Zapojení kotlů do série

Místo pro diskuzi mimo téma vzduchotechniky

od Návštěvník » 05 led 2014, 00:25

Omlouvám se za příspěvek mimo téma. Zdá se mi, že je tu hodně moudrých hlav a mám takový dotaz. Ke stávajícímu kotli na tuhá paliva bych rád připojil elektrokotel a nejsnazší mi přijde sériové zapojení podle mého schématu. Je to tak možný?
série.png
série.png (4.3 KiB) Zobrazeno 8177 krát
Návštěvník
 

od Laďa Jaskva » 05 led 2014, 08:18

Dobrý den. Není mě jasné, co by to mělo vyřešit. Pokud chcete 2 kotle, tak je dejte paralelně. Tím se dá každý kotel zvlášť odstavit, každý kotel pojede samostatně, dá se to hydraulicky oddělit a nebude docházet k ochlazování vody ( komínové ztráty ) pokud pojedete na elektrokotel. Čili, podle mě je to Vaše zapojení blbost na kvadrát.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od Návštěvník » 05 led 2014, 11:14

Děkuji za reakci. Nemaloval jsem do schématu ostatní komponenty, samozřejmě, že jdou oba kotle jednotlivě hydraulicky odpojit. Každý má svůj obtok, který je uzavíratelný kohoutem.
V principu mi šlo o něco jiného. Oba kotle nemají sčítat výkony, obvykle se má elektrokotel (2) připojovat jen tehdy, kdy kotel na tuhá paliva již chladne nebo není v něm zatopeno. V ten okamžik skrz něj jen proteče vratná voda. Elektrokotel má čidlo na zpátečce a začne topit až v situaci, kdy poklesne teplota vratné vody pod nastavenou hodnotu. Pokud je zatopeno v kotli (1), elektrokotel (2) netopí. Nepřijde mi to jako hloupost, naopak mi to vychází jako nejjednodušší.
Pokusil jsem se i o paralelní zapojení, ale nějak mi to nejde. Mohl byste mi prosím zkusit paralelní zapojení jen skicnout. Děkuji.
Návštěvník
 

od Návštěvník » 07 led 2014, 18:37

Současné zapojení je takto.
paralelně.png
paralelně.png (8.63 KiB) Zobrazeno 8143 krát

Funguje to dobře jen v případě, že pracuje jeden nebo druhý kotel, resp. když běží jedno nebo druhé oběhové čerpadlo. Jakmile běží obě současně, přetahují se o zpětné klapky. Jedno čerpadlo klapku zavírá, druhé ji otevírá. Výsledkem je, že zůstane někde uprostřed a celý systém ze zblázní. Moc netopí, přehřívá se chvíli zpátečka, pak zase chvíli přívod jen ale k místu rozbočky ještě před rozdělovačem. Proto zvažuji o nějakém snadném zapojení a napadlo mě to sériové. Už žádná rada?
Návštěvník
 

od dolakj » 02 kvě 2014, 09:04

Předpokládám že to samé bude platit i pokud se nebude jednat o kotel ale o krb
dolakj
 


Zpět na Mimo téma