Tepelné čerpadlo

Místo pro diskuzi mimo téma vzduchotechniky

od pefi » 06 čer 2023, 16:46

Pomalu začínám laškovat s myšlenkou pořídit tepelné čerpadlo primírně za účelem celoročního ohřevu TUV a částečně také pro potřeby připění v topné sezóně.Spočítáno to ještě nemám, nicméně cílem není pokrýt veškerou tepelnou ztrátu objektu, ale spíš pokrýt období, kdy teplota neklesá výrazně pod bod mrazu.

Po dokončení rekonstrukce by dům měl být vytápěn kombinací radiátorů a podlahového vytápění s teplotou otopné vody nepřekračující 45 stupňů. Ztrátu objektu po plánovaných opatřeních spočítanou nemám, nicméně namísto 25 kW plynového kotle by s trochou štěstí mělo stačit 7-9 kW TČ a akumulační nádoba cca 300 litrů.

(Plynový kotel musel jet naplno jen když teploty na několik dní spadly k -20 stupňům Celsia a to pak bylo vidět, že 25 kW je tak akorát. Po výměně oken a zatepění by tepelná ztráta měla být odhadem poloviční nebo i třetinová).

Bydlím v teplé lokalitě, takže i v lednu nebo únoru jsou dlouhodobé průměrné teploty těsně pod nulou. Chladit nepotřebuji, respektive tak úplně nevím jak bych řešil potřebu chladit a současně ohřívat TUV.

A teď ty otázky:
1. Na jaké parametry si při výběru TČ dávat pozor, případně jaké značky nebo produktové řady patří k něčemu, co by se kvalitativně (tím myslím poctivostí konstrukce) dalo zařadit jako střední nebo vyšší střední třída? Asi není problém najít "Mercedes", ale já hledám nějakou "Toyotu".

2. Má smysl dívat se na SCOP (topný faktor za celou sezónu), neb je to číslo na matení zákazníků?

3. Jelikož není cílem znepřátelit si sousedy, tak hluk je jedním z mála jasných a dobře měřitelných kritérií, ale co dál?

4. Split nebo monoblok? Místo by bylo na obě varianty, takže co získám/ztratím když si připlatím za jedno nebo druhé ? Jednotky All-in-one mě zase tolik nepřitahují, protože když se pokazí (a to se jednou stane), tak pak nebude fungovat vůbec nic. Opravit/nahradit za 10-20 let all-in one bude podstatně složitější, než vyměnit topnou patronu v externím zásobníku nebo vyměnit oběhové čerpadlo za podobné oběhové čerpadlo.
Uživatelský avatar
pefi
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 25 čer 2021, 17:30

Zpět na Mimo téma