Automatizované větrání motorickým otevíráním oken

Místo pro diskuzi mimo téma vzduchotechniky

od tomplee » 14 dub 2015, 01:26

Budu stavět dům a osměluji se zde vás odborníků zeptat na názor na větrání motorizovaným otevíráním oken párkrát za den.

Úvaha je tato:
Já: Hodně utěsnit!
Dodavatel: Musíte mít řízené větrání (a rekuperaci).
Já: Nechci, je to blbost.
Dodavatel: Udusíte se a budete mít plíseň na zdi.
Já: Otevřu si občas okna.
Dodavatel: Uteče vám teplo.
Já: Blbost, okna zase zavřu.
Dodavatel: V noci budete spát a né otvírat okna, přes den zapomenete a udusíte se.
Já: Jediný možný závěr: Okna bude otevírat a zavírat robotická ruka.

Nebo se snad opravdu neobejdu bez vzduchotechniky?
Uživatelský avatar
tomplee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 dub 2015, 00:48

od Radek Němec » 14 dub 2015, 08:55

Když se zajistí automatické větrání, je to polovina účelu řízeného větrání. Někdo tvrdí, že je to větší polovina. Druhá část je úspora. Vzduch je potřeba dohřát, jen tak ztratit vyhodit teplo z domu, aniž by se použilo právě k dohřevu příchozího čerstvého, to je škoda. I kdyby se využila jen polovina, má to pole mě cenu. Podle norem by se mělo u běžně velikého domu denně vyvětrat 3600-4000 m3 vzduchu. To je někde kolem 25-28 kWh tepla denně (750-840 kWh měsíčně). Počítám to na průměrnou zimní teplotu 2°C a vnitřní 22°C. Za 5 měsíců topné sezóny je to 3750-4200 kWh. Vynásobeno cenou tepla za kWh (á 3 Kč) je to někde mezi 11-13.000 Kč. Kdyby se podařilo využít jen polovinu, tak rekuperace na větrání ušetří kolem 5-6.000 Kč za topnou sezónu. To není málo. Běžná rekuperační jednotka by měla vydržet 15 let. A to se samotná mašina zaplatí.
Když se započte i ten komfort a bezpečnost stavby (vlhnutí, plísně), vidím rekuperaci jako celkem rozumnou investici a asi bych věřil více ověřeným systémům než robotické ruce, která také nebude zadarmo.
Radek Němec
 



Zpět na Mimo téma

cron