Nedá mi to, nepromluvit trochu o gramatice, která je pro mnoho lidí vzduch a tím se akreditovala i na zdejší vzdušné fórum. Nechci psát nic o ignorantství, za které by nás profesor Růžek, kdysi v mém jinošském věku na gymnasiu přetáhl dřevěným příložníkem. Rád bych znal názor na reformu gramatiky. Celý život se divím, proč se gramatika nezjednoduší. Všichni páni kantoři na to měli shodnou odpověď, že se totiž jedná o kulturní dědictví, které je téměř tabu, aby se snad páni Hus, Čelakovský, Jirásek a další neotáčeli v hrobech. S tím Husem nevím, jestli nepřehnal, neboť..však víte . Postupným dorůstáním do kmetského věku, čekám, kdy prozřu a budu také cítit onu vlasteneckou loajalitu ke gramatické obtížnosti jazyka. Čekám stále. Už pomalu obrůstám a stále ten pocit nepřichází. Naopak mám stále silnější dojem při čtení různých diskuzí, že je nejvyšší čas pro zjednodušení. Takový čas postřižin. On totiž přichází s rozvojem moderní techniky sám. Vše se urychluje a tento urychlovač postupně požírá diakritiku v smskách a prvňáčci budou pomalu fasovat místo pera klávesnici, však už posílají klasickou psanou formu písma do důchodu a nahrazují ji tiskací. Jsem přesvědčen, že toto kybernetické temno noví Jiráskové a Havlíčci jen tak nerozsvítí. Měl by se těm postřižinám dát určitý řád, nebo o tu gramatiku přijdeme úplně a mě by mrzelo, že jsem se v mládí potkával s příložníkem zbytečně.
Osobně jsem přesvědčen, že gramatika by měla být zvládnutelná naprosto nejširší masou, psát správně česky nesmí být výsadou elit. Gramatika nedělá jazyk, je to jen prostředek k zaznamenání projevu, slohu, myšlenek. Bezchybná gramatika z nikoho Čapka neudělá a naopak dobrá myšlenka dost trpí, když je plná hrubek. Gramatika by měla být jednoduchá jako elementární pravidla silničního provozu.
Mám pár nápadů:
1) klasika tvrdé a měkké y/i.
Stačí zrušit obojetné souhlásky a rozhodit y/i do zbylých dvou. Tím elimujeme mnoho a mnoho složitých gramatických pouček, vyjmenovaná slova a jim (ne)příbuzná, předpony vy/vý, shody podmětu s přísudkem, příčestí a další. Jednoduše zachováme i/y, ale uděláme triviální pravidlo.
trvdé vždy po: H, CH, K, B, F, L, M, P, V, J
měkké vždy po: Z, Ž, S, Š, C, Č, R, Ř, D, Ď, T, Ť, N, Ň
Pravidlo rozdělení jsem navrhnul tak, že tvrdé y/ý by se psalo jen po těch souhláskách, které nemají podobu s háčkem. To by se za čas dobře pamatovalo a na display mobilu to bude vypadat vždy správně s háčkem i bez.
2) psaní velkých písmen. K čemu vlastně střídání velkých a malých písmen slouží? Má nás to jen zmást nebo je to jen další komplikace pánů z Ústavu pro jazyk český a nutí nás dělat další pohyb palcem na klávesnici mobilu, přepínající velké/malé a na klávesnicích PC zase Shift a Caps Lock. Kolikrát se mi mobil přepnul do T9 (kterou jsem nikdy nezažil pod kůži a vyhýbám se jí) a neustále mi pak mobil zmatkoval, než jsem našel tu správnou sadu písmen, stejně jako na PC rozepíši půl věty velkými písmeny při omylném stisknutí Caps Lock(u).
Navrhuji psát velké na začátku věty (ani na tom netrvám) a zbytek nechat na grafickém cítění autorů cedulí, nápisů, titulků..vůbec mě neiritují například filmové titulky, kde i vlastní jména jsou psána s malým písmenem stejně tak u jmen autorů knih. S tím se běžně setkáváme již nyní a jsem přesvědčen, že to nikomu újmu nezpůsobí. Královnu nemáme a věnce většinou na hlavách nehodných .
..
Mám i další postřižiny, uvidíme, jestli to vůbec někdo bude číst.