduchotechniky mi vychválil podtlakové větrání, ušetřím na vedení a ještě není co čistit. Jakmile je něco bez háčků, zavětřím podfuk. Můžete mi někdo vysvětlit hlavní (ne)výhody podtlakovýho větrání.
Ilja
 

od metball » 03 čer 2011, 12:48

Ilja píše:... vysvětlit hlavní (ne)výhody podtlakovýho větrání.


Ach jo ...
zadat do Googlu přesně jak vidíte tady

"podtlakové větrání" wiki
a hned máte:
http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... le_id=7311
Zadara, přesto NASTUDOVAT.

Ale raději bych 95% PT diskutérstava a čtenářstva doporučil
"vypláznout 3 až 4 kila"
za učebnici vzduchotechniky
+ 100,- a víc Kč
za měkký polštářek pod "pr...".

Tam je totiž ten největší Houston!

Nebo,
jak byl pravil lexin:
"Vzhůru do náruče střihačů ovcí!" :lol:

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 03 čer 2011, 13:01

... abych k Iljovi nebyl nepřiměřeně tvrd ...

první, čeho si PTrea všimněte je,
že profíci,
mluvíc o pře-/rovno-/pod- tlaku,
ale vůbec nemají na mysli [Pa].

Zatvrzele se pohybují někde na pomezí KIL A KUBÍKŮ za SEKUNDU
(hodinu, den, rok, ...? prostě stejný časový interval na vstupu a výstupu z nějakého objemu) :!:

Snad to tu totálně nezabíjím? iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Leon » 03 čer 2011, 14:23

Podtlakovým větráním zřejmě myslí decentrální přívod vzduchu, do podtlaku mohou přecházet i centrální systémy, v takovém případě se ale na potrubí nic neušetří. Myslíte-li jakýkoliv systém sající dírami do objektu, nemohu si odpustit nedat sem příspěvek pana Šperla z jiné diskuze:
Martin Šperl píše:Úplně to vidím:
Ahoj, ahoj, ahoj. Bobe, cos nám skvělého dnes připravil? Tome, budeš se divit, mám tu jeden skvělý, fantastický telekrám. A co fantastického umí, Bobe? Větrat! Super, super, super. 10 z 9ti oslovených jsou spokojení s tímto telekrámem. Super, super, super. A jak to funguje, Bobe? Tome, nejdřív zateplíš dům, pak dokonale superpáskou utěsníš a všude dáš parobrzdy a parozábrany a pak?...a pak?...a pak si uděláš do baráku superdíry!!!! Bobe, Ty jsi génius! Jak jednoduché, jak skvělé, celý svět větrá superdírami. Když zalováte první, dostanete video se superšťastnými lidmi, co také větrají superdírama, halelujááá, halelujááá. Do baráku větrák, co vyžene vzduch ven a pak přichází superdíry, co nasajou vzduch dovnitř. V zimě pěkně mrazivý, Tome a v létě super přehřátý...Toméé. Kup hned!! Volej hned!!! Nebudou!
Leon
 

od metball » 03 čer 2011, 14:45

Já zase budu pokračovat ve svých zvrácenostech.
Co se o PŘETLAKOVÉM VĚTRÁNÍ učí hasiči:
http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/caso ... ana19.html

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Přetlakové větrání

Autor (John Mittendorf, velitel požárního útvaru Los Angeles) rozvádí obecně známou skutečnost, že přetlakové větrání je účinným prostředkem, který může zásadně ovlivnit situaci na místě požáru.

Charakter požáru a jeho průběh je dnes značně odlišný od situace před několika lety, protože se zásadně změnil podíl druhu hořlavých materiálů a způsob, jakým tyto materiály hoří. Interiér dnešních staveb tvoří převážně syntetické materiály (plasty), které se mohou rychle vznítit již při teplotě 400 - 500 °C, oproti přibližné teplotě vznícení konvenčních materiálů (dřevo, papír, bavlna) 800 °C. Důsledkem jsou tři hlavní aspekty:

a) k celkovému vznícení může dojít rychleji,
b) hasiči musejí trvale hodnotit prostředí požáru, aby určili přípustnou dobu nasazení,
c) před vstupem hasičů do objektu je někdy nutné jej odvětrat, pokud má být bezpečnost zasahujících jednotek na prvním místě.


S přetlakovou ventilací se pojí některé mýty:

1) pro přetlakové větrání jsou nutné speciální ventilátory - nikoliv, toto větrání nezávisí na druhu ventilátorů, ale na jejich umístění nebo rozmístění.
2) přetlakové větrání urychlí a zesílí šíření požáru - za běžných podmínek nikoliv. Přetlakové větrání poskytuje mírné proudění chladného vzduchu, který odebírá a snižuje množství tepla v místě požáru. Zvýšení proudění je pouze v místě přívodu a odvodu vzduchu. V určitých případech však může přetlakové větrání změnit směr požáru, neboť oheň má snahu šířit se cestou přetlakového vzduchu.
3) přetlakové větrání minimalizuje nutnost používat dýchací přístroje - nikoliv, větrání pouze zlepší podmínky prostředí, ale neodstraní nebezpečnou atmosféru; dýchací přístroje je nutno používat.

Desatero přikázání přetlakového větrání

Mějte jasnou představu, co se od přetlakového větrání chce. Je nutno posoudit, zda je pro jeho uvedení do provozu dost času; směr odvodu zplodin (vodorovně nebo svisle); způsob pohybu vzduchu (přirozený nebo nucený); druh otvorů pro odvod zplodin (dveře, okna, světlíky atd.).

Je-li to možné, posuďte místo požáru a možný tok vzduchu. Lze-li místo alespoň přibližně stanovit, je nutno určit správnou trasu pohybu vzduchu od přívodního otvoru, přes znečištěné místo, až po výstupní otvor. Pokud místo požáru nelze určit, je třeba porovnat všechny výhody a nevýhody přetlakového větrání.

Před spuštěním větrání mějte na místě připravené zavodněné hadicové vedení. Pokud by větrání změnilo dynamiku požáru, musíte mít možnost kontroly!

Nejprve vytvořte výstupní otvor, pak teprve přívodní. Otvor je nutno vytvořit v odpovídající velikosti. Obecně je výstupní otvor nejúčinnější, má-li - v závislosti na počtu a velikosti ventilátorů a na velikosti odvětrávaného prostoru - rozměr 0,75 až dvojnásobku přívodního otvoru. Použijí-li se ventilátory s benzinovým pohonem, je nutno výstupní otvor zvětšit.

Je nutno použít ventilátory v odpovídajícím rozměru a počtu. I když existuje mnoho druhů ventilátorů, nejvýhodnější je 110cm ventilátor s benzinovým motorem o výkonu 5 HP, nebo stejně velký elektrický ventilátor s měnitelnou rychlostí.

Na všechny dveře a otvory nasměrujte kužel tlakového vzduchu z ventilátoru, od běžných dveří vzdáleného přibližně 180 cm. Zamezí se tím zpětné cirkulaci tepla a kouře prostřednictvím neutěsněných prostorů. Větší ventilátory je přirozeně možné umístit dále, menší blíže. Otvory větší než běžné dveře mohou vyžadovat dva ventilátory, umístěné těsně vedle sebe.

Neblokujte přívodní otvor. Průchodem hasičů vstupními dveřmi se přirozeně sníží nebo úplně vyloučí přívod vzduchu do objektu, je proto nutné tento pohyb co nejvíce omezit.

Pokud je to vhodné, použijte princip postupného větrání. K dosažení největšího účinku není vhodné otevřít všechny větrací otvory, nebo se snažit o současné odvětrání všech znečištěných místností, ale naopak odvětrávat je postupně tak, aby se maximalizoval tok tlakového vzduchu a minimalizovala celková nutná doba větrání.

Při používání ventilátorů s benzinovým pohonem mějte na paměti oxid uhelnatý. Ventilátory mohou být poháněny hydraulicky, elektřinou nebo benzinem. Benzinový pohon je nejpopulárnější vzhledem ke své výkonnosti a rychlému zprovoznění. Benzinové ventilátory přispějí sice k obsahu CO v tlakovém vzduchu přibližně 150 až 160 miliontinami, ale tlakový vzduch množství CO ve znečištěném prostředí sníží. Pro stanovení celkového množství CO v určitém prostoru použijte měřiče CO. Oxid uhelnatý zcela eliminuje a hluk odvodu vzduchu sníží prodloužení výfukového potrubí.

Přetlakové větrání může být účinné v řadě případů. Většinou se sice používá při požárech, ale lze je použít i v následujících případech:
Nebezpečné látky. Tlakový vzduch je možné použít k izolování a minimalizování rozsahu nebezpečné atmosféry (např. plynného čpavku).
Námořní a letecká doprava. Jako účinné se projevilo při odstraňování kouře z podpalubí a kabin letadel.
Specifické odlehlé prostory. Lze použít plastové potrubí pro přívod tlakového vzduchu do specifických a odlehlých míst, která je možno jen obtížně zasáhnout přenosnými ventilátory. Tuto koncepci je možno aplikovat při záchraně z uzavřených prostorů, z výkopů, při zřícení budov (teroristické útoky) atd.
Rehabilitace - přetlakovou ventilaci je možné použít jako prostředek snížení teploty pracovního prostředí hasičů o 5 až 8 °C a snížení teploty uvnitř oděvu až o 3 °C.


Závěr

Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že výkonnost a rozmanitost přetlakových zařízení bude trvale vzrůstat, čímž se zvýší jejich univerzálnost. Hlavním prospěchem je však příspěvek k bezpečnosti práce hasičů.

Podle Fire & Rescue, duben 2003 zpracoval Ing. Vladislav KMOCH
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Tož Inverzní úloha v praxi! Jé, a taky z Emeriky ...

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Ilja » 03 čer 2011, 15:45

Hasiči snad dovolí. Zajímalo by mě, když bude venku skutečně mrznout, nevznikne v tom prostupný potrubí kondenzace? Kam to poteče?
Ilja
 

od metball » 03 čer 2011, 16:46

Ilja píše:... venku skutečně mrznout, nevznikne v tom prostupný potrubí kondenzace? Kam to poteče?

Ilijo,
napřed pozorně přečtěte Leonovo Replay podem mnou.
iGoNY

PS: Vybíjím akec iPrda ...
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 05 čer 2011, 16:11

Ave,
zase si neodpustím trošku toho mentorování PT čtenářstva (fakt a upřímně nemířím na zakladatele tohoto vlákna! Proto taky používám tykání.).

Panelák? Znáš?
Ideálně na čtvercovém půdorysu, NEÉÉÉ na VĚTRNÉM kopečku (... v Africe?).
+++++++++++++++++
V drtivé většině roku je dole podtlakové větrání.
Někde nad ním (v 1/3 až 3/4?) je rovnost tlaku s okolím (ve stejné geo-hladině [mnm]).
Pod střechou je přetlakové větrání.
Nahoře to totiž za bezvětří "do kérů rve luft ze schodišťa tým přetlakem".

Toto platí pro vertikální řez, vedený panelákem.
Panelákem, který nemá hermeticky oddělená patra.
Obvykle tu bývá spíše schodiště, výtahové šachty, průvzdužné stupačky, ...
Rozložení tlaků je pak způsobeno páně Archimédem.
Je stejné, jak v bublině horkovzdušného balónu.
Tam taky nejsou vodorovné přepážky, oddělující různě teplý vzduch 8-) .
Nulový bod je o hodně víc k plnícímu ústí, ale to je nepodstatné.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Světlík ve staré činžovní zástavbě? Znáš?
Ano, tento světlík se uvádí jako klasický příklad,
kdy se za horkých dní pan Archimédés zdánlivě pomátl.
Chyba! Opět makal tak, jak měl.
Světlíkem padal nahoře původně horký,
ale od stěn světlíku kontinuálně prochlazovaný vzduch dolů,
vzal smrádeček na ajnclíku,
"protáhl ho kérem a šupky lochnama v rozhicovanej zďách ven".

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Jakákoli rozměrnější stavba na větrném kopečku?
Představit? Umíš?
Ne zemljanku! Podzemní bunkr? Taky blbě!

Na návětrné straně přetlakové větrání (moudří tvrdí 65-85% kinetické energie větru),
na závětrné straně podtlakové větrání (ten zbytek do 90-100%).

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Nucené větrání v paneláku? Znáš?

Ano, to je to "zvonkové tlačítko na ajnclíku"
které spouští (u těch "né úplně doplantanéch kérařů")
výkonný centrální odsávací ventilátor.
Centrální řešení, v přízemních vrstvách už
fest průvan "táhne do kéru nejenom těma lochnama v baráku, ale aj ze schodišťa",
Ze schodiště se sice trošku brání pan Archimédés, ale proti 3kW venťasu ...

Jak je to v nulovém bodě?
podtlak ja pra..! Cumlá to, kudy se dá.

Nahoře?
"Paninko, na tuti Vám to nacucne trochu toho venkovního luftu".
Přítok od Archiméda ze schodiště to sice podpoří taky,
ale hlavně,
brutálně to otočí směr toku v obvodovém plášti "kéru".
I tady, nahoře pod střechou, dostaneme podtlak v místnostech.
Podtlak pak i v horních patrech umožní vyvětrat venkovním, nikoliv "barákovým luftem".

Jakmile se hodně rozfouká, je to sice s nuceným větráním výrazně jinak ...

Archimédés si už ani neškrtne ...
Leč brutálnímu venťasu je to přesto vcelku fuk.
Jó, pokud nemáme v baráku záškodníka,
který například udělá "betelnó lochnu" do stupačky těsně pod venťasem ...


§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
Nebo taky "zazvoníte" na malý lokální větráček,
který fouká do centrální stupačky,
nahoře zakončené "geni(j/t)ální samotahovou hlavičkou/turbínkou,
za těžký love,
"... ale je in a eko- ..." :evil: .

ALE TO UŽ JE JINÁ PÍSNIČKA, NEJEN JINÁ TÓNINA.
Bánkiho turbína funguje, ale ...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

iGoNY

P.S.: To pro kontext,
že není moudré
oddělovat komplementární jevy,
případně i jev indiferentní :twisted: .

P.P.S.:
O kondenzacích se někdo nechcete zmínit? Ale já myslím, že to už Ilja dostudoval ;) .
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 28 pro 2011, 18:25

PT Readers,
zkuste znovu prostudovat (vytisknout, podtrhat, opoznámkovat si).
Proč toto mentorství?
Před 2 dny jsem prošel podstřešní společné prostory 5 podlažní cihlové stavby,
kde byly provedeny výměny oken, vstupních dveří, ...
Vše provedeno profi = výsledky OK.

Jediné, co mne překvapilo, bylo, kolik páry je schopno "se procpat"
dvěma malými trubkami
kolem lan výtahu
do strojovny výtahu.

Teorie to objasňuje, jen na to občas nevěřícně hledíme.
Tomu velkému průřezu nepřerušené šachty
a Archimédovi
totiž BRUTÁLNĚ NAPOMÁHÁ
PÍSTOVÝ EFEKT KABINY.

A teď mudrujte, normotvůrci :twisted: .
Výsledek nebude ani plichta, jsem si jist.

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 28 pro 2011, 18:48

Jedním dechem ale dodávám:
Máte dvojpokojáč vytápěný Wafkama (spalování s volným plamenem, díra ve fasádě a odchod),
ohříváte vodu Karmou s odvodem spalin "přes klobouček do komínku",
a současně jdete s dobou úspor tepla?

Vyměnil jste okna za TrojTěsňáky, trojskla? Obyč dvojskla? Jen jste nalepil těsnění do oken?
Začlo se to v pokojích brutálně rosit?

Takže co teď?
Naplánujeme a zrealizujeme podtlakové větrání!
A s rekuperací!

Hmmmm,
to nejste sebevrah, ale hromadný vrah.
A ten, kdo vám to zrealizuje, jakbysmet!

Tož o tom je kontext.

iGoNY

P.S.:
Ale stejně tak lze označovat za hromadné vrahy všechny,
kteří za poslední 30 let
ve vícepodlažních budovách zatěsňují byty
a nechávají v nich nainstalované plynové sporáky a trouby.
Proto se vždycky tak trochu osypu, když čtu jednoznačné soudy/odsudky/příkazy/nařízení.
Jak sláma z bot mi z nich trčí pořekadlo:
"Co je dovoleno Bohovi,
není dovoleno Volovi."

No, to v Indii ... však oni nám to za pár desítek let vysvětlí :evil:
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Švejk » 28 pro 2011, 21:32

Myslíte, že poslední hvězdu dostanete při pětistovce? Hodně zdaru i do novýho roku.
Švejk
 

od metball » 28 pro 2011, 22:12

Díky,
400 to nebylo :(
iG
P.S.:
Blbý, že je tu drtivá většina věcí napsaná aspoň 10x.
A když jsem zkusil vyzobnout fakt hodně dobrou Třešinku, tak jsem to schytal 8-)
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Zubní Ortéza » 17 čer 2017, 21:21

Nevím, jestli je ta otázka ještě aktuální, ale nucené podtlakové větrání znamená, že je v koupelně a na záchodě větráček, který má 2 rychlosti. Dá se tedy pustit naplno a nebo jede na menší otáčky, nikdy se ale nevypne. V oknech obytných místností nejčastěji, ale i jinde, máte malé větrací štěrbiny - tudy do domu vstupuje vzduch a tak se větrá celý dům i bez otevření oken. No a celé je to nastavené tak, že někdo napočítá, kolik vzduchu je potřeba pro naprosté hygienické minimum a na to pak nastaví ten větráček. Plynových spotřebičů se není potřeba bát, ten podtlak od toho větráčku je úplně minimální a nastavuje se s ohledem na ně. Nevýhoda je samozřejmě, že to nemá rekuperaci a taky to nejde nikdy vypnout - legislativa to požaduje - což je zas škoda elektřiny na jaře a v létě, když máte stejně furt okna dokořán a větráte přirozeně. V zimě je to super, protože to větrá tak akorát - ani ne moc ani málo, navíc bez mrznutí u otevřeného okna a v létě - když stojí vzduch - je to taky super. Závěrem je důležité vědět, že dům bez nuceného větrání už dnes legislativně nejde postavit. Takže když budete stavět, budete mít doma rovnotlak (klasická vzduchotechnika, jak si jí lidé představují) nebo tohle za pár korun nebo třeba nějakou specialitu.
Zubní Ortéza
 


Zpět na Vzduchotechnika