rekuperace ThermWet

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od HaBarT » 17 lis 2011, 14:57

Máte někdo zkušenost s tímto větráním? Jaký jsou výhody - nevýhody? Potřeboval bych upřesnit i princip. Nemáte někdo řez výměníkem?
HaBarT
 

od jarda » 17 lis 2011, 22:47

dvě hadice v bedně - účinnost nic moc
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od HaBarT » 18 lis 2011, 14:27

Jestli tomu dobře rozumím, jedná se jenom o výměník? Ventilátory a regulace se dokupujou samostatně? Myslel jsem jestli to taky neohřívá vodu, když je to tak veliký.
HaBarT
 

od Leon » 19 lis 2011, 12:17

Tento systém má svoje kouzlo tehdy, když si ho člověk udělá sám. Jedná se o trubku v trubce a existuje několik alternativ výroby. Obvykle se používá měděná okapová trubka vystředěná do plastové kanalizační. Na konce plastové trubky se dají odbočky, tam se připojí přívodní vzduch z venku na jeden konec, přívodní vzduch do místností na druhý. Na konce plastové trubky dáte redukce na velikost procházející měděné okapní trubky. Gumové těsnění na spoji redukce plast měď doporučuji přetěsnit vzduchařskou páskou. Před vsunutím měděné trubky do plastové je potřeba na měděnou upevnit několik vystřeďovacích prvků, aby zůstala ve správné poloze. Je možné naletovat několik vymezovacích proužků měděného plechu atd. Nesmí se zapomenout do plastové trubky osadit hrdlo na odvod koncenzátu. Používá se běžné zahradní se závitem pro upevnění hadice. Nevýhodou celého řešení je velká prostorová náročnost a malá účinnost. Pro kutila dobrý námět, jako komerční produkt nevhodné, platí zde bohužel "za hodně peněz málo muziky".
Leon
 

od lexin » 19 lis 2011, 22:20

Rekuperaci Thermwet bych přirovnal k zemnímu výměníku, vyplatí se skutečně jen tehdy, když si jej vyrobíte sami. Také jen v tomto případě z něj budete mít radost, která předčí skutečný energetický přínos.
lexin
 

od ponocný » 20 lis 2011, 02:26

Leon píše:Obvykle se používá měděná okapová trubka vystředěná do plastové kanalizační. Na konce plastové trubky se dají odbočky, tam se připojí přívodní vzduch z venku na jeden konec, přívodní vzduch do místností na druhý. Na konce ...

Je potřeba tu hlavní plastovou rouru izolovat? Je lepší udělat jednu rouru velkou nebo víc malých? Jak by měl výměník být dlouhý, aby to mělo smysl dělat?
ponocný
 

od Pedro » 20 lis 2011, 13:27

ponocný píše:Je potřeba tu hlavní plastovou rouru izolovat? Je lepší udělat jednu rouru velkou nebo víc malých? Jak by měl výměník být dlouhý, aby to mělo smysl dělat?

Když rouru nezaizoluješ a povede teplým prostorem, tak na přívodu bude v zimě kondenzovat na povrchu vzdušná vlhkost. Chce to chytrou Horákyni. Udělat izolace jen tolik, aby to nekondenzovalo a přesto "zlepšovalo" účinnost tím, že roura nabere teplo z okolí :-) Víc malých je lepší z hlediska teplosměnný plochy, až jich uděláš optimum, vznikne ti z toho deskový výměník :-) Smysluplná dýlka? Na to už tu odpověděli jiní, tak abys měl radost, že to alespoň něco dělá. Záleží na tom, jak dobře si budou teplo roury předávat, jaký budou průtoky vzduchu.
Pedro
 

od ThermWet B.Hrdinová » 21 lis 2011, 11:29

Dobrý den, nechtěla jsem do Airfóra zasahovat, přeci jen si ho založil odborník na rekuperaci.
Nicméně jak zjišťuji, není toto fórum moderované a tak reagovat musím. Mrzí mne hanlivé výroky typu: můžete si pořídit šmejd trubku v trubce, nebo kvalitní deskový výměník, který budete v zimě vypínat ( s přídechem "no a co"). Celá filosofie trubkového výměníku spočívá v tom, že jdeme odlišnou cestou od deskových výměníků, ale bez toho, abychom je haněli.
Vychloubání se 98% účinností u něčeho co je potřeba vypínat a to ne jen na několik minut, nebo přihřívat, je však zavádějící a neprospívá důvěře zákazníků.
Trubkový protiproudý výměník funguje, princip je použitelný. Vtip je v tom, že se nikdo nechtěl pouštět do optimalizace (velikost, materiál) a tak každý mávne rukou, podívá se do Menděla tabulky a flákne do kágéčka okapovou rouru (lidově a slovy fóra řečeno).
Trubkový výměník prošel optimalizací a měřením na ČVUT. Na měření účinnosti byla vypracována i diplomová práce.
Každý, kdo se seriózně zabývá rekuperací tepla a větráním, Vám řekne, že něco jiného je účinnost, která je měřena v laboratoři za optimálních nadnulových podmínek, a něco jiného jsou účinnosti za běžného provozu.
Neříkáme, že naše účinnosti jsou něco málo pod perpetuum mobile, ale že od máte stroj, který větrá, větrá bez přerušování a větrá s účinnostmi okolo 70-85%. Spotřeba el. proudu je v EC motorech(ta už máme snad všichni na trhu), výměník je vyplachován kondenzátem, omrznutí mu nevadí a filtraci dáváme už v základu pylovou, protože prachová je dle dalšího měření daleko méně účinná.
Každý má možnost si vybrat své zboží, ale tvrzení "zdejších odborníků" (označení znalec atp. je zřejmě mnohdy označením toho, kdo často přispívá, ne ten co opravdu zná problematiku) která tady nacházím, mne usvědčuje v tom, že etika prodeje klesá. Hanět druhé, abych prodal své, je podpásovka. Přeji příjemný den a doufám,že toto fórum bude moderováno tak, aby opravdu mělo odborný přínos (za tím účelem bylo jistě zřízeno) a nebyl jen další snůškou více či méně odborných Kocinů (viz. TZB-info, a Kocina byl alespoň rozlišitelný :))
Uživatelský avatar
ThermWet B.Hrdinová
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2011, 11:00

od Leon » 21 lis 2011, 13:51

Paní Hrdinová, je dobře, že reagujete. Nicméně kromě vyjádření Jardy alias Jaroslav Šalý /Frigotech/, který si dělá neplacenou reklamu na každém fóru, necítím negativní hodnocení vašich výrobků. Jde o funkční princip a přikláním se plně k názoru Lexina, že je to jako se zemním výměníkem. Firma Rehau také zdokonalila zemní výměník tepla a skutečně jejich zemní výměník Awadukt není srovnatelný se zakopaným kágečkem samodomo výroby. Bohužel zároveň ekonomicky se posunul za hranici smysluplnosti. Vaše výměníky jsou na tom podobně, nikde jsem nenapsal, že by byly nezdokonalené nebo nefunkční. Poměr cena/výkon však jednoznačně ThermWet vyřazuje ze hry. Jako zástupce prodejce můžete zveřejnit ceny a vše bude jasný. Nečetl jsem nikdy článek s vaším podpisem, který by byl urážlivý nebo příliš komerčně horlivý, jako u jiných specialistů, zkuste tedy nabídnout vaše řešení pro typický RD včetně ceny. Možná by bylo dobré uvést proč právě ThermWet a ne třeba Atreu?
Leon
 

od HaBarT » 21 lis 2011, 15:20

ThermWet B.Hrdinová píše:Celá filosofie trubkového výměníku spočívá v tom, že jdeme odlišnou cestou od deskových výměníků..
Dobrý den, mohl bych požádat o řez výměníkem. Děkuji.
HaBarT
 

od ThermWet B.Hrdinová » 22 lis 2011, 12:19

Dobrý den, děkuji za Vaši podporu. Souhlasím s Vámi, že vylepšené verze čehokoli bohužel něco stojí (platí se nejen spotřebovaný materiál, ale i vývoj, zkoušky atp.). Pořád se však musíme držet účelu. Jestliže potřebuji v domě větrat, pak se budu rozhlížet po větrání. Popravdě, když jsem viděla prvně princip řízeného větrání, napadla mě myšlenka, že jako lidstvo jsme už pěkně zdegenerovaní. Nicméně: ohřívání příbytků je nutné. Spotřeba energie na takové ohřívání je vzhledem k neustále vzrůstajícímu počtu obyvatel obrovská (pominu zhýčkanost a běžný požadavek na teplotu v interiéru více než 24 stupňů Celsia). Také větrání je nutné. Větrat okny a plýtvat energií za topení je trochu mimo. Postavit zateplený dům a ten pak nevětrat strojně je také mimo. Jak z toho ven?
V ThermWet pilně sledujeme vývoj a došli jsme k názoru, že je funkčnější a komfortnější, investičně i provozně příznivější když: zateplený dům, který je potřeba málo topit, osadíme jednoduchým nízkoteplotním zdrojem tepla. K tomu osadíme dům jednoduchým zařízením na větrání, které větrá pořád, není ho potřeba v mrazech ani vypínat ani přihřívat, řídí se víceméně samo, buď přes čidla, nebo časově. Takové zařízení má účinnost někde okolo 70-85%, důležité je, že dochází ke stálému provětrávání. Topení sáláním v nízkoenergetickém a běžném domě nepřesušuje tak prostor jako topení horkým vzduchem, protože vzduch je špatný vodič tepla a objemy a teploty je potřeba zajistit mnohem vyšší než při topení nízkoteplotním zdrojem(pouze opravdu pasivní dům je takto možno topit). Spotřeba energie na EC ventilátory je zdánlivě stejná, ale samozřejmě záleží na intenzitě provozu . Záleží na osazené filtraci a její ceně, na čištění jednotky, na cenách servisních prací, na potřebě servisních prací atd. Při návrhu to není jen tak tady dám ventil a támhle také, ale je potřeba dbát na hlukový útlum, zamezení kondenzátu na přívodním potrubí atd. V současné době máme za sebou více jak 1500 zpracovaných projektů, naši zákazníci jsou s námi spokojeni, tím, že vyrábíme a montujeme, máme trochu lepší přenos informací a podnětů ke zlepšování.
Co se týká cen: kompletní systém na klíč od projektu přes materiál, namontování a seřízení dodáváme do domů a bytů od cca 55-110tis. Pokud je dům velký dvougenerační s dvěma jednotkami pak je cena někde okolo 130-160tis. Hodně děláme rekonstrukce, kde se cena takto paušálně těžko stanovuje.
Nesnažíme se, aby "ta druhá koza chcípla", ale abychom měli "lepší kozu". Proto si vážíme práce lidí z Atrea, kteří jsou na trhu spoustu let, mají spoustu zkušeností a informací. Myslíme si, že i naše práce a náš systém má své místo na slunci. Přeji všem pěkný den.
Uživatelský avatar
ThermWet B.Hrdinová
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2011, 11:00

od HaBarT » 22 lis 2011, 14:03

Ten řez by nebyl? Ještě k cenám, nemohla byste říct co stojí samotná jednotka o 300m3/h? Rozvody si udělám sám. Děkuju.
HaBarT
 

od HaBarT » 24 lis 2011, 12:41

Vypadá to, že při dotazu na cenu se mnou přestala paní Hrdinová mluvit :cry: :cry: .
HaBarT
 

od ThermWet B.Hrdinová » 28 lis 2011, 14:51

ale nepřestala..jen mám ještě jinou práci, než sledovat toto fórum,( to je konstatování). Ceník je na stránkách:http://thermwet.cz/ceniky, nebo navštivte stránky a vyberte si buď Helix 400 s příslušenstvím a to buď "placatou" nebo čtvercovou variantu, nebo Helix Ventbox s integrovanými motory (snazší montáž, podobné parametry účinnosti a výkonu obecně). Bude takto stačit?
Řez jednotkou neposkytujeme, je to firemní Know-how a konstrukce je předmětem užitného vzoru. Jedná se o šroubovici vinutou v prostoru výměníku, tak, aby výsledná teplosměnná plocha byla co největší s ohledem na velikost výměníku, tlakovou ztrátu, cenu materiálu. Optimalizováno ve spolupráci s ČVUT.
Uživatelský avatar
ThermWet B.Hrdinová
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2011, 11:00

od HaBarT » 28 lis 2011, 15:59

Dík za zprávu, je součástí ceny jednotky i regulace? To jsem v ceníku nenašel.
HaBarT
 

od ThermWet B.Hrdinová » 28 lis 2011, 16:14

nastavila jsem si do emailu upozornění, tak snad už budu rychlejší :-)
součástí ceny řízení není. Buď je možné si vybrat řízení s čidly , nebo bez (manuálně ovládat). http://thermwet.cz/objednavka/control-air-thermwet Doposud jsme nabízeli jiný typ řízení (přes frekvenční měnič týdenní, nebo roční cyklus) nyní máme řízení vlastní výroby. Je možné dodat i jednoduché řízení "kolečkem" cenu odhaduji na cca 500-100,-Kč (byla by to nestandardní nabídka, proto to není v ceníku).
Uživatelský avatar
ThermWet B.Hrdinová
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2011, 11:00

od HaBarT » 28 lis 2011, 22:05

ThermWet B.Hrdinová píše:součástí ceny řízení není. Buď je možné si vybrat řízení s čidly , nebo bez (manuálně ovládat).

Na vašich stránkách jsem nenašel nějaký popis funkce návod na stažení ovladače.Nevim tak co všechno umí.
HaBarT
 

od ThermWet B.Hrdinová » 29 lis 2011, 09:58

ano máte pravdu! moje chyba, poslala jsem to webmasterovi. Do zítra by to tam mohlo být. Díky za upozornění. Pokud mi pošlete email, zašlu Vám návod extra.
Uživatelský avatar
ThermWet B.Hrdinová
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 lis 2011, 11:00


od Barbora Hrdinová » 03 zář 2012, 09:19

toto je zajímavý rozcestník viewtopic.php?f=18&t=1125, ale nemohu se ubránit dojmu, že stránky jsou Nilan airfórem. Je to ještě nezávislé diskuzní médium?
Barbora Hrdinová
 

Další

Zpět na Ekonomika

cron