CO2 logger

Místo pro diskuzi mimo téma vzduchotechniky

od Jantar » 06 pro 2020, 22:21

Měříte někdo úroveň CO2 v místnostech, doporučíte zařízení, které změří úroveň CO2 (ideálně i teplotu a vlhkost), uloží alespoň 24h záznam při dostatečné přesnosti dat a není nutno si na tento přístroj brát hypotéku?
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od pecival » 28 bře 2021, 15:24

Ahoj.
Ja osobne som si to zbastlil - kupil som si (zatial) 2 NDIR cidla - sensirion SCD30. mam to napojene cez I2C na wemos D1 mini (esp8266). s tymto setupom to mozem uz samo o sebe posielat niekam na server cez wifi.
Ja som si tam naflashoval firmware Tasmota, ktory uz ma podporu tohto cidla v sebe a dalej si to posielam cez MQTT na server ako zvysok cidiel a vypinacov - mam doma server a na nom mi bezi home assistant.
Ak mate vo avojom okoli niekoho, kto sa v tomto trochu orientuje - Arduino, mikrokontrolery, tak vam to zbastli.
Senzor sam o sebe stoji asi 1300kc a ESP8266 doska sa da za zohnat mozno tak za 100kc.
To cidlo meria aj teplotu a vlhkost, ale merania su ovplyvnene zahrievanim jak samotneho cidla, tak potom aj mikrokontroleru . da sa tam nastavit kompenzacia (offset), aby "pocitalo" spravne.
pecival
 

od Jantar » 02 dub 2021, 09:18

Díky za super příspěvek, ale přestože mám k IT veskrze kladný vztah, obávám se, že toto je pro mě úplně mimo mísu, sám bych to dohromady nedal ani omylem.

Myslel jsem třeba něco takového https://detektory.heureka.cz/tfa-dostma ... trol-mini/.
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od IJK » 02 dub 2021, 14:33

Ave,
přiměřená volba.
PROS:
a)
čidlo je NDIR,
b)
absolutní chyba i opakovatelnost měření "je v kraji obvyklá".

CONS:
i)
SW+HW "Widle" musí být kontinuálně připojen přes USB,
abyste mohl využívat
dvoutisícovou krabičku
VÝHRADNĚ/pouze jako LOGGER,
ii)
defaultně obsahuje jen "třístavovou barevnou hudbu", máte tu tedy indikaci prahových hodnot
(... kterážto by, na druhé straně,
mohla být HW "zneužita" pro trojstavovou logiku ovládání strojní ventilace ...).

SFO

Douška?
Zkuste pohledat, jak daný modulek komunikuje.
Potom by bylo vhodné kontaktovat někoho,
kdo si umí "popovídat" s měřáčkem jeho vlastním jazykem.
Ale zase skončíte u MikroControlérů (kterých ještě dlouho bude krutý nedostatek ...).
Nebo se holt musíte poohlédnout po standardizovaných "továrních" řešeních - a krutě si připlatit!
Přeplácet? Ne, připlatit si.
Nejen za HW (což je nezcizitelná součást řešení), ale především za SW, který musel někdo vymyslet, odladit, který má povinnost udržovat, ...

Proč?
Obtížně budete shánět někoho, kdo Vám naprogramuje RealTime ovládání strojní ventilace ve Widlích.
A když už to ten NĚKDO "ZA vodpoledne při kafi zmákne",
tak mi věřte,
že MU to moc fungovat nebude :twisted:
Tím pádem i Vy zákonitě musíte skončit u klasického výroku:
"Hmmm, celý to bylo ZADARMO DRAHÝ."

KOntext?
Jantar píše:... CO2 (ideálně i teplotu a vlhkost), uloží alespoň 24h záznam při dostatečné přesnosti dat a není nutno si na tento přístroj brát hypotéku?


https://www.collinsdictionary.com/dicti ... s-and-cons

iGoNY
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od jarda » 08 dub 2021, 20:22

měřil jsem (PROTRONIX) kvůli kontrole s ventilační jednotkou, a přišel na to, že (v rodinném domě) se CO2 pohybuje v poměrně malém rozsahu - větrám trvale v minimálním výkonu cca 60m3/hod - tak jsem vůbec neinstaloval.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Jantar » 10 dub 2021, 13:56

Díky za info, to mě naplňuje optimizmem, mám Nilan Compact v deafault nastavení a pokud mám správné info, tak má 400m3/h max a na nejnižší stupeň č. 1 jedu cca 92 m3/h.......
Uživatelský avatar
Jantar
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 72
Registrován: 18 říj 2012, 22:27

od IJK » 10 dub 2021, 20:57

;)
jedna noticka:
Komerční řešení v pastóškách bývá zhusta postaveno na jediném čidlu (občas pouhém EquiCO2).
Důvod je jasný: triviální dvojstavová logika regulátoru.

Leč?
Neštěstím tohoto přístupu je, že vše stojí (a následně padá)
na vzájemných vztazích
zdrojů CO2
a k nim příslušejícím "mixážním 3D+"
vektorovým polím
"čerstvého a kontaminovaného vzduchu".
Tedy jak CO2 "u vaší huby" naředíme, z dosahu úst a nosu odfoukneme a posléz finálně odtáhneme mimo vaši pobytovou zónu.

Obvyklé řešení tohot komplexního tasku?
"Vražte čidlo do odtahu, vono se Vám to zprůměruje ..."

Neobvyklé (ale podobně hloupé) řešení?
Více čidel, ale jen jediná dvojice venťásků v jediné rekuperce.

Funkční (ale velmi komplikované, především na odladění) řešení
tkví v instalaci "proporcionálních" serv, natáčecích "výdechů", senzorů aktivit lidí ...
finálně tedy opět (ne)řešení tasku.
A jako přístup k řešení úlohy
zase "velmi" hloupé!
Neb také drahé, nejen nefunkční.

SFO

Douška?
Namísto šouklení se

SNÍMAČI

bez adekvátního osazení systému AKTUÁTORY

a v neposlední řadě BEZ poctivého odladění velmi netriviálních algoritmů REGULÁTORŮ

je výrazně efektivnější se zaměřit na co nejlepší vyřešení TROJROZMĚRNÉHO PROUDĚNÍ vzdušiny v pobytové zóně.
Samozřejmě ve vztahu ke SCÉNÁŘŮM.

iGoNY
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Mimo téma

cron