Idealna rekuperacia

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od zeroX » 12 lis 2011, 19:56

Viem, ze neexistuje..ale..Kazda rekuperacia ma vyhody aj nevyhody. Lepsie doriesene detaily aj zle technicke riesenia. Aka by podla vas mala byt rekuperacia, keby sa dala poskladat podla vasich skusenosti.
Napr. Rozvody-material. Vymenik-typ, material. Ventilatory- take, alebo onake. Na jar zaciname stavat a toto je jedna z poslednych veci, ktore nemam este doriesene. Studujem rozne stavebne fora vyse roka a stale som nenasiel uspokojivu odpoved. Pripadne, ked budem moc odvazny, pls odporucte firmu, ktora robi naozaj dobre jednotky. Dakujem.
zeroX
 

od jarka » 12 lis 2011, 23:17

Čítajte airforum znova. Myslím, že všetko, čo sa pýtate, sa tu už rozoberalo. A že jedine nejaký predajca je schopný tvrdiť, že práve jeho jednotka a jeho typ rozvodu je ten jediný správny :roll: Vy si musíte spraviť vlastný názor, utriediť si svoje očakávania. Prajem dobrý výber. Ideálny stroj je jeden - Perpetum mobile...
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od metball » 13 lis 2011, 10:11

Ave.
"Vy si musíte spraviť vlastný názor,
utriediť si svoje očakávania."

Prostě vybudovat si hodnotový ŽEBŘÍČEK.

Tak praví drtivá většina zkušených.
Pro případ, kdy to vychází přesně FIFTY/FIFTY,
zkuste inverzní úlohu.
Je to osvědčená metoda reversEngineeringu.

Vzduchotechnika mi nesmí do baráku
a za ušetřený půlMelounek
budu najímat služku a lesníka :twisted: .

Dostanete jiný pohled na totéž
a
vymaníte se z obvyklých stereotypů.

Tož tak.

iGoNY
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Martin Šperl » 13 lis 2011, 13:51

Pokusím se odpovědět trochu více prakticky. Před časem jsem zvažoval s několika spolupracovníky nad vývojem vlastní rekuperační jednotky, takže znám i určitá ekonomická východiska.
PASIVNÍ REKUPERACE.
Celá jednotka se skládá ze čtyř základních komponent:
a) motory (ventilátory)
b) výměník
c) skříň
d) regulace (ovládání).
Když budete chtít kvalitní jednotku, musí mít všechny tyto komponenty v maximální kvalitě. Když budete jednotky porovnávat, porovnávejte podle těchto hledisek.
Motory by měly být EC, ptejte se po typu a použijte vyhledávač. Zjistíte zátěžové charakteristiky, spotřeby a možná objevíte i skutečné výrobce. Prodejci dnes už ví, že lidé chtějí EC motory, ale i mezi nimy jsou značné rozdíly. Možná budete velmi překvapen, až zjistíte, kolik skutečně stojí. My jsme do našich jednotek s ohledem na kvalitu a výkon uvažovali s motory v ceně kolem 200-250€.
Výměník v základních jednotkách je optimální křížově protiproudý. Levnější bývají křížové, ale mají menší účinnost. Diskuze se vede kolem plast/hliník. Každý má své, osobně v tom zásadní polemiku nevidím. Dnes se nejvíce používají od firmy Recair a tyhle výměníky má skoro každý výrobce jednotek v sortimentu, jednali jsme i s Klingerburgerem (vyrábí hliníkové), ku podivu jsou s menší účinností než plastové Recair a ještě jsou dražší (mají i své výhody, nechci teď rozebírat).
Skříň musí splňovat mnohá kritéria. Jedna z nejdůležitějších je těsnost, odolnost a stálost. Musí se vyřešit tepelná izolace, aerodynamika atd. Dnes se na trhu objevují jednotky z pěnových materiálů. Mají výborné výsledky v izolaci, ale ostatní parametry jsou dolů, zejména stálost. Ventilátory vibrují, udržet stálost v těchto materiálech je dost obtížné, tyto jednotky také nejsou stavěné na dlouhé životnosti, ve světě patří k těm levnějším (nikoliv u nás). Viděl jsem výsledky testů a skutečně nejlépe vycházejí pevné kovové skříně.
Regulace dává prostor pro největší cenové odlišnosti. Může být velmi elementární typu ZAP /VYP a také to může být hračka pro dospělé s internetovým ovládáním. Někdy váhám, zda tato kategorie regulace vůbec patří do porovnávacích hledisek jednotek a neměla by tvořit kategorii samostatnou.
Podtrženo a sečteno. Nákladově se na slušnou jednotku pohybuje materiál 15-20.000 Kč se základní regulací. Když přidáme nějaké PLC, budeme nákladově na okolo 30.000 Kč. Montáž těchto jednotek (opět viděl jsem v několika továrnách) se pohybuje kolem 10 montážních hodin. Zbývají náklady na vývoj, testy, výrobní prostředky, administrativu, logistiku. Marketing nechávám až na náklady prodejců. Slušná jednotka v kusové výrobě (pořád se jich nevyrábí stejně jako žehliček) podle mých propočtů nejde stlačit výrazně pod 30.000 Kč. Prodejce bude mít své náklady a všichni (výrobce/prodejce) to dělají pro zisk, takže počítejte, že slušné jednotky jsou aktuálně kolem 50.000 Kč.
Když bude chtít někdo ve výrobním řetězci uškrtit náklady, musí jít v jednotlivých komponentech do "kompromisů". Nejvíce se dá ušetřit na práci, tedy je nutné přemístit výrobu do Číny nebo Indie. Aby se to však dobře prodalo, je potřeba koupit i nějakou značku v Evropě, pod kterou se čínský produkt dá prodat. Co na to kvalita, to už soudit nebudu. Dále lze samozřejmě zaměnit kvalitu motorů, skříň vyfouknout z pěny...
..
Pokud bych měl něco doporučit při hledání ideální jednotky:
1) chtějte po prodejci typy jednotlivých komponent a dohletejte si je na netu (včetně cen).
2) ptejte se po výrobci, zjistěte si, jak je na tom výrobce s filiálkami v Asii.
3) chtějte historii, reference dobrých známých (berte s rezervou hodnocení na internetu a od zainteresovaných projektantů).
Martin Šperl
 


Zpět na Ekonomika