teplovzdusne vykurovanie - skusenosti

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od martinpapo » 30 zář 2011, 23:09

Dobry den,
prebehol som cele forum a nasiel som vela postrehov, teorii, technickych moznosti a samozrejme rad. Co mi ale chyba su realne skusenosti pouzivatelov. Preto by som bol rad ak by ste niekto prispeli skusenostami s teplovzdusnou rekuperaciou. Momentalne riesim dilemu teplovzdusne vykurovanie vs. rekuperacia s podlahovym vykurovanim. Samozrejme vsetko v jednom baliku. Presiel som rozne znacky a ich produkty. Monuka je roznoroda. Samozrejme bavime sa o PD resp. o ND "na hranici PD". Energeticka bilancia sa momentalne rata tak presnejsie cisla doplnim.

Dakujem za akekolvek postrehy zo zivota s typom vykurovania pomocou tepleho vzduchu. Idealne by bolo ak by niekto mal rekuperaciu: aktivna+pasivna s chladenim(tym padom bez zemneho vymenika) +TUV a zivot s nou.

dufam ze som to napisal jasne.

dakujem
Uživatelský avatar
martinpapo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 zář 2011, 13:21

od Leon » 01 říj 2011, 01:38

Teplovzdušné vytápění je jeden z nejméně vhodných systémů pro vytápění a kombinace teplovzdušné vytápění s větráním celou záležitost absolutně degraduje. Najdete dva zastánce v těchto diskuzích teplovzušného vytápění. Prvním bude jistě pan Jarda, který podobná zařízení nabízí a tak se není čemu divit, že je bude chválit. Před časem se zde angažoval ještě pán /nevzpomenu si na jméno/, který má doma dokonce kombinaci teplovzdušného vytápění a podlahového vytápění. Proti nim stojí v diskuzích zejména pan Šperl, který zase pracoval pro konkurenční Nilan. Diskuze jsou to leckdy vášnivé, já bych radil trochu odstupu od obo polarizovaných stran. Předně při celkově malé potřebě tepla do PD nebo NED nemá smysl investovat do teplovodního systému. Volil bych topné rohože, kabely nebo levné přímotopy. Tepelná čerpadla pro PD a jim blízké domy jsou nenávratnou investicí, peletkové kotle mají většinou větší výkony a jsou spojeny s určitými nároky na obsluhu a oba zmíněné levné zdroje prodraží distibuční soustava. Bavíme se o nominální spotřebě pro RD o velikosti do 150-200m2.
Větrání v každém případě oddělte od vytápění. Nešvar integrace obou systémů u nás zavedla firma Atrea a skoro nikde jinde na světě se v této podobě nepoužívá. Jestliže jste přečetl diskuze, nemá smysl opakovat argumenty jedné nebo druhé strany.
Leon
 

od martinpapo » 03 říj 2011, 21:03

Leon píše:Teplovzdušné vytápění je jeden z nejméně vhodných systémů pro vytápění a kombinace teplovzdušné vytápění s větráním celou záležitost absolutně degraduje. Najdete dva zastánce v těchto diskuzích teplovzušného vytápění. Prvním bude jistě pan Jarda, který podobná zařízení nabízí a tak se není čemu divit, že je bude chválit. Před časem se zde angažoval ještě pán /nevzpomenu si na jméno/, který má doma dokonce kombinaci teplovzdušného vytápění a podlahového vytápění. Proti nim stojí v diskuzích zejména pan Šperl, který zase pracoval pro konkurenční Nilan. Diskuze jsou to leckdy vášnivé, já bych radil trochu odstupu od obo polarizovaných stran. Předně při celkově malé potřebě tepla do PD nebo NED nemá smysl investovat do teplovodního systému. Volil bych topné rohože, kabely nebo levné přímotopy. Tepelná čerpadla pro PD a jim blízké domy jsou nenávratnou investicí, peletkové kotle mají většinou větší výkony a jsou spojeny s určitými nároky na obsluhu a oba zmíněné levné zdroje prodraží distibuční soustava. Bavíme se o nominální spotřebě pro RD o velikosti do 150-200m2.
Větrání v každém případě oddělte od vytápění. Nešvar integrace obou systémů u nás zavedla firma Atrea a skoro nikde jinde na světě se v této podobě nepoužívá. Jestliže jste přečetl diskuze, nemá smysl opakovat argumenty jedné nebo druhé strany.


dakujem za nazor.
Bol by som vsak rad ak by Ste sa este ozvali aj niekto kto realne byva s niektorym so systemov. Pre upresnenie jedna sa o dom 150m2, 1podlažny, bilancia bude. myslim ze to vela ovplyvni.
Uživatelský avatar
martinpapo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 zář 2011, 13:21

od PetrNes » 03 říj 2011, 22:17

Něco jsem napsal zde http://forum.tzb-info.cz/117600-vetrani ... man#text44 26.12.2010 .Pokud chcete vědět něco konkrétního tak napište
Uživatelský avatar
PetrNes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 04 dub 2011, 15:12

od martinpapo » 05 říj 2011, 08:32

PetrNes píše:Něco jsem napsal zde http://forum.tzb-info.cz/117600-vetrani ... man#text44 26.12.2010 .Pokud chcete vědět něco konkrétního tak napište


dakujem precital som. Avsak veci co som nepostrehol resp, mi boli nejasne napisem sem:
-rozvody tepleho vzduchu mate umiestnene v podlahe alebo strope?
-mozete mi zaslat rez, skladbu strechy? budeme realizovat obdobne riesenie.
-na co Vam sluzia interierová kamna na pelety Ecoidro sluzia?(prihrev?TUV?)
-na co Vam sluzia Deskové solární kolektory?(prihrev?TUV?) oba zohrievaju vodu.
-mohli by Ste aspon priblizit vetu: "Nemožnost vytopení domu na pož. teplotu: špatně vypočtené TZ domu ,špatně odvedená práce při stavbě domu / vzduchotechniky"

dakujem
Uživatelský avatar
martinpapo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 zář 2011, 13:21

od jarda » 06 říj 2011, 17:56

[quote="Leon"]Teplovzdušné vytápění je jeden z nejméně vhodných systémů pro vytápění a kombinace teplovzdušné vytápění s větráním celou záležitost absolutně degraduje. Najdete dva zastánce v těchto diskuzích teplovzušného vytápění. Prvním bude jistě pan Jarda, který podobná zařízení nabízí a tak se není čemu divit, že je bude chválit. Před časem se zde angažoval ještě pán /nevzpomenu si na jméno/, který má doma dokonce kombinaci teplovzdušného vytápění a podlahového vytápění. ......

Nepropaguji protože prodávám, ale protože 10 let bezproblémově používám a mám s tím jen dobré zkušenosti. Vše je o kvalitním projektu !!!!!
Na TZB-info byl dokonce článek o pasivních domech, kde jako závěr bylo zdůvodněné doporučení větrání spojené s teplovzdušným vytápěním.
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 247
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Peggin » 07 říj 2011, 11:40

jarda píše:Na TZB-info byl dokonce článek o pasivních domech, kde jako závěr bylo zdůvodněné doporučení větrání spojené s teplovzdušným vytápěním.
Teplovzdušné vytápění a pasivní domy je marketigový tah Atrey, která je členem Centra pasivního domu v ČR a poměrně usilovně se snaží o vnuknutí této koncepce do české varianty pasivních domů. České pasivní domy dle TNI jsou ale paskvilem, který by v evropském měřítku neobstál. Řada klientů s teplovzdušným vytápěním (v českých rozměrech se teplovzdušným vytápěním myslí cirkulační s jedním centrálním zdrojem tepla v jednotce). Když se podíváte do katalogu skutečných http://www.passivhausprojekte.de/projekte.php?search=2 pasivních domů dle evropských standardů, cirkulační teplovzdušné tam nenajdete.
Peggin
 

od František Klocnar » 09 říj 2011, 09:13

Pohled na mnoho stavebních prvků a technologií je u nás velmi ovlivněn tradicí, určitým profesním konzervatismem a hlavně zednickým klišé.
1) Dům bez komínu je jako člověk bez plic.
2) Plochou střechou zatéká hned nebo později.
3) Cihla je cihla.
4) Domy dýchají - izolace je dusí.
5) Dřevostavbu sežerou myši.
6) Přímotop sežere všechny.
7) Statik vždycky přehání.
8) Nemáte sklep, budete v zimě bez ovoce, brambor a zavařenin.
9) Polystyren za čas zmizí.
10) atd., atd.,...
Mohl bych přidat i několik oblíbených frází zedníků, stavebních firem při kontrolních dnech, úřednic ze stavebních úřadů a doplnit celý český stavební folklór ,který zažívám už po několikáté s pocitem, že se nikam lidsky neposunujeme, pokrok je vidět jen v nabídce stavebních materiálů. Můžeme se uvedeným klišé zasmát, ale některá přeci jen mají kus pravdy nebo jsou na určité racionálnu či empírii postavena. Teplovzdušné vytápění nemohu hodnotit, ale už jenom proto, že slyším velmi různorodá hodnocení, tak po škrtnutí extrémních názorů pro/proti raději zůstávám u klasické teplovodní technologie.
František Klocnar
 

od martinpapo » 11 říj 2011, 08:41

asi sa tu nedajde nikto okrem vyššie spomínanych diskutujúcich, ktorí majú reálne skúsenosti s teplovzdušným vykurovaním čo? Nechcem samozrejme degradovat Vaše cenné rady a postrehy na celom tomto fore a nielen na tomto ale dúfal som, že sa Vás diskutujúcich nájde viac( ktorí máte skúsenosti). Čím viac názorov a faktov tým viac skúseností môžem zohľadniť do výberu systému. Zjavne to nieje bežné riešenie. Niet sa čomu čudovať pri súčasnej výstavbe a počtu PD.
zatiaľ ďakujem
Uživatelský avatar
martinpapo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 zář 2011, 13:21

od Vašek Jahn » 11 říj 2011, 10:28

martinpapo píše:asi sa tu nedajde nikto okrem vyššie spomínanych diskutujúcich, ktorí majú reálne skúsenosti s teplovzdušným vykurovaním čo? Nechcem samozrejme degradovat Vaše cenné rady a postrehy na celom tomto fore a nielen na tomto ale dúfal som, že sa Vás diskutujúcich nájde viac( ktorí máte skúsenosti). Čím viac názorov a faktov tým viac skúseností môžem zohľadniť do výberu systému. Zjavne to nieje bežné riešenie. Niet sa čomu čudovať pri súčasnej výstavbe a počtu PD.
zatiaľ ďakujem

Fórum čtu pravidelně, ale nejsem odborník a nemám dost odvahy k diskuzi a psaní příspěvků. Teplovzdušné vytápění nám namontovali před třemi lety. Zkušenosti nejsou jednoznačně negativní, ale už bych znovu do tohoto experimentu nešel. Těžko psát pozitiva. Ono to nějak topí, mřížky nám nezrezly, jednotka běží bez poruchy. Zda si toto vyhodnotíte jako plus, je možné. Nebudu popisovat úvodní instalační problémy, jsem na to již ze stavby zvyklý a nakonec jsme to s opakovanými návštěvami instalační firmy dali dohromady.
Za mínus považuju j i n é teplo, které není úplně popsatelné, ale není to to samé jako z podlahového topení nebo radiátorů. S podivem nemám všude stejné teploty, jak uvádějí mnozí pisatelé, ale podstatně chladněji ve vzdálených pokojích a teplota tam nejde zdvihnout. Nevytopíme. Je tam ložnice, kde nám to nevadí a jeden dětský pokoj, tam je to horší problém. Kanály jsou dobře izolované, vše provedeno dle projektu zkušeného vzduchaře přímo od Atrea pan Taflíře. Chyba tam není, ale je to dáno údajně podlouhým půdorysem našeho domu. Nakonec jsme k dětem dali na zeď ještě přímotopný panel. Nevím, jestli je můj postřeh k něčemu užitečný. Nejsem ani naštvaný ani blažený zákazník.
Vašek Jahn
 

od Martin Šperl » 12 říj 2011, 19:57

Optimální by bylo, kdyby měl někdo možnost jednu, dvě zimy si takové topení vyzkoušet a teprve následně se rozhodnout podle vlastních potřeb a vlastní spokojenosti. Riziko, že daný systém nebude vyhovovat, si musí každý rozmyslet a zhodnotit sám.
Martin Šperl
 

od martinpapo » 14 říj 2011, 10:29

Martin Šperl píše:Optimální by bylo, kdyby měl někdo možnost jednu, dvě zimy si takové topení vyzkoušet a teprve následně se rozhodnout podle vlastních potřeb a vlastní spokojenosti. Riziko, že daný systém nebude vyhovovat, si musí každý rozmyslet a zhodnotit sám.


takmer ideálny prípad. avšak viac menej nerealizovateľný. napadajú ma však drahé riešenia:
1. nainštalovať teplovzdušné vykurovanie s rozvodmi v podlahe + strope (rozpor v názoroch na fyziku pri teplovzdnušnom vykurovaní)
2.bod 1 + ešte natiahnúť podlahovku

potom to overiť, pobývať a vybrať čo najviac vyhovovalo. :lol:
Uživatelský avatar
martinpapo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 22 zář 2011, 13:21

od jarda » 23 říj 2011, 15:41

pán píše, že chyba v projektu není. Naopak já bych řekl, že buď je, nebo je špatně zaregulováno. Je pravda, že jde o "jiné" teplo, ale to nemusí být teplovzdušným vytápěním, ale nízkou vlhkostí. Vždy je nutno brát v úvahu všechny možné příčiny. Samozřejmě, že pokud podlahové vytápění , tak s větráním s rekuperací (a ještě s možností dohřevu) není co vytknout
Uživatelský avatar
jarda
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 247
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Javořík » 07 říj 2014, 13:59

Rád bych se podělil o zkušenosti vlastním RD s velkým krbem a teplovzdušným rozvodem, aktuálně jsme řešili jak zajistit vytápění domu i v době naší nepřítomnosti. Řešení jsme našli v podobě teplovzdušných solárních kolektorů. Jedná se o unikátní a hlavně funkční systém, který náš dům vytápí a ventiluje mimo jiné v době naší nepřítomnosti. Zajímavým efektem je to, že toto vytápění má nulové provozní náklady a dobu návratnosti investice cca 2-3 roky. Teplovzdušné kolektory nám dodávala Plzeňská firma Green Alliance - http://www.topimzdarma.cz , která je i výrobcem uvedených kolektorů. Po cca 2 leté užívání mohu říct, že se jedná o pozitivní a ekonomicky zajímavou investici.
Javořík
 

od Mathilda » 07 říj 2014, 15:53

Nechci vám kazit reklamní vstup, ale založte si jiné vlákno. Tohle je o cirkulačním teplovzdušném vytápění a to je úplně něco jiného.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od VK120 » 07 lis 2018, 17:29

Slyšel jsem dobré ohlasy na SolarVenti (https://www.solarventi.cz/), že na chalupy a sezónní přiohřev je to skutečně dobré.
VK120
 


Zpět na Vzduchotechnika

cron