CHLADENIE STRECHY VODOU zo STUDNE

Místo pro diskuzi mimo téma vzduchotechniky

od BobTheBuilder » 07 lis 2013, 20:03

Zdravím ALL,
táto téma asi nepatrí do vzduchotechniky, tak som ju "praskol" sem :roll:
Rozmýšľam o chladení obytných priestorov v PODKROVÍ vodou zo studne.
A to úplne jednoducho - polievaním strechy. Myslím, že chladiaci efekt by mohol byť citeľný, otázka znie, či to nebude škodiť napr. strešnej krytine :?:
Napr. zarastanie machom, časté a rýchle teplotné cykly krytiny a pod.
Čo si o tom myslíte ľudia :?:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od vejpuste » 08 lis 2013, 21:28

Presne nad timhle jsem taky uvazoval. Vyuzit odparovani vody pro chlazeni, idealne s tim aby odparena voda zustala venku.
Nemuselo by to byt jenom na strese, klidne i na stene, ale napada me nekolik komplikaci.

1) Jakou vodou chladit - pitne vody je u nas zatim dost a je relativne levna, ale casem se to muze zmenit. Kazdopadne by mela byt cista, minimalne na stenach kde je vic videt. Hlavne je to ale docela nehospodarne, at uz cista voda stoji kolik stoji.
2) Bylo by potreba povrch zvlhcit pokud mozno rovnomerne, ale zase ne moc aby voda neodtekla.
3) Riziko poskozeni krytiny/steny dlouhodobym zvlhcenim. Teoreticky je povrch na vlhkost pripraveny, ale asi ne nekolik mesicu v kuse.
4) Jak bylo receno riziko plisni, mechu a podobne.
5) Teplotni soky by nemusely byt vyrazne, pokud by se zvlhceni delalo spis dlouhodobe nez jen pri rozpaleni strechy.

Dalo by se spocitat kolik kWh by se spotrebovalo, ale otazkou je kolik z toho by se odebralo z budovy. Namocena strecha by napriklad pohltila vic energie ze slunce (bude tmavsi).
Byl by to zajimavy projekt, kdyz by nekdo postavil 2 stejne modely, meril teploty a jeden poleval vodou a druhy ne.
Libor
Uživatelský avatar
vejpuste
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 37
Registrován: 07 zář 2013, 22:19

od teoredor » 08 lis 2013, 21:49

Kropit střechu vidím jako utopii. Co ale funguje až překvapivě dobře, je zelená střecha se speciálními rostlinami. Může to fungovat i na šikmé střechy.http://www.optigreen.cz/SystemSolutions ... -Roof.html
teoredor
 

od BobTheBuilder » 08 lis 2013, 22:23

teoredor píše:Kropit střechu vidím jako utopii.
Prečo utópia ? Vysvetlite pls.

vejpuste píše:Namocena strecha by napriklad pohltila vic energie ze slunce (bude tmavsi).
To si nemyslím, voda odráža slnko.

Chladenie vodou z vodovodu sa nedá zaplatiť. Uvažovať môžeme len o vode zo studne.
Chladenie stien vidím ako nekomfortné a komplikované. A ako by tá stena vyzerala po lete ? :shock:

Poďme teda ku chladeniu strechy. V tomto prípade možno požiť vodu zo studne bez akýchkoľvek úprav.
Bolo by nutné zistiť u výrobcu aký vplyv na životnosť krytiny má jej dlhodobé vlhčenie. (Ja mám škridlu mediteran).
Ak v tom nie je problém ostávajú nám machy a plesne. Nemám s tým skúsenosť, ale myslím, že sa voda bude odparovať tak rýchlo, že mach a už tobôž plesne nebudú mať šancu vznikať.
Ak by aj áno, je celkom jednoduché a lacné strechu po pár rokoch očistiť.
Zabezpečiť rovnomerné zavlažovanie je úplne jednoduché a lacné.

V prípade podkrovného bytu (môj prípad) je asi najväčším "kúrením" v lete strecha.
Myslím, že pri permanentnom zavlažovaní počas silného slnečného žiarenia by krytina mohla mať aj o 20st menej a to by už stálo za to !

Bodol by príklad z praxe alebo nejaký výpočet eventuálneho ochladenia odparovaním.
(že by úloha pre SFO ? ) ;)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od vejpuste » 09 lis 2013, 19:45

Na odpareni litru vody by se melo spotrebovat 0.627 kWh.
To znamena, ze tolik energie to sebere z krytiny a okolniho vzduchu.
Libor
Uživatelský avatar
vejpuste
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 37
Registrován: 07 zář 2013, 22:19

od BobTheBuilder » 09 lis 2013, 19:48

Pri polievaní strechy objemom 200 l/h by to mohlo mať efekt, hm :?:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od vejpuste » 09 lis 2013, 20:12

BobTheBuilder píše:Pri polievaní strechy objemom 200 l/h by to mohlo mať efekt, hm :?:


A to by se veskera ta voda musela stihnout odparit.
Na druhou stranu jsme brali jenom energii potrebnou k odpareni. Neco by jeste odebralo to, ze by voda byla studenejsi nez krytina.
Libor
Uživatelský avatar
vejpuste
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 37
Registrován: 07 zář 2013, 22:19

od BobTheBuilder » 09 lis 2013, 20:19

Na ploche 200 m2 by sa jej odparilo dosť. Voda, ktorá by sa nestihla odpariť by ochladzovala krytinu.
Nemám na to žiadne fyzikálne vzorce, ale len tak laickým rozumom to vidím ako
efektívny spôsob chladenia. :idea:
Za predpokladu vody zadarmo a malej spotreby čerpadla.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 09 lis 2013, 23:04

SFO píše:Bezvětří, mlžení, "křidlica" nesmí mít žlábkování, dopad kapiček nesmí být "pod sukně" těch krásných rovinných Tašek a povrch musí být absolutně rovnoměrně skrápěn ...
Mal som na mysli permanentné vytekanie malého množstva vody, nie mlžení, kropení...

SFO píše:ale musíte striktně řešit tepelné toky (tzn. jak zabráníte ohřevu, nikoliv kolik ochladíte.
Neviem či rozumiem ... ohrevu zabránim polievaním studenou vodou.

SFO píše:Mj v jakési naší normě jsem viděl, že vodorovná střecha ZAPLAVENÁ cca čtvrtmetrem VODY a nemusíte počítat letní přehřívání interieru střechou ... tož asi tak..
Tuto som si naprosto istý - že nerozumiem :)
DOPĹŇAM : pôvodne som to nejak zle prečítal ... ok, to verím, môjmu prípadu to bohužiaľ nepomôže :x
... leda že by ste vypočítali, ako urobiť vodu NEvodorovnou :lol:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 14 lis 2013, 21:32

SFO píše:A "pochcávat" 2% až 5% plochy střechy ...
to přenese pár stovek Wattů Chladu. Proti těm 50 kW je to fakt Prd.

Prečo 5% :?:
Ja by som chcel pochcávat komplet celú plochu.
Odmyslite si event. problémy ako životnosť škridle, machy a podobne a skúste mi vysvetliť, prečo by to nemalo mať chladiaci efekt ?
Po celej ploche strechy bude stekať voda o teplote 15st C. Voda bude odoberať teplotu krytine a tým sa podkrovie nebude natoľko prehrievať pálením slnka na strechu.
Môžete mi to odobriť alebo vyvrátiť ? Zrozumiteľne plíís :)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 14 lis 2013, 23:35

SFO píše:Prostě jste jako obvykle Totálně Vedle už v Geometrické části řešení ...
A od toho tu máme Vás ;)

Nemám nafotenú strechu, musel by som použiť luft balón :D
(btw už som letel teplovzušným balónom ;) )
Ale vyzerá to asi takto : http://www.mediterran.sk/mediterran-kridly/standard , obr.2 .
Predpokladal som, že aj keď voda nesteká po celej ploche škridle, dokázala by ju ochladiť.
Naposledy upravil BobTheBuilder dne 14 lis 2013, 23:51, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 14 lis 2013, 23:45

SFO píše:Podobné, jako když někdo chce chladit průtokem vzduchu skrz rozvody, určenými pro větrání a myslí si, že sprostotou své mysli použitelného výsledku dosáhne. Tak leda prd dosáhne. Z Ostudy Kabát, nic moc víc.

NESÚHLASÍM :evil:
Je to odskúšané ! viewtopic.php?f=18&t=1230 , posledný príspevok na stránke .
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od BobTheBuilder » 15 lis 2013, 13:34

Dnes som to konzultoval s výrobcom krytiny a ten silno neodporúča inštalovať niečo podobné.
Takže týmto celá polemika končí a máme o problém menej :)
Napriek tomu ďakujem za konzultácie ;) , s pozdravom SCHO :lol:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od PetrP » 18 lis 2013, 11:13

Já se přikláním k názoru, že kropit střechu je trošku boj s větrnými mlýny. Jako východisko vidím stejné řešení jako již někdo zmiňoval v zatravnění střechy. Jde velmi moderní způsob, který navíc nemusí přijít vůbec draze. Nedávno jsem něco řešil se zatravňovacími dlaždicemi a zjistil jsem, že je lze použit právě i jako základ pro zatravnění http://www.puruplast.cz/koc-praha-smichov/).
Uživatelský avatar
PetrP
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 lis 2013, 10:59

od BobTheBuilder » 18 lis 2013, 22:22

Tie zelené strechy mi neprídu moc vkusné, pôsobia dojmom, ako keby sa o tú strechu nik nestaral :( Ešte snáď na plochých by to šlo.
Ale určite to môže byť super ochrana pred slnkom.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Návštěvník » 19 črc 2023, 10:19

Vsetci ste uplne mimo. Nejedna sa o chladenie vodou ale o odparovanie velmi maleho mnozstva vody najlepsie z plechu. Odpaparovanim vody sa odobera teplo z okolia (niekto to tam spomenul ale nevysvetlil) a v pripade plechovej strechy sa odparovanim ochladzuje plech. V interieri sa ochladzuje vzduch ktory je v priestore.
Spotreba vody je minimalna radovo v litroch.
Ak neverite ze tato primitivna metoda funguje priam genialne chodte sa pozriet do Azie kde ju bezne pouzivaju chudobny ludia co nemaju na klimatizaciu ktora dalej sposobuje oteplovanie nasej planety...
Návštěvník
 

od Atlantis » 21 črc 2023, 13:40

Je vážně ta zelená střecha taková výhra? Přijde mi, že je to jen moderní nesmysl s minimálním reálným přínosem.

Na nově udělanou zelenou střechu jsem slyšel od známýho samou chválu, že najednou nemá doma vedro v létě...jenže pak z něj vylezlo, že pod tou zelenou střechou má 30cm polystyrenu a srovnává to s předchozím stavem naprosto nezateplené střechy z r. 1970.


O kolik bude nižší teplota střechy kde roste nějaká tráva, než když tam neroste nic? Bez aktivního zalévání ta tráva stejně nebude nijak aktivně chladit výparem, jelikžo vyschne během pár dní a dál už je to jen jako špatný stínicí prvek před sluncem...takže zlepšení izolačních vlastností střechy o 0,5% max? Řekl bych, že nasypat tam bílý oblázky bude mít mnohem lepší účinek než suchá plevel...


Jinak nad chlazením střechy vodou jsem taky přemýšlel ale vyšlo mi to jako naprostý nesmysl:
- střecha bude zbytečně trpět ve vodě (jasně, je to střecha, ale pořád se opotřebovává a namísto aby vydržela třeba 50let, tak vydrží jen 40). Stačí nějaká malinkatá dírka a při kontinuálním namočení začne zatíkat (při normálním dešti se třeba voda pod střechou stíhá vypařovat a problém se neprojeví)
- všude bude vodní kámen.A nejen na střeše, ale když zafouká, tak to foukne někam dolů. Po x měsících bude slušný nános
- investice do rozpašovačů, hadic atd atd
- opotřebení čerpadla atd atd

A hlavně : ikdyž by měl člověk vodu "zadarmo" ze studny, tak pořád musí tu vodu nějak na tu střechu vyčerpat. No a to čerpadlo má vcelku velkou spotřebu. A ono upřímně obyčejná klimatizace má v dnešní době velmi dobou účinost (chladicí faktor nebo jak tomu říct). Navíc pokud budu chladit zateplenou střechu vodou, tak výsledný efekt bude už úplně neznatelný. A klidně bych i řekl, že ta klimatizace bude mít vyšší chladicí výkon na jednotku příkonu, než čerpání vody na střechu...*
Jen tak pro info já mám spotřebu na klimu cca 10-12kWh denně (24/7 jede na minimální výkon) na celej barák ikdyž jsou 33°C vedra venku a uvnitř je 22-23°C. Pokud nejsou úplný veda (třeba přes den jen 28°C a v noci chladněj), tak se dostávám i na 6kWh denně (zapnutá jen v noci*). To se mi nevyplatí ohledně chlazení řešit vůbec nic jinýho...

*V noci, kdy je venku chladněji se dostanu s chladicím faktorem klimy na číslo cca 6. Tzn 1kwh elektřiny = 6kwh tepla pryč. S takovou účinností je efektivnější v noci chladit klimou, než pustit rekuperaci na plný výkon s otevřeným bypassem (zvýšení spotřeby rekuperace nepřinese takový chladicí výkon jako když bych vzal tu stejnou spotřebu a dal ji do klimy)
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05


Zpět na Mimo téma