Velký malér teplovzduch -poraďte

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Atgoho » 03 dub 2011, 13:06

Před třema lety jsem dokoncil stavbu domu na hranici pasivního a dobře nízkoenergetickýho. Jako topení jsem zvolil teplovzdušný cirkulační vytápění. Nechci se rozepisovat proč, ale je to malér, který bych nejraději vyhodil z domu. Čtu tu různý dohady, jestli je cirkulace dobrá nebo špatná, já v tom mám jasno. Nechci se přidávat do diskuze o ničem. Já potřebuju poradit. Dům je nový, zařízený, v podleaze jsou topně větrací kanály, žádný jiný topení. Rád bych topil pomocí tepelnýho čerpadla, plyn tu nemáme a pevný paliva nepřipadají do úvahy, protože nemám ani komín. Jak mám ale teplo z TČ rozvádět po domě, když nemám podlahovku. Nemám ani radiátory a bourat v novým domě se mi opravdu nechce. Neřešil jste někdo takový problém? Jeden známý mi říkal, že před lety se už podobná věc na internetu řešila, já nic nedohledal.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od bladerunner » 03 dub 2011, 18:46

nejak som nepochopil v čom je "malér" - či to teplovzdušné vykurovanie vôbec nefunguje alebo vám nevyhovuje.
píšete, že máte "skoro pasívny" dom - tak potom neviem, čo riešite kúrenie. veď potreba kúrenia by mala byť minimálna, tým pádom použite elektrinu - takže jednoducho riešiť lacnými konvertormi v izbách.
Dajú sa rozvody teplovzduchu aspoň využiť na vetranie?
Uživatelský avatar
bladerunner
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 03 dub 2011, 18:36

od Atgoho » 03 dub 2011, 19:31

bladerunner píše:nejak som nepochopil v čom je "malér" - či to teplovzdušné vykurovanie vôbec nefunguje alebo vám nevyhovuje.
Nevyhovuje, nemá smysl to rozpitvávat, byl to můj životní omyl.
bladerunner píše:píšete, že máte "skoro pasívny" dom - tak potom neviem, čo riešite kúrenie. veď potreba kúrenia by mala byť minimálna, tým pádom použite elektrinu - takže jednoducho riešiť lacnými konvertormi v izbách.
Dajú sa rozvody teplovzduchu aspoň využiť na vetranie?
To mě taky napadlo, topil jsem elektřinou do teď. Teplá voda pro jednotku byla nahřívána čistě elektřinou. Jde o to, že se mi nelíbí na zdi konvektory a nemám pro ně natahaný kabely. Šlo by to dát do zásuvek, ale zase ne všude. Dům vyšel výpočtově na 22kWh/m2, dělali jsme i test neprůvzdušnosti s výsledkem 0,56. Výpočet je ale něco jinýho než požadavek manželky na vnitřní teploty (teplo jí je až od 24st.C). Nezdají se mi ani solární zisky. Výpočty jsou postavený na nějakých odhadech. Zapomeňte na to, že by se v pasivních domech netopilo. Při 20-21°C většina manželek omrzá. Dům je i mírně větší 240m2 obytné plochy. Rád bych použil jiný topení než je elektřina. Neřešme dům, ten už nevyměním a jestli je pasivní nebo aktivní je mi už jedno. Z toho jsem už vyrostl.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od mirec » 03 dub 2011, 22:50

Daj pôdorys a čo najviac detailov z interiéru. Nevieme o čom je reč.
Uživatelský avatar
mirec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2011, 19:12

od Atgoho » 04 dub 2011, 01:22

Někde dohledám projekt VZT a dám ho sem. Můj problém neni ve vzduchotechnice, já už mám jasno v tom, že potřebuju vymyslet jiný topení v hotovým domě. Vzduchotechnika je neopravitelná, je to celý špatně z principu. Diskuze na podobné téma tu je. Mám nápad na protažení trubek od topení současnýma kanálama na vzduchotechniku a na konce umístit nějaká topná tělesa nejlíp přímo do těch kanálů.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od Peggin » 04 dub 2011, 12:58

Nejsem topenář ale laickym rozumem. Pokud chcete využívat tepelný čerpadlo, budete potřebovat optimálně malý tepelný spád. Ten se nejlíp docílí podlahovkou nebo nízkoteplotními radiátory. Všechno to ale potřebuje velkou plochu. Asi jste vážně topení prokaučoval a teď už pro vás tepelný čerpadlo nebude to optimální. Jedině využít kanály na protažení trubek (to bych chtěl taky vidět) a pak sekat jen minimum ke zdi, kde se pověsí radiátory.
Peggin
 

od PetrNes » 04 dub 2011, 21:02

Těžko něco radit, když nechcete napsat v čem je problém, ale budu trochu spekulovat
1) Jste spokojen se spotřebou tepla na vytápění, ale né teplovzdušným vytápěním
a) Pokud máte plovoucí podlahu tak tu rozebrat a nainstalovat elekt. topné rohože a Atreu nechat jen jako větrací jednotku , když už ji máte.
b) Někde jsem četl že vyřízli do betonu vetší díry a místo výustek dali podlahové konvektory
ke krerým přívedli topnou vodu podlahovým kanálem , při tom by se zachovalo i větrání a větrací vzduch by přiváděl přes konvektory.
c) Nainstalovat el.přímotop do každé místnosti a Atreu nechat jen na větrání
2)Jste spokojen se spotřebou tepla na vytápění, ale né teplovzdušným vytápěním ani větráním
pak platí a,b,c ale místo Atrei nainstalovat jinou větrací jednotku
3) Nejste spokojen se spotřebou tepla na vytápění a proto chcete tepelné čerpadlo
d) Pokud to akum.nádrž umožnuje ohřívat vodu v nádrži tep. čerpadlem, tím nesnížíte potřebu tepla ,ale budete platit cca. 2 až 3x méně za elektriku
4)Nejste spokojen se spotřebou tepla na vytápění ani teplovzduchem
e) Nainstalovat tep.čerpadlo na ohřev vody v nádrži
f) viz b)
4)Nejste spokojen s ničím
g)překontrolovat všechno jestli někde není zakopaný pes
h) najít si pořádného projektanta
ch)prodat dum a nechat si postavit jiný podle vašich představ :D

5 atd. atd. atd
Opravdu těžko radit
Uživatelský avatar
PetrNes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 04 dub 2011, 15:12

od Atgoho » 04 dub 2011, 21:39

PetrNes píše:Těžko něco radit, když nechcete napsat v čem je problém

Nevyhovuje mi teplovzdušný topení. Netopí to v krajních místnostech, často jsem služebně pryč a manželka zůstává s dcerkou doma, má ráda teplo a tak se vytápí celý dům, fitko, kulečník, pracovna, pokoje pro hosty, kde nikdo neni. Nejhorší je asi ta rgulace a max výkon. Spotřeba není malá, ta mě ani tak nepálí, ale máme limitovaný příkon a posílení nebude. Postavili jsme dům v původně zahrádkářský kolonii.Už jsem kvůli tomu i musel řešit ,jestli mi tam vůbec povolí čerpadlo. Rozebírat podlahu nejde, to už bych snad raděj dům prodal. Větrání je asi v pohodě.
To rozšíření kanálů je super nápad!!! Neměl bys nějaký nákres nebo typ topidla? V podlaze je 20cm polyše, tam by to zapustit šlo. Zvládlo by to i ten tepelný spád pro čerpadlo?
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od PetrNes » 04 dub 2011, 22:03

Dejte do vyhledávače podlahové konvektory- vyleze vám jich spousta.
Technické parametry neznám jenom jsem někde četl že to tak někdo dělal.
Mám taky teplovzduch , podlahovou plochu 220m2 , 18kwh/m2rok ale takové problémy jako vy naštěstí nemám
Uživatelský avatar
PetrNes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 04 dub 2011, 15:12

od Atgoho » 04 dub 2011, 22:15

PetrNes píše:Dejte do vyhledávače podlahové konvektory- vyleze vám jich spousta.
Technické parametry neznám jenom jsem někde četl že to tak někdo dělal.
Mám taky teplovzduch , podlahovou plochu 220m2 , 18kwh/m2rok ale takové problémy jako vy naštěstí nemám

Dík. Budu hledat! To je fakt super nápad, normálně mám radost! Nechci rozebírat teplovzduch, prostě to někomu vyhovuje a někomu ne.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od PetrNes » 04 dub 2011, 23:24

Mám povolen také jenom jistič 3x16A, proto natápím nádrž interierovým peletkovým kotlem ECOIDRO v obyváku ( musel jsem koupit exterierový nerezový komín) v obyvákokuchyni mám o 2C více než nastaveno na termostatu. Pořizovací náklady na kamna+komín jsou nižší než na tep.čerpadlo
Provozní náklady jsou cca 1kč na kwh, tím jsem získal levný zdroj tepla i TUV.
Uživatelský avatar
PetrNes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 04 dub 2011, 15:12

od Atgoho » 05 dub 2011, 08:49

Dík za nápad, ale já potřebuju něco bezobslužnýho.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od jarda » 06 dub 2011, 12:37

píšete
že špatné teplovzdušné vytápění, že všude nevytápí.....
problém není v systému, ale buď ve špatně navrženém, nebo špatně provedeném, nebo špatně provozovaném, či v kombinacích.
Pokud je zařízení správně dle výše uvedeného, tak není problém.
Doporučil bych, pokud bych měl poradit zařízení posoudit. A potom navrhnout úpravy včetně případného použití tepelného čerpadla.
Mohu se optat pokud by jste měl zájem odkud jste?
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Atgoho » 06 dub 2011, 13:50

jarda píše:píšete
že špatné teplovzdušné vytápění, že všude nevytápí.....
problém není v systému, ale buď ve špatně navrženém, nebo špatně provedeném, nebo špatně provozovaném, či v kombinacích.
Pokud je zařízení správně dle výše uvedeného, tak není problém.
Doporučil bych, pokud bych měl poradit zařízení posoudit. A potom navrhnout úpravy včetně případného použití tepelného čerpadla.
Mohu se optat pokud by jste měl zájem odkud jste?

Zkuste mi vyřešit třeba tohle. Mám v domě kulečník, místnost ca 30m2. Když si pozvu přátele, hrajeme často až do rána a to víte, že pár doutníčků vykouříme. Manželka si stěžuje, že to smrdí vložnici u ní i dětským u dcerky. Má recht.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od jarda » 06 dub 2011, 16:12

V tom případě musí být místnost zpojena na odtahový okruh !!!!!
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Atgoho » 06 dub 2011, 17:31

jarda píše:V tom případě musí být místnost zpojena na odtahový okruh !!!!!

A čím se bude vytápět?
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od jarda » 06 dub 2011, 17:51

a čím je nyní vytápěná? jenom teplovzduch? a jaký výkon?
Asi se nyní budete muset ptát projektanta
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Atgoho » 06 dub 2011, 18:54

Kromě koupelen, WC, bazénové haly a sauny, je všude jenom teplovzduch.
Uživatelský avatar
Atgoho
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 03 dub 2011, 12:46

od bladerunner » 06 dub 2011, 22:17

Atgoho píše:Zkuste mi vyřešit třeba tohle. Mám v domě kulečník, místnost ca 30m2. Když si pozvu přátele, hrajeme často až do rána a to víte, že pár doutníčků vykouříme. Manželka si stěžuje, že to smrdí vložnici u ní i dětským u dcerky. Má recht.

no tak to je zle navrhnuté na váš spôsob užívania domu. keď ste vedeli, že tam budete fajčiť, nemalo sa to napojiť na cirkulačný okruh. čiže buď sa prispôsobíte a nebudete tam fajčiť /to sa mi zdá logické. sorry, ale zasmraďovať si dobrovoľne vlastný dom je podľa mňa pekná blbosť. ja som nefajčiar, ale aj drvivá väčšina fajčiarov, ktorých poznám, nefajčí v dome resp. byte, ale balkón, záhrada a pod./ alebo budete otravovať vzduch manželke a deťom.
Uživatelský avatar
bladerunner
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 03 dub 2011, 18:36

od PetrNes » 06 dub 2011, 22:41

bladerunner píše:
Atgoho píše:Zkuste mi vyřešit třeba tohle. Mám v domě kulečník, místnost ca 30m2. Když si pozvu přátele, hrajeme často až do rána a to víte, že pár doutníčků vykouříme. Manželka si stěžuje, že to smrdí vložnici u ní i dětským u dcerky. Má recht.

no tak to je zle navrhnuté na váš spôsob užívania domu. keď ste vedeli, že tam budete fajčiť, nemalo sa to napojiť na cirkulačný okruh. čiže buď sa prispôsobíte a nebudete tam fajčiť /to sa mi zdá logické. sorry, ale zasmraďovať si dobrovoľne vlastný dom je podľa mňa pekná blbosť. ja som nefajčiar, ale aj drvivá väčšina fajčiarov, ktorých poznám, nefajčí v dome resp. byte, ale balkón, záhrada a pod./ alebo budete otravovať vzduch manželke a deťom.



V takovém případě jednotka musí běžet v režimu rovnotlaké větrání bez cirkulace.
Měl bych jednu otazku-věděl projektant jak ta místnost bude užívána ,pokud ano tak to nebyl projektant ale bl...
Uživatelský avatar
PetrNes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 12
Registrován: 04 dub 2011, 15:12

Další

Zpět na Vzduchotechnické rozvody